Jeżeli „2+1” to za mało – kiedy starać się o kolejne dziecko?

Jesteście już rodzicami, ale od pewnego czasu pojawia się myśl, że dla Waszego maluszka przydałoby się rodzeństwo. Nigdy nie chcieliście, aby Wasze dziecko było jedynakiem,  z drugiej strony czasy są takie, że moment na podjęcie decyzji o kolejnym członku rodziny nigdy nie będzie odpowiedni. Jeśli jednak powiedziało się „A” i instynkt macierzyński kieruje Was na kolejne dziecko, nie należy się bać powiedzieć również „B”.

Zdrowie mamy jest najważniejsze, ponieważ jej ciało zmienia się przez dziewięć miesięcy ciąży i kilka następnych po porodzie. To ona opiekuje się dzieckiem od jego pierwszych dni życia, a więc musi być silna, a jej organizm powinien całkowicie się zregenerować i odpocząć przed kolejną ciążą.

Po  cesarskim cięciu z kolei należy odczekać minimum 1,5 roku aby rany dobrze się zagoiły, szczególnie te wewnętrzne. Macica musi być silna na przyjęcie drugiego dziecka. Po tym czasie, jeśli u kobiety nie występowały żadne komplikacje, a lekarz ginekolog stwierdzi możliwość zajścia w kolejną ciążę, można zacząć się starać o rodzeństwo dla swojej pociechy.  Jeśli jednak zajście w pierwszą ciążę, a także jej przebieg przy pierwszym dziecku wiązały się z komplikacjami, decyzji o kolejnym maluchu nie należy odkładać na dalsze lata, ponieważ starania mogą przeciągnąć się o wiele dłużej niż rodzice mogliby tego chcieć. Odkładanie decyzji o kolejnym dziecku, zwłaszcza u kobiet po 35 roku życia, może być zagrożeniem, zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. W trakcie ciąży czy porodu można spotkać się z komplikacjami. Częściej zdarzają się u takich niemowląt także wady genetyczne, lub zespoły chorobowe.

Ważne jest to, aby decyzję o kolejnym dziecku podjąć po zakończeniu okresu laktacyjnego. Jeśli pierwsze dziecko jest karmione piersią, płód może nie mieć dostarczanych odpowiednich ilości składników odżywczych, a dla organizmu mamy sytuacja taka jest ogromnym obciążeniem.

Kiedy podjąć decyzję o kolejnym dziecku?

Przede wszystkim nie należy ulegać presji znajomych, którzy mają kilkoro dzieci, a także rodziny, która dopinguje Was ciągle pytając: „kiedy zdecydujecie się na kolejne dziecko?”. Posiadanie dziecka to ogromna odpowiedzialność, dlatego nad decyzją rodzice powinni się zastanowić ze spokojem i rozwagą. Należy zadać sobie kilka pytań:

 • Czy jesteście gotowi na posiadanie drugiego dziecka?
 • Czy Wasza pociecha łatwo integruje się z rówieśnikami? Czy nie przechodzi właśnie okresu buntu?
 • Czy sytuacja finansowana i warunki socjalno- mieszkaniowe pozwolą Wam na utrzymanie kolejnego dziecka?
 • Czy, jeśli będzie taka potrzeba, będziecie w stanie zrezygnować z kariery zawodowej? Dwoje dzieci to więcej pracy i więcej czasu spędzanego nad ich opieką.

A jakie są plusy i minusy posiadania drugiego dziecka, od strony Waszego pierworodnego? Lepiej kiedy pierwsze dziecko jest dużo starsze od rodzeństwa, czy może, kiedy różnica wieku między nimi nie jest zbyt duża?

 • Plusy tego, że im pierwsze dziecko jest młodsze, tym lepiej o rodzeństwo dla niego:
 • Im mniejsza jest różnica wieku między rodzeństwem, tym lepszy kontakt mają dzieci między sobą. Przejawiają podobne zainteresowania, wymyślają wspólne zabawy,
 • Od najmłodszych lat uczą się integracji z drugą osobą, co w przyszłości może pozytywnie wpłynąć na zachowanie dzieci w przedszkolu,
 • Uczą się wszystkim dzielić: zabawkami, słodyczami, czasem spędzonym z rodzicami,
 • Dzieci mogą korzystać po sobie z ubranek, pościeli, łóżeczek,wózków itp.,
 • Rodzic cały czas jest wdrożonym w opiekę nad małym dzieckiem. Zna na bieżąco najnowsze marki kaszek, mleka modyfikowanego, pampersów, jedzonek w słoiczkach itp.,
 • Rodzic szybciej może wrócić do pracy, bo maluchy w podobnym czasie osiągną wiek przedszkolny,
 • W większości przedszkoli płaci się mniej za drugie dziecko, jeśli do jednej placówki uczęszcza wspólnie rodzeństwo,
 • Malutkie dziecko nie zna słowa zazdrość, dlatego od pierwszych lat życia, nawet jeśli więcej uwagi rodzic będzie zapewniał młodszemu rodzeństwu, starszak będzie uczył się samodzielności i z czasem nie będzie wymagał bardzo dużo uwagi.

Plusy tego, że im pierwsze dziecko jest starsze, tym lepiej o rodzeństwo dla niego:

 • Im dziecko starsze, tym bardziej może pomagać w pracach przy młodszym rodzeństwie. Poprzez pomoc mamie, starsze uczy się samodzielności, opieki nad drugą osobą, czułości, delikatności,
 • Im dziecko starsze, tym bardziej może przejawiać oznaki „syndromu jedynaka”. Może czuć się zazdrosne, bo uwaga rodziców nie będzie skupia tylko i wyłącznie na nim,
 • Jest bardziej roztropne, myśli mądrze, dlatego łatwiej wyjść ze starszym i młodszym dzieckiem na zakupy, na pocztę itp.,
 • Jeśli rodzeństwo jest dużo starsze, może samodzielnie wychodzić z młodszym na spacer, na plac zabaw, a rodzice mogą mieć wtedy czas dla siebie.

red. MG