Kawa – dlaczego pijąc ją możemy się czuć mniej winni?

Do niedawna obarczana szeregiem zarzutów dotyczących szkodliwości dla zdrowia. Od zawsze otoczona rzeszą entuzjastów. Trudno o jakiekolwiek wątpliwości: dawka kofeiny dodaje energii i rozbudza, zwłaszcza jeśli cierpisz na problemy ze snem, lub zwyczajnie nie masz na niego czasu. Kofeina stymuluje do działania i sprawia, że jesteśmy bardziej skoncentrowani, pomaga nam pokonać zmęczenie i uczucie senności. Dzięki kofeinie poprawia się nasz czas reakcji, czujność, koncentracja i logiczne myślenie. Choć nie można odmówić jej tego, że uzależnia grzechem byłoby pominięcie korzyści wynikających z jej picia. 

Wpływ na gospodarkę wodną organizmu 

Do niedawna sądzono, że kawa może przyczynić się do odwodnienia organizmu ze względu na swoje właściwości moczopędne. Dziś wiemy jednak, że jej działanie na gospodarkę wodną organizmu jest porównywalne z wodą (źródło: "„The International Journal of Sports Nutrition and Exercise Metabolism”)

Odchudzasz się, lub ćwiczysz?
Kawa to coś zdecydowanie dla Ciebie! Jednak ta bez dodatku cukru, syropu i śmietanki. Większość suplementów diety wspomagających odchudzanie zawiera kofeinę. Kofeina bowiem wspomaga przemianę materii nawet o 20% oraz przyspiesza spalanie tłuszczu podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych.

Jeśli natomiast ćwiczysz regularnie na pewno nie raz zmagasz się z zakwasami. I na tym polu kawa okaże się pomocna. Naukowcy z Uniwersytetu w Georgii wykazali, że picie ok. 2-3 filiżanek kawy dziennie zmniejsza bóle mięśniowe o połowę (dla porównania leki przeciwbólowe zmniejszą ból o 25 – 30%). Co więcej, pijąc regularnie kawę, odczuwamy mniejsze zmęczenie podczas wysiłku fizycznego, jesteśmy bardziej wytrzymali podczas samego treningu.

Chroni przed chorobami serca, wątroby, wspomaga krążenie i … erekcję! 

Wyniki medycznego testu przeprowadzonego przez Holenderskich naukowców na grupie ok. 37000 osób wykazały, że kawa zmniejsza ryzyko chorób serca o 20%. Dzieje się to za sprawą substancji chemicznych znajdujących się w kawie, które wg. autorów badania mają właściwości przeciwzapalne i chronią tętnice.

Choć brzmi to nieprawdopodobnie kawa uchronić może nas także od rónego rodzaju nowotworów (wątroby, jelita grubego, piersi, prostaty oraz niektórych form nowotworów skóry) i marskości wątroby . Jej działanie antynowotworowe związane jest z zawartością polifenoli i antyoksydantów, które niwelują stany zapalne w organizmie. 


Erekcja i płodność
W związku ze swoim pozytywnym działaniem na serce, naczynia krwionośne oraz krążenie krwi, które zostało potwierdzonena łamach internetowego czasopisma PLOS ONE, jak po nitce do kłębka odkrywamy zaskakujący wpływ kawy także na … erekcję. Badania wykazały, że u mężczyzn, którzy piją od 2 do 3 filiżanek kawy dziennie, rzadziej występują zaburzenia związane z erekcją. Kofeina zwiększa też ruchliwość plemników, co bezpośrednio przekłada się na większe szanse na poczęcie dziecka (Badania z Sao Paulo).

Źródło antyoksydantów i składników odżywczych

W nieprzetworzonych ziarnach kawy znajduje się ok tysiąca różnych przeciwutleniaczy. Te niezwykłe substancje niszczą wolne rodniki odpowiedzialne za procesy starzenia, niwelują stany zapalne oraz chronią komórki przed uszkodzeniami.

Kawa dostarcza także witamin B2, B3 i B5 oraz składników mineralnych takich jak mangan, potas i magnez.

Źródło … szczęścia!

Każdy kto pije kawę potwierdzi jej działanie na tym polu. Kawa sprawia po prostu, że czujemy się … szczęśliwi. Jak się okazuje nie są to tylko nasze odczucia. Badania wykazały, że po wypiciu kawy  poziom serotoniny i dopaminy – substancji odpowiedzialnych za dobry nastrój – wzrasta. Osoby, które są szczególnymi fanami espresso mogą czuć się specjalnie chronieni przed … depresją!


Ile mogę wypić kawy?
W normalnej sytuacji zdrowotnej lekarze szacują, że umiarkowana ilość kawy to ok. 2 – 4 filiżanki dziennie. Jeśli nie jesteś pewny co do działania kawy na Twój organizm nie sugeruj się niczyją opinią – odwiedź lakarza pierwszego kontaktu!


Ile "działa" kawa?

Ożywcze działanie kawy trwa od 15 minut do godziny.

Jak nie pić kawy?
Nie pij kawy zbyt gorącej. Światowa Agencja Badań nad Rakiem, ogłosiła, że napoje (oraz zupy), które mają temperaturę powyżej 65 stopni Celsjusza mogą przyczyniać się do zachorowania na raka przełyku.

– Normalna temperatura kawy czy herbaty, które spożywane są w krajach Europy i Ameryki Północnej, jest znacznie niższa. Napoje te mają około 60 stopni Celsjusza. Ale już na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Ameryce Południowej preferuje się napoje o wysokiej temperaturze – to tam rak przełyku występuje częściej – mówi Christopher Wild, Dyrektor Międzynarodowego Centrum Badań nad Rakiem (IARC).

 

Oczywiście naiwnością byłoby wierzyć, że będziemy teraz pić kawę by dłużej żyć, wyglądać młodzieć, chronić się przed rakiem, lub marskością wątroby. Z pewnością jednak  powyższe argumenty przekonują nas, że możemy ją pić z mniejszym poczuciem winy!

red. tatawtarapatach / źródło fot. pixabay.com