Książki religijne – jakie są rodzaje publikacji katolickich?

Religia to przede wszystkim wiara i przeżycie. Nie da się go zamknąć w żadne ograniczone ramy, bo wtedy staje się co najwyżej obrzędem, a często redukowana jest po prostu do schematycznego odtworzenia roli, niemal do teatru. Wiedzę o niej trzeba umiejętnie przenosić i tu pojawiają się książki religijne.

Różne rodzaje literatury

Nie możemy tutaj w żadnym razie mówić o jakimś jednolitym rodzaju literackim, którym byłaby książka religijna. Jest to raczej tematyka, ogólne lub bardziej szczegółowe zagadnienia poruszane w konkretnych wydawnictwach i czasami nawet może to przyjmować formę albumu. Wydawnictwa religijne nie stronią oczywiście również od przeróżnych form multimedialnych, więc po prostu nie należy za bardzo skupiać się na formie, lecz bardziej na jakości i zawartości publikacji religijnych.

Coś dla dzieci

Bardzo ważne jest, by książki religijne były w dużej części książkami, które swobodnie czytać mogą także dzieci. Wiara dziecka jest prosta i czysta, ale bardzo łatwo takiej młodej osobie wyrobić sobie poglądy nie mające nic wspólnego z prawdziwą wiarą. Absolutnie konieczna jest edukacja zaczynająca się naturalnie od zwyczajnego przybliżania podstawowych informacji chociażby o tym, kim był Jezus i co takiego robił, by potem przejść do poważniejszych zagadnień, jakie dziecko będzie mogło z czasem zrozumieć. Dziecko także zadaje pytania, też jest zainteresowane tym, co ogląda czy czyta, dlatego trzeba mu podawać jedynie wartościowe treści.

Z życia Kościoła

Kolejnym istotnym elementem, na którym muszą się pochylać książki religijne, jest sprawa bieżącego życia Kościoła. Dzieje się w nim bardzo wiele, ponieważ jest to przecież instytucja żywa składająca się oczywiście w pewnej mierze z budynków, placów i urzędów, bo bez tej otoczki nie da się działać, ale najważniejsze jest to, co robione jest realnie przez samych ludzi. Literatura zajmująca się życiem Kościoła powinna dotykać spraw, z którymi Kościół mierzy się na co dzień, rozważać możliwe reakcje na zmiany świata, a także starać się zrozumieć tak otoczenie, jak i sam Kościół.

Pogłębianie wiary

Religia nie mogłaby istnieć bez teologii i zbliżanie się do zagadnień rozważanych na tym polu powinno być istotne dla wszystkich dorosłych, świadomych chrześcijan. Nie są to wcale zagadnienia całkowicie oderwane od życia codziennego, jak mogłyby myśleć osoby niezwiązane zupełnie z tematem religii. Tego typu publikacje mogą przyjmować formę skondensowanej wiedzy niemal encyklopedycznej, rozważań i traktatów nad konkretnymi elementami teologicznymi, a także mieć formę oficjalnych dokumentów watykańskich. W zależności od tego jakiej wiedzy religijnej poszukujemy, duży zakres publikacji, pozwoli nam na znalezienie tych właściwych pozycji.

autor:

Syjon – książka religijna