Kruche i delikatne – pielęgnacja niemowlęcia wyzwaniem dla silnych rąk taty!

Po dziewięciu miesiącach długiego oczekiwania na dziecko, w końcu bierzesz je na ręce i zdajesz sobie sprawę jakie jest drobne, delikatne.  Przyglądasz się jego maleńkim stópkom, oczkom, uszkom, poznajesz ciało dziecka obawiając się możliwego uszkodzenia miejsc, które są najdelikatniejsze.

Ciemiączko

Ciemiączko to miękkie miejsce na główce między czterema nie zrośniętymi jeszcze ze sobą kośćmi czaszki. Jego wielkość bywa różna. Nie ma potrzeb obawiać się o zbyt duże ciemiączko, mimo iż zrasta się dłużej niż małe. Czasami ciemiączko zrasta się po 9 miesiącach, czasem dopiero po 2 latach. Przeciętnie jednak dochodzi do tego między 12 a 18 miesiącem życia. Zbyt szybkie zarastanie ciemion u dziecka może zaburzać prawidłowy rozwój mózgu. Zbyt wolne z kolei bywa sygnałem krzywicy lub niedoczynności tarczycy. Najczęściej jednak takie nierówne tempo zarastania nie oznacza wcale poważnej dolegliwości, tylko jest po prostu uwarunkowane genetycznie.

Przy dobrym oświetleniu łatwo zauważyć, że ciemiączko pulsuje z częstością pośrednią między częstością oddechu a rytmem serca.

Rodzice niepotrzebnie niepokoją się możliwością uszkodzenia ciemiączka. W rzeczywistości jest to mocna błona, która chroni na tyle, że prawdopodobieństwo urazu w tym miejscu jest niewielkie.

Ciemieniucha

Ciemieniucha, wiążąca się z nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołów łojowych, skóry głowy,  jest powszechna u niemowląt i wcale nie skazuje twojej córki przez resztę życia na walkę z łupieżem przez resztę życia. Łagodną postać ciemieniuchy często skutecznie usuwa się oliwką lub wazeliną, którą wmasowuję się w skórę. Rozmiękczone strupy, wraz z resztkami oliwki, zmywa się wówczas szamponem. Przypadki bardziej uporczywe, gdzie łuski pojawiają się obficie, tworząc żółtawe i brązowawe strupy, można leczyć, używając specjalnego szamponu lub maści salicylowej. Wcześniej nacieramy główkę oliwką, uważając, aby szampon lub maść nie dostały się do oczu dziecka. W niektórych wypadkach stosowanie tych metod może spowodować pogorszenie, należy wówczas przerwać leczenie i zasięgnąć rady lekarza.

Pocenie się główki sprzyja rozwojowi ciemieniuchy, Należy więc zwracać uwagę na to, by głowy nie przegrzewać. Wkładaj dziecku czapeczkę tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Jeśli znajdziesz się w pomieszczeniu zamkniętym lub ciepłym samochodzie, zdejmij dziecku nakrycie głowy.

czytaj więcej: Ciemieniucha u niemowląt

Kikut pępowinowy

W łonie matki dziecko odżywia się za pośrednictwem naczyń krwionośnych przechodzących przez pępowinę i przycina ją jak najbliżej ciała noworodka. Pozostawiony kikut usycha i zwykle w ciągu 2-3 tygodniu odpada, choć może to potrwać dłużej. Po odpadniętym kikucie pozostaje ranka, która goi się przez kilka dni, wyjątkowo do kilku tygodni. Wystarczy ją utrzymywać w czystości, żeby nie doszło do zakażenia. Nie jest potrzebny opatrunek, dzięki dostępowi powietrza pozostaje sucha, a wtedy szybciej pokrywa ją strup. Od momentu odpadnięcia kikuta noworodek może być kąpany w wanience. Po kąpieli trzeba tylko delikatnie – rożkiem ręcznika lub wacikiem – osuszyć pozostałą po pępowinie rankę. Do czasu pełnego wygojenia może pojawić się niewielkie krwawienia lub sączenie.

Ranka pępkowa nie powinna być nigdy zakryta pieluszką, żeby nie byłą narażona na kontakt z moczem. Zaczerwienienie pępka i skóry wokół wskazuje na stan zapalny i wymaga natychmiastowego skontaktowania się z lekarzem. Do czasu oględzin lekarskich należy przykładać noworodkowi wilgotne ciepłe okłady.

Marika Żyrek

psycholog