Jakie standardy powinien spełniać dobry żłobek?

Wybór żłobka powinien być poprzedzony wnikliwą analizą oferty placówek. Oddajemy małe dziecko w obce ręce i musimy być pewni, że będzie tam bezpieczne. Istnieje kilka kluczowych spraw, na które warto zwrócić uwagę, aby zapewnić sobie spokojną głowę, a maluchowi kompetentną i wykwalifikowaną opiekę.

Ustawa „żłobkowa”

Czasy, gdy żłobki podlegały resortowi zdrowia, a prywatne placówki zajmujące się opieką nad dziećmi nie musiały spełniać żadnych standardów ani nie podlegały nadzorowi, na szczęście przeszły do historii. Obecnie wszystkie placówki muszą być wpisane do rejestru i spełniać określone warunki. Podlegają one także kontroli Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Dobrze czy źle?

Wciąż pokutuje przekonanie, że posłanie malucha do żłobka to zło. Jednak podjęcie takiej decyzji nie oznacza, że nie dość mocno go kochamy. Aby przezwyciężyć własne lęki, należy poznać wybraną placówkę tak wnikliwie, jak to tylko możliwe.

Kwalifikacje personelu

Jest to najważniejsza kwestia przy wyborze żłobka. Koniecznie przeprowadźmy wnikliwy wywiad z personelem, nie bójmy się pytać o wykształcenie, kursy i szkolenia oraz doświadczenie. Obserwujmy reakcję na nasze pytania. Dlaczego? Bo musimy ufać osobom, którym powierzamy opiekę nad dzieckiem. Zwróćmy również uwagę, czy wszystkie opiekunki przeszły szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Jeśli tak, będziemy pewni, że w razie nagłej sytuacji naszemu dziecku zostanie udzielona właściwa pomoc.
Warto również dowiedzieć się, czy placówka wymaga, aby przyprowadzane do żłobka były wyłącznie zdrowe dzieci. Drobny katar może być zaraźliwy dla pozostałych maluchów, a z cała pewnością nie chcemy, aby nasze dziecko wiecznie się przeziębiało. Przyjrzyjmy się także menu i dowiedzmy się o dostosowanie diety do naszych wytycznych, np. gdy dziecko ma alergię pokarmową.

Rozkład dnia

Żłobek to nie „przechowalnia”. Plan zajęć powinien być bogaty i dostosowany do rozwoju dzieci w różnych grupach wiekowych. Ważne, aby czas spędzony w placówce był ciekawy i stymulujący.

Standardy wyposażenia

Całe otoczenie powinno być przyjazne dla małego człowieka oraz zawierać mnóstwo interesujących i stymulujących bodźców. Bezpieczne mebelki i zabawki oraz pomysłowe opiekunki, które oferują maluchom ciekawe zajęcia to standardy, jakich mamy prawo wymagać. To wszystko jest nam w stanie zapewnić np. żłobek w Sosnowcu, którego szczegółową ofertę odnajdziemy na stronie www.elfik.pl.

red. tatawtarapatach / źródło fot. publicdomainpictures.net