Kuchenne blaty granitowe – do jakiego mieszkania będą pasować?

Granit to niezwykły kamień. Z jednej strony charakteryzuje się wyjątkową dekoracyjnością, a z drugiej gwarantuje niezwykłą wytrzymałość. Te właściwości powodują, że doskonale sprawdzi się w każdej kuchni jako solidny blat kuchenny. 

Kamienne blaty kuchenne 

Coraz częściej projektanci proponują wykorzystanie we wnętrzach naturalnych materiałów, w tym kamienia. Elementy wykonane z tego surowca doskonale podkreślają nowoczesny charakter pomieszczenia, ale jednocześnie świetnie współgrają z klasycznym wystrojem. Co więcej, bogactwo kolorów oraz struktur sprawia, że z powodzeniem można wybrać materiał, który będzie pasował niemal do każdej zaplanowanej przestrzeni.

W Polsce mamy do dyspozycji ponad 200 odmian granitu, które różnią się strukturą kryształów, kolorem oraz intensywnością wzorów. Tak bogata oferta sprawia, że bez problemów mogą być wykorzystane w każdym wnętrzu. Z różnorodnością gatunków kwarcu można zapoznać się w internecie. Tutaj także, na wielu stronach, między innymi na www.kamieniarstwo-lewandowski.pl, można również zamówić wymarzony kamień.

Granity wykorzystywane są z powodzeniem do produkcji blatów kuchennych. Powodów takiego rozwiązania jest kilka – z jednej strony kamień ten jest niezwykle twardy i odporny na zarysowania oraz nie nasiąka wodą, a z drugiej, po odpowiedniej impregnacji nie ulega na przykład zaplamieniu. Warto dodać, że w skali MOHS’a granit osiąga wartość 7, co plasuje go na jednym z czołowych miejsc w skali odporności na czynniki zewnętrzne.

Gdzie będą pasować 

Granit doskonale wpasuje się zarówno w tradycyjnie, jak i nowocześnie urządzone wnętrze. Barwy monochromatyczne podkreślone przez zróżnicowaną ziarnistość kwarcu wspaniale pasują do modernistycznych aranżacji. Sprzyja im także wyjątkowa właściwość granitu, który pięknie wygląda wypolerowany na wysoki połysk, co jeszcze potęguje wrażenie sterylnego, awangardowego charakteru. Świetnie będzie także pasował do niezwykle surowego stylu industrialnego.

Granit doskonale wkomponowuje się także we wnętrza urządzone w stylu tradycyjnym. Daje on wrażenie stabilności i nieprzemijalności czasu. W takich aranżacjach świetnie sprawdzi się kwarc o powierzchni szczotkowanej, powszechnie zwanej antico. Jego zaletą jest to, że tafla kamienia nie błyszczy, jest lekko matowa i nieco nierówna. Nie odbija także światła, wnosząc element starej, ale wciąż bardzo cennej patyny.

red. tatawtarapatach; żródło fot. home.howstuffworks.com