Kto się zajmie moim dzieckiem?

Kiedy okres „błogiego” urlopu związanego z opieką nad dzieckiem dobiega końca, czas wrócić do zawodowych obowiązków. Z pewnością dla większości rodziców Maluch jest największym szczęściem, dlatego proces poszukiwania zastępczej opieki nie należy do najłatwiejszych. Każda opcja wydaje się nie być wystarczająco dobra i słusznie ponieważ nic ani nikt nie jest w stanie zastąpić Mamy i Taty. Konieczność tworzy jednak sytuacje, w których dziecko musi zostać z babcią, dziadkiem, opiekunką, lub iść do żłobka. O ile dziadkowie wydają się być bezkonkurencyjnym wariantem opieki dla naszego dziecka, przy wyborze odpowiedniej placówki i właściwej kandydatki warto pamiętać o kilku zasadach dotyczących rekrutacji oraz o cechach niani idealnej.

Kiedy zacząć?

Zarówno Mama jak i Tata przechodzący na urlop macierzyński i tacierzyński, później wychowawczy doskonale zdają sobie sprawę z tego jak nieubłaganie i szybko mija jego czas. Zazwyczaj przybliżony termin końca urlopu jest nam dobrze znany. Jeśli podjęliśmy już wspólną decyzję dotyczącą dalszej samorealizacji zawodowej, na kilka miesięcy przed powrotem do pracy powinniśmy zastanowić się jaki rodzaj opieki będzie najkorzystniejszy nie tylko dla nas i naszych kieszeni, ale przede wszystkim dla rozwoju dziecka.

Żłobek

Już na samym początku powinniśmy zadać sobie kilka pytań z jakiego rodzaju usług chcielibyśmy najbardziej skorzystać. Niektórzy rodzice decydują się na pobyt pociechy w żłobku. To dobre rozwiązanie dla rodzin, w których przynajmniej jeden rodzic nie jest zatrudniony na cały etat. Przyczyną jest niewielka dyspozycja czasowa żłobków, które często otwarte są tylko kilka godzin dziennie, lub do godzin popołudniowych, w których często znajdujemy się jeszcze w pracy. Wybór żłobka jest rozwiązaniem tańszym – koszt miesięcznego pobytu dziecka w żłobku to średnio 200 – 500 zł w przypadku placówki publicznej , prywatne żłobki są nawet dwa razy droższe.

Babcia

Wielu z nas często wybiera pomoc babci, lub dziadka. W ludzkiej świadomości od wieków istnieje bowiem przekonanie, że nigdzie nie będzie dziecku lepiej niż w ramionach kochających dziadków. Czasy się jednak zmieniają, a opieka dziadków nad dzieckiem nie jest już tak oczywistym wyborem. Jest to związane z dwoma skrajnymi decyzjami dotyczącymi planowania rodziny. Jedni z nas bowiem decydują się na dziecko wcześniej – dziadkowie mogą więc jeszcze pracować i podobnie jak my nie mieć czasu na opiekę nad wnukiem. Inni odkładają decyzję o dziecku na później, a co za tym idzie dziadkowie mogą być już na tyle starzy by nie mieć sił na udzielenie nam pomocy. Życiowych sytuacji, które zmuszają nas do podjęcia poszukiwań innej opieki jest wiele.

Wybierając opiekę dziadków, warto jednak pamiętać o tym, że nie są oni „tanią siłą roboczą” oraz „przechowalnią” naszego dziecka. Dziecko, mimo iż znajduje się w dobrych rękach, nadal potrzebuje rodziców. Ze zbytniego wykorzystywania pomocy babci i dziadka może także wyniknąć wiele rodzinnych nieporozumień. Nie rzadko bowiem zdarza się, że dziadkowie nie respektują zasad wychowawczych rodziców ulegając wnukowi, czasem z miłości, czasem dla świętego spokoju.

Ktoś, kogo dobrze znamy

Kolejnym dobrym rozwiązaniem jest poszukiwanie opiekuna dla naszego Malucha wśród znajomych, koleżanek, sąsiadów, czy dalszej rodziny. Ktoś, kogo dobrze znamy, lubimy i szanujemy, kto przede wszystkim nadaje się do takiej pracy, może być świetną alternatywą dla niani, która ze względu na to, że jest osobą obcą, nie zna nas, naszych oczekiwań, ani naszego dziecka może się okazać wyborem chybionym. Wybierając osobę znajomą, zaufaną zaoszczędzimy sobie wiele stresu w trakcie godzin spędzonych w pracy.

Niania

Kolejnym, coraz częstszym oraz coraz modniejszym wyborem jest niania.  Najlepiej by była ona również z polecenia – sprawdzona, uczciwa i miła. Mimo rekomendacji warto pamiętać o sprawdzeniu referencji i umiejętności naszej kandydatki. Innym, mniej polecanym sposobem jest korzystanie z portali, na których umieszcza się ogłoszenia skierowane tylko i wyłącznie do niań, bądź tych tworzących bazę opiekunek, dzięki czemu zainteresowani rodzice będą mogli kontaktować się z wybranymi przez siebie kandydatkami.

czytaj więcej w artykule Czy idealne nianie istnieją tylko w filmach?

Marta Obłąkowska