Koniec tego dobrego, czyli ostatnie tygodnie ciąży

Pierwsza ciąża, o ile pozbawiona jest komplikacji i zmartwień o zdrowie maleństwa, to prawdziwe 9 miesięczne wakacje w życiu każdej mamy! Choć każda kobieta narzeka na złe samopoczucie, dolegliwości fizyczne, zmiany nastrojów, tuż po narodzinach dziecka wspomina ten okres ze wzruszeniem. Jednak parę tygodni przed rozwiązaniem ciało kobiety potrafi stawiać jej prawdziwe przeszkody. Przygotuj się na wszystko i pomóż narzekającej mamie!

 

Myślcie pozytywnie! Około dwóch tygodni przed porodem, mama nie powinna już narzekać na trudności związane z oddychaniem. Dziecko schodząc coraz niżej, przygotowując się do przyjścia na świat nie uciska już przepony – mama czuje się wtedy lepiej, a dla Ciebie to znak by samochód zawsze był zatankowany. Możecie zauważyć obniżenie brzucha, a jeśli nie wy, na pewno zauważy to ktoś z otoczenia. Kładąc rękę na górze brzucha, pod biustem będziecie mogli lekko ucisnąć puste miejsce, które wcześniej wypełniało dziecko.

Kilka tygodni przed porodem mogą pojawić się tak zwane skurcze przepowiadające. Choć nie są one bolesne, dają jednak znać o tym, że poród jest coraz bliżej.

Organizm mamy zacznie wydzielać hormon zwany relaksyną, dzięki któremu miednica rozluźnia się, a w trakcie porodu pozwoli to dziecku na przejście przez kanał rodny. Mama może wtedy chodzić podobnie do kaczki.

Ostanie tygodnie ciąży to także ostatnie wizyty w gabinecie ginekologicznym przed porodem. Warto wtedy przejrzeć, wraz z lekarzem prowadzącym ciążę, kartę pod względem wszystkich niezbędnych badań. Około 37 tygodnia ciąży należy wykonać wymaz w kierunku paciorkowców beta – hemolizujących, których obecność w organizmie matki może spowodować zapalenie płuc śmiertelne dla dziecka. Więcej badań zalecanych ciężarnej znajduje się w dzienniku ustaw ( Dziennik Ustaw Nr 0, poz. 1100 z 2012 )

Wielu rodziców obawia się, że poród zaskoczy ich w trakcie jazdy samochodem, właśnie wtedy, kiedy mama będzie sama w domu, a tata nie będzie mógł wyrwać się z pracy, lub na zakupach. Warto pamiętać, że poród to długotrwały proces, o którego rozpoczęciu już wcześniej informuje was kobiece ciało.

Czytaj też: Fazy porodu – kiedy i jak jesteś potrzebny najbardziej

red. DRG