Kiedy mleczko zastępują obiadki – akcesoria do karmienia

Kiedy mleko matki, lub mleko modyfikowane zaczynają częściowo być zastępowane przez inne potrawy: warzywa, owoce, zupki, przeciery i soczki, w Waszej kuchni pojawią się nowe akcesoria związane z karmieniem dziecka. Wraz z upływem kolejnych miesięcy miejsce butelki coraz częściej zajmować będą nowi „pomocnicy mamy i taty”. Co będzie najwygodniejsze dla Was i najciekawsze dla malucha? Przekonajmy się…

część 2 

Pierwsze łyżeczki

Czy w temacie łyżeczek do karmienia dziecka mogą pojawić się jeszcze jakieś rewelacje? Mogą! Pierwsza łyżeczka to narzędzie, za pomocą którego dziecko uczy się jeść w inny sposób niż ten, który znało dotychczas. Łyżeczki z silikonową końcówką ułatwiają dziecku tę naukę. Dzięki miękkiej, spłaszczającej się silikonowej końcówce dziecko zje więcej i szybciej opanuje czynność samodzielnego jedzenia.

Kolejnym wynalazkiem ułatwiającym życie rodzicom są łyżeczki zakończone … butelką! Firmy Lovi i Nuby stworzyły to cudo by pomóc rodzicom przy wprowadzaniu w jadłospisie malucha pierwszych gęstych posiłków. Butelka o miękkiej strukturze pozwala na wyciśnięcie odpowiedniej ilości pokarmu na doczepioną do niej łyżeczkę.Ta z kolei posiada silikonowe zakończenie, które nie uszkodzi wrażliwych dziąseł malucha. Kolejną zaletą jest także to, że butelki pasują do smoczków, które posiadacie już od butelek 0, lub 3+ z okresu wcześniejszego.

Talerzyki, miseczki, sztućce

To akcesoria używane w niemowlęcej kuchni praktycznie od 5 miesiąca. Będziesz w nich przyrządzać, przechowywać oraz podawać posiłki Waszemu maluchowi. Wzorów jak zwykle jest mnóstwo. Niektóre bardziej spodobają się dzieciom, inne ich rodzicom, jednak jaki komplet będzie dla Was wszystkich najbardziej odpowiedni?

  • Talerzyk wraz z miseczką powinny mieć gumowe podbicie. Jeśli maluch ma jeść z nich sam nie mogą przesuwać się po stoliku.
  • Naczynia powinny być lekkie, aby używające ich dziecko nie zrobiło sobie krzywdy (czasem jedzenie z talerzyka jest na ostatnim miejscu planów jakie Wasze dziecko ma wobec talerzyka). Szkło, metal, ceramika są więc tworzywami, które musicie wykreślić z Waszej listy.
  • Talerzyki mogą mieć „podziałki”. Na pewno i Tobie i mamie wyda się to praktyczne. Nie zdziwcie się jednak jeśli jedzenie z pierwszego pojemniczka powędruje do trzeciego, a z drugiego do pierwszego. Dla dziecka bawienie się jedzeniem to poznawanie „nowego”, „przedziałki” mogą więc okazać się zbędne.
  • Jeśli naczyń będziecie używać  tylko w domu potrzebujecie tych o standardowej budowie, jednak jeśli chcecie zabierać je także na spacer, czy w podróż przydadzą Wam się takie, które w komplecie posiadają pokrywkę, najlepiej z mocowaniem na sztućce.
  • Jeśli Twoje dziecko okaże się niejadkiem pomocne okażą się wzory na dnie miseczki, czy talerzyka. Możesz zachęcać malucha do zjedzenia obiadku opowiadając historyjkę, w której zakończeniu spotka się z sową, słonikiem, misiem mieszkającym na dnie talerzyka.
Wybierając akcesoria dla swojego dziecka, szukaj tych oznaczonych symbolem „BPA free”. Bisfenol A (BPA) to składnik chemiczny stosowany w produkcji różnych artykułów wykonanych z poliwęglanu. Produkty wykonane z tego tworzywa są twarde i transparentne. Poliwęglan często występuje w: pojemnikach na wodę, żywność, zabawkach dla dzieci.

 

 

Czytaj także: Zamiast butelki – przegląd „kubków niekapków”

red. DRG