Kochasz sport, ale … Twoje ciało stawia przed Tobą bariery?

Lubicie uprawiać sport i nie wyobrażacie sobie życia bez codziennej dawki aktywności fizycznej? To pytanie właściwie nie wymaga odpowiedzi, bo jest ona oczywista. Ćwiczenia to dla Was sprawdzony sposób na stres, napięcie i idealny sposób spędzania wolnego czasu.

Dobra kondycja i zdrowe stawy

Uprawialibyście sport nawet, gdyby wszyscy lekarze i specjaliści od zdrowego trybu życia nie powtarzali każdego dnia, że warto biegać, trenować i ćwiczyć dla zachowania właściwej wagi i kondycji fizycznej. Jednak nawet najbardziej doświadczonym amatorom aktywności od czasu do czasu może przydarzyć się kontuzja. Jej skutkiem może być nie tylko dyskomfort, ale i inne dolegliwości ze strony stawów, które mogą na dłużej utrudnić ćwiczenia, jak choćby bardzo nieprzyjemny ból kolan. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów na poradzenie sobie z ewentualnymi kontuzjami.

Po pierwsze: zrównoważona i urozmaicona dieta, bogata w składniki odżywcze o dobroczynnym wpływie na układ kostny i stawowy. Stawy i kości tworzą podstawowy szkielet naszego organizmu, podtrzymujący mięśnie oraz utrzymujący narządy wewnętrzne we właściwym położeniu. Każdego dnia wykonują bardzo ciężką pracę, więc należy się im odpowiednia porcja wapnia, kolagenu, witamin i innych mikroelementów. Większość niezbędnych składników jest zawartych w pożywieniu i całkowicie wystarcza do zaspokojenia dziennego zapotrzebowania organizmu. Jednak w przypadku osób aktywnych fizycznie konieczna może być dodatkowa suplementacja. Można stosować sprawdzone preparaty, takie jak na przykład 4flex, które wspierają utrzymanie prawidłowej kondycji stawów.

Ćwiczenie dla zdrowia i przyjemności, czy ćwiczenie wysiłkowe?

Po drugie: aktywność fizyczna powinna być raczej umiarkowana. Nie chodzi przecież o bicie rekordów i sport wyczynowy. Codzienny jogging czy trening na siłowni mają być przyjemnością, a nie wysiłkiem nadmiernie obciążającym stawy.  Czasami ból kolan pojawia się nawet wtedy, gdy nie doszło do żadnego urazu czy kontuzji. Dzieje się tak podczas zbytniego obciążenia stawów podczas intensywnych ćwiczeń, a także kiedy biegacie w nieodpowiednim obuwiu, które nie amortyzuje wstrząsów w wystarczającym stopniu. Receptą jest wtedy ograniczenie wysiłku na kilka dni, aby stawy mogły odpocząć i się zregenerować. Ta chwila przerwy pozwoli Wam na nowo cieszyć się ulubioną aktywnością bez dolegliwości ze strony stawów kolanowych.

Właściwe odżywianie wsparte dodatkową suplementacją w razie konieczności i dawkowanie porcji codziennej aktywności pomagają ograniczyć problemy ze stawami. Odpowiednio odżywione stawy rzadziej będą dawały znać, że istnieje problem, rzadziej będą ulegały kontuzjom i szybciej wrócą do formy. Jak w wielu innych dziedzinach, również tutaj najistotniejszy jest zdrowy umiar. Ćwiczcie, biegajcie, cieszcie się sportem, ale dbajcie też o to, aby problemy ze stawami nie ograniczały Was w żaden sposób. Korzystajcie ze sprawdzonych metod. Aktywne życie jest w modzie, więc podążajcie za tym trendem. Na zdrowie!

fot. źródło: pixabay.pl; publicdomainpictures/ red. tatawtarapatach.com