Kontakty taty z nienarodzonym dzieckiem

Dziecko, które od początku istnienia otoczone było pozytywnymi uczuciami, rozwija się lepiej pod względem fizycznym i psychicznym Jeśli chcielibyście, aby Wasz maluch otoczony był miłością i czułością pamiętajcie, że warto nawiązywać z nim kontakt już od pierwszych tygodni ciąży.

Dla prawidłowego rozwoju dziecka ważny jest kontakt z obojgiem rodziców. Komunikacja prenatalna powinna więc leżeć nie tylko w interesie ciężarnej, ale i przyszłego taty. Pozwoli Wam to lepiej przygotować się do roli rodzica, jaką już wkrótce przyjdzie Wam odgrywać. Sytuacja wydaje się prostsza z punktu widzenia mamy – instynkt macierzyński w ciągu 9 miesięcy w sposób naturalny budzi w niej pewne zachowania i emocje. Ojcowie często narzekają natomiast a to „że brzuch im nic nie odpowie”, „a jak ktoś zobaczy to będzie się z nich śmiał”, lub po prostu „że dziecko tam, to na pewno jeszcze nic nie słyszy i nic nie rozumie”.

Przekonajcie się jednak jak skutecznie nawiązać kontakt ze swoim nienarodzonym potomkiem:

  1. Przede wszystkim pamiętaj, że dziecko wyczuwa emocje matki. Postaraj się więc aby Twoja kobieta czuła się szczęśliwa i akceptowana. Dzięki temu dziecko będzie odczuwać to samo!
  2. Rozmawiaj z maluchem. Dzięki temu oswoi się z głosem oraz przyzwyczai do melodii oraz rytmu mowy. Po narodzinach to właśnie Twój głos, do którego przywykł od najwcześniejszych chwil da mu poczucie bezpieczeństwa, lub uspokoi przed zaśnięciem. Mów co czujesz, relacjonuj co robisz w danej chwili, czytaj książki … lub jeśli będzie to dla Ciebie prostsze zaśpiewaj mu swoją ulubioną piosenkę (możesz to zrobić z mamą, to na pewno poprawi Wam nastrój, a dziecko słuchać będzie jak zaczarowane!)
  3. Głaszcz brzuch, dotykaj go, pozwól dziecku odczuć ciepło swojej dłoni. Z czasem zacznie reagować na twój dotyk – ruchem, zmianą pozycji, kopnięciem …
  4. Jeśli znacie już płeć dziecka, zwracaj się do niego za pomocą imienia, lub imienia zastępczego, które wspólnie wymyślicie. Pozwoli ci to myśleć o dziecku jak o konkretnej osobie i wzmocni tworzącą się między wami więź.
  5. Planuj przyszłość – wyobraź sobie, jak będzie zmieniać się Wasze życie tuż po narodzinach dziecka i na różnych etapach jego rozwoju. Ułatwi ci to oswojenie się z nową sytuacją i uniknięcie w przyszłości „niespodzianek”. Ważne jest, by zaakceptować myśl, iż od tej chwili będziecie we trójkę i każdy plan musi uwzględniać również dziecko. Dzięki planowaniu staniesz się odpowiedzialnym i świadomym tatą, przygotowanym do życia z powiększoną rodziną.

Pierwszym krokiem do nawiązania dialogu z poczętym dzieckiem, jest bowiem jego akceptacja jako członka rodziny. Dziecko musi czuć się „chciane” i potrzebne na świecie swoim rodzicom. Nawet jeśli nie było planowane, to Wy rodzice musicie się z tym uporać – poprzez rozmowę ze sobą i z nim. Każdy z rodziców przez okres dziewięciu magicznych miesięcy ma szansę na wypracowanie własnego stylu dialogu z dzieckiem, który zaprocentuje w przyszłości.

Sylwia Kuklińska