Lepiej zapobiegać, niż leczyć! Kilka słów o tym, jak dbać o związek.

Księgarnie przepełnione są poradnikami na temat sztuki tworzenia dobrego związku i szczęśliwego życia we dwoje. Mimo to, bardzo wielu ludzi ma dziś problem, by nawiązać trwałą i rozwijającą relację z drugą osobą. Świadczy o tym nie tylko przygnębiająca liczba rozwodów, ale także opóźniająca się decyzja, by w ogóle wiązać się z kimś na stałe. Nic dziwnego, szczęśliwy związek to wielkie wyzwanie – to spotkanie dwóch, często zupełnie odmiennych światów, które nagle muszą zacząć porozumiewać się w jednym języku.

Nie jesteśmy w stanie całkowicie odciąć się od naszych rodzinnych domów, ciągniemy za sobą cały balast doświadczeń, tradycji, przekonań, lęków. Miewamy też inne potrzeby, aspiracje życiowe, zupełnie inaczej reagujemy na to, co nam się w życiu przytrafia. A przede wszystkim, zmieniamy się w ciągu życia, nie zawsze tak, jak chciałby tego partner.

Mimo to, ludzie stale budują związki i wielu z nich udaje się odnaleźć w nich spełnienie. Co więcej, ta liczba poradników na półkach świadczy nie tylko o tym, że ludzie mają w tej sferze problemy, ale także o tym, że poszukujemy wskazówek, bo nam na związkach zależy! Dobry związek to źródło zaspokojenia ludzkich potrzeb: seksualnych, bezpieczeństwa, miłości i przynależności; to wsparcie psychiczne i, zupełnie zwyczajnie, ekonomiczne i opiekuńcze w trudnych momentach życia; miejsce, gdzie możemy wyrażać swoje prawdziwe emocje, być faktycznie sobą i stale się rozwijać.

Prawidłowa komunikacja

Często w biegu codzienności, zapominamy o tym, że związek to nie stan, coś danego nam raz na zawsze. W poczuciu, że wszystko jest ułożone i „w porządku”, łatwo jest popaść w rutynę i niedbałość. Mam wrażenie, że najwięcej bałaganu w związku może zrobić sfera komunikacji.

Od czego zacząć?

Zastanów się, jak wygląda porozumiewanie się w Twoim związku – czy słuchacie się  wzajemnie? Jak często ze sobą rozmawiacie? Czy mówicie otwarcie o swoich uczuciach? Jak wyglądają Wasze kłótnie? 

  • Mów o swoich uczuciach i okazuj je.
  • Mów o swoich potrzebach, nie wymagaj, by druga strona musiała się ich domyślić.
  • Szanuj uczucia drugiej strony; powiedz, że je dostrzegasz i akceptujesz.
  • Nie traktuj wszystkich słów, zachowań, gestów jako ataku na własną osobę.
  • Naucz się chwalić, dziękować i komplementować. Rób to często i tylko szczerze.
  • Jeśli coś Ci się nie podoba, chcesz coś zmienić, mów o tym otwarcie, szanując uczucia drugiej osoby.
  • Nastaw się na rozwiązanie sytuacji, a nie na zwycięstwo – uwierz, że kompromis jest możliwy.
  • Bądź łagodny w słowach. Nie podejmuj ważnych rozmów, kiedy targają Tobą silne emocje. Naucz się uspokajać.
  • Niech sarkazm i drwina opuszczą Wasz dom na zawsze!
  • Pozbądź się metody „cichych dni”. Rozmawiaj.

Zmiana swoich długoletnich przyzwyczajeń w komunikacji nie jest łatwa i wymaga pracy nad sobą. Na początek wystarczy wybrać jeden obszar, który szczególnie nam przeszkadza i skupić się tylko na nim. Przytłaczanie się „listą postanowień” jest obciążające i w perspektywie przynosi tylko rozczarowanie sobą.

Razem, a jednak osobno …

Wiele mówi się o tym, że dzisiejsza liczba rozwodów łączy się między innymi z intensywnym trybem życia. Nienormowany czas pracy, nadgodziny, wyjazdy służbowe czy modne hobby skutecznie zabierają nam chwile spędzane razem. Faktycznie, partnerzy, którzy nie mają dla siebie wystarczająco czasu, w jakimś sensie zaczynają o sobie zapominać. Nie nadążają za zmianami, które zachodzą w drugiej osobie, nie znają jej aktualnych przeżyć, problemów, oczekiwań. Brakuje codziennego wsparcia emocjonalnego oraz niezbędnej bliskości fizycznej. Tę lukę łatwo może wówczas wypełnić inna osoba, ale także uzależnienie. Stąd krok do rozpadu związku i często do problemów osobistych. Jak temu zaradzić? Warto spróbować lepiej organizować swój czas. Pracując wiele godzin, postarajmy się znaleźć choć jedną chwilę w dniu, którą poświęcimy na rozmowę z partnerką. Może to być jakiś wspólny posiłek czy półgodzinny wieczorny spacer. Niech czas ten będzie przeznaczony na bycie ze sobą całkowicie, przy wyłączonym telewizorze i z wyciszonym telefonem. To samo tyczy się tak zwanych dni wolnych – zamiast nadrabiać jakieś zawodowe zaległości, niezbyt pilne domowe obowiązki czy zaniedbane spotkania towarzyskie, warto skusić się na wypoczynek w towarzystwie ukochanych osób..

Cegiełki, które budują mocny związek

Jest jeszcze jedna, bardzo ważna dla związku sfera, którą często realizujemy instynktownie, ale warto o niej przypomnieć. Pocałunek na powitanie, codzienna czułość, podanie herbaty, wyręczenie w obowiązkach, obiad–niespodzianka, kwiaty bez okazji – czyli „gesty miłości”. Są one jaki cegiełki, które budują mocny związek i dodają sił w codzienności.

Dorota Kaliciak

psycholog

Polecana literatura:

Wojciszke B., Psychologia miłości: intymność, namiętność, zaangażowanie, Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2009

Lew-Starowicz Z., O miłości, Warszawa: Wydawnictwo Czerwone i Czarne, 2012

Hartley M., Asertywność – sztuka umiejętnej stanowczości, Łódź: Wydawnictwo Feeria, 2007