Kompendium wiedzy o pieluszkowaniu

Zmiana pieluszki jest jedną z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych, którym poddajemy niemowlęta. Skóra w strefie pieluszkowej jest niezwykle delikatna, a wilgoć, ograniczenie dostępu powietrza i otarcia sprawiają, że bardzo łatwo tu o podrażnienia…

Dlatego tak istotne jest wykonywanie tej czynności w sposób odpowiedni i delikatny. Szczegółowych informacji o tym jak pieluszkować, by nie zrobić dziecku krzywdy, oraz by nie podrażnić jego skóry udzieli Wam położna w szpitalu, lub położna środowiskowa, która powinna odwiedzić Was w domu, w pierwszych 6 tygodniach po wyjściu ze szpitala. Pamiętajcie – „kto pyta, nie błądzi”.

Nigdy nie zapominaj!

 • Pieluszkę należy zmieniać regularnie – nie wolno dopuścić do tego, by skóra dziecka przez długi czas miała kontakt z brudną pieluszką. Zależnie od potrzeb – zmiany dokonujemy maksymalnie po 2-3 godzinach, lub po każdej kupce malucha.
 • Zawsze zmieniaj pieluszkę przed karmieniem, zmieniając pieluszkę bezpośrednio po posiłku możesz doprowadzić do obfitego ulewania się pokarmu. Wyjątkiem jest sytuacja kiedy Twój maluszek postanowił zrobić kupkę podczas jedzenia, wtedy pieluszkę zmieniamy od razu, starając się zrobić to jak najdelikatniej.
 • Wielkość pieluszki należy zawsze dostosować do wieku i wagi dziecka – zbyt małe pieluszki narażą dziecko na podrażnienia, zbyt duże doprowadzą do przesiąkania. Kieruj się przede wszystkim własną intuicją. Nie jest ważne to, że synek znajomego w tym samym wieku używa mniejszych pieluszek. Zobacz czy dziecku wygodnie poruszać się i siadać w odpowiednio zapiętej pieluszce.
 • Dziecko przewijamy kilka-kilkanaście razy na dobę – nie chcemy zatem, żeby dziecku czynność ta kojarzyła się negatywnie. Spraw, by była to chwila pełna czułości – mów do dziecka, dotykaj je, masuj… Z pewnością da to wiele radości wam obojgu!

Miejsce do przewijania

 • powinno być bezpieczne, nie musi to być przewijak, 
 • jeśli korzystasz z przenośnego przewijaka upewnij się, że jest on poprawnie zamontowany,
 • nie spuszczaj z oczu nawet na chwilę swojego dziecka – niezależnie od tego, czy jest to noworodek, czy starsze niemowlę!

a teraz czas na praktykę, czytaj dalej w artykule: Tata zmienia pieluszkę!

Zanim zaczniesz zmianę pieluszki – przygotuj miejsce przeznaczone do przewijania oraz wszystkie potrzebne akcesoria:

 1. czystą pieluszkę,
 2. chusteczki nawilżające bądź myjkę i wodę (mogą być jednorazowe waciki, lub pieluszka tetrowa – do zastosowania jednorazowo!),
 3. krem, lub maść przeciw odparzeniom.
 4. warto również na wszelki wypadek mieć pod ręką czyste ubranka.

Przewijanie 

 1. Dokładnie umyj ręce.
 2. Połóż dziecko (na plecach) w przygotowanym miejscu i rozepnij mu ubranko oraz pieluszkę. Następnie delikatnie wysuń brudną pieluszkę spod dziecka, wsuwając rękę pod jego pupę i unosząc ją – uwaga: nie należy prostować nóżek ani ciągnąć za nie!
 3. Oczyść skórę i pupę – możesz użyć do tego chusteczek nawilżanych dla niemowląt, myjki i wody ze środkiem myjącym lub zwilżonej pieluchy tetrowej. U dziewczynek kierunek mycia to góra-dół, czyli od pochwy do odbytu – w ten sposób zapobiegamy przenoszeniu się bakterii. U chłopców: szczególnie uważnie oczyszczamy siusiaka i mosznę, a następnie pupę.
 4. Osusz myte miejsca, by uniknąć podrażnień. Następnie nałóż cienką warstwę kremu przeciw odparzeniom.
 5. Warto pozwolić, by przez chwilę skóra „pooddychała” bez pieluszki…
 6. Następnie nałóż cienką warstwę kremu przeciw odparzeniom.
 7. By założyć czystą pieluszkę: chwyć pupę niemowlęcia i delikatnie podłóż pod nią pieluchę. Pieluszka nie może być zapięta zbyt ciasno – między nią a skórę dziecka powinny zmieścić się Twój palec.
 8. Po sprawdzeniu, czy dziecku jest wygodnie zapnij mu ubranko i połóż w  bezpiecznym miejscu (nigdy nie pozostawiaj dziecka samego na przewijaku, gdyż mogłoby z niego spaść).
 9. Wrzuć pieluszkę do kosza na zużyte pieluchy lub (w przypadku pieluszek wielorazowych) do specjalnego pojemnika z pieluszkami do prania.
 10. Po zakończonym kontakcie z brudną pieluszką umyj ręce.
 11. Gotowe! Teraz możesz już przytulić dziecko 🙂

Prawidłowe przewijanie sprawi, że twoje dziecko będzie uśmiechnięte, a jego skóra będzie zdrowa i piękna. Czynności tej naprawdę można się szybko nauczyć – uwierz w siebie i postępuj zgodnie z instrukcjami, a na pewno wszystko pójdzie doskonale!

POWODZENIA!

konsultacja z  położną

Katarzyna Półtorak

Sylwia Kuklińska

baner Katarzyna Półtorak położna