Logopedia zaczyna się w brzuchu!

„Logopedia zaczyna się w brzuchu” – mówiła jedna z moich wykładowczyń. Przedmiot, który prowadziła nosił nazwę „profilaktyka logopedyczna” i opisywał wpływ rozmaitych czynników, jakie wpływają na kształtowanie mowy oraz zespół działań, które można podjąć , by chronić swe dziecko już od poczęcia. Patrzyliśmy z niedowierzaniem. Logopedia w brzuchu? Chyba się pani coś pomyliło …

A jednak miała rację. Każdy z nas spotyka  się w gabinecie z wieloma dziećmi z wadami wrodzonymi, utrudnionym kontaktem słownym i słabą koncentracją. Przeprowadzając wywiady z Rodzicami  i współpracując z lekarzami mamy duże szansę na zlokalizowanie przyczyn tych zaburzeń, a także na edukowanie kolejnych pokoleń mam.

Większość badaczy podkreśla, że wszystko to, z czym płód styka się przed urodzeniem może istotnie wpływać na jakość jego życia, gdy przyjdzie na świat. Istnieją czynniki teratogenne, których obecność może spowodować nawet wady wrodzone , prowadzić do późniejszych problemów z alergią, koncentracją, rozwojem mowy czy uczeniem się. Co więc może zrobić ciężarna mama, by zapobiec ewentualnym przykrym konsekwencjom?

Regularnie się badać PRZED zajściem w ciążę.

Nawet kobiety chore przewlekle (np. na cukrzycę) mogą urodzić zdrowe dziecko! Grunt to stała opieka lekarzy i odpowiednio dobrane leki. Niedobory składników mineralnych również najlepiej zlikwidować przed ciążą. Mówmy o naszych planach swojemu ginekologowi. Na kilka miesięcy przed zleci dodatkowe badania i suplementację (np. kwasem foliowym).

Unikać miejsc, gdzie łatwo zarazić się grypą.

Najistotniejszym okresem w rozwoju płodu jest 1 trymestr ciąży. Czas, w którym część kobiet jeszcze nie podejrzewa, że spodziewa się dziecka. Działające w tym czasie czynniki teratogenne, jakimi są wirusy mogą uszkodzić lub nawet uniemożliwić ten proces. Jeśli pracujemy w przedszkolu czy szpitalu czy stykamy się z chorymi warto jest pomyśleć o wzmocnieniu odporności jeszcze przed ciążą lub ograniczeniu liczb godzin spędzanych w pracy. Cytomegalia czy różyczka stanowią ogromne zagrożenie dla płodu.

Nie pić alkoholu, nie palić, nie zażywać narkotyków.

Wiem. Mamy XXI wiek, każda młoda kobieta powinna o tym wiedzieć. Nadal jednak słyszę o koniaczkach na ból głowy, winku na rozluźnienie, piwie na lepszą krew… Nie! Nie pijemy w ciąży, pod żadnym pozorem. A jeśli jeszcze nie chcemy ujawniać, że spodziewamy się dziecka ZAWSZE LEPIEJ JEST WYMYŚLIĆ WYKRĘT NIŻ PIĆ! Tak samo z paleniem. Planujesz ciążę- stopniowo odstawiaj papierosy. I nie słuchajcie opowiastek cioci czy sąsiadki. „A Baśka paliła i Marcel urodzony na 10 punktów”. Nigdy nie wiemy, jakie długofalowe konsekwencje może nieść wczesne zetknięcie z substancjami toksycznymi. O narkotykach chyba nie muszę się rozpisywać. Działają w silny sposób na układ nerwowy matki i dziecka.

Nie łykaj leków, gdy jesteś w ciąży.

Spray na alergię, coś na drapanie w gardle, tabletki od choroby lokomocyjnej… STOP. W ciąży nie przyjmujmy leków bez konsultacji z lekarzem.

Odżywiać  się zdrowo i rozsądnie.

Istnieje pewna baza produktów zabronionych ciężarnym. Są to między innymi:

  • surowe mięso, surowe ryby (bye bye tatar, bye bye sushi!!!)
  • sery pleśniowe i dojrzewające oraz wszelkie produkty z mleka niepasteryzowanego
  • fast foody
  • produkty ciężkostrawne, tłuste (mogą wzmagać mdłości, wzdęcia i wymioty)

Dbać o skórę – mądrze.

Dermatolodzy zalecają ostawienie:

  •  kremów zawierających retinoidy
  •  leków przeciwtrądzikowych
  •  kremów i toników zawierających kwasy m.in salicylowy
  •  kremów z filtrem Benzophenone-3

Naważniejsze- Droga Mamo! Pamiętaj, że nie musisz być Ciężarnym Superbohaterem!

Gdy odczuwasz zmęczenie, połóż się. Wygospodaruj czas na spacer, spotkania rodzinne i odpoczynek w ciszy. Żyć aktywnie – tak! Ale ciąża to nie czas na samodzielne zmienianie opon, dźwiganie szafek czy forsujące treningi na siłowni. Wszelkie wątpliwości rozstrzygaj w rozmowach z lekarzem ginekologiem. Organizm zrelaksowanej mamy przekazuje  dziecku dobre komunikaty  i  poczucie bezpieczeństwa.  Nie zapominaj o sobie i ciesz się każdą chwilą ciąży!

Iwona Sołtys

logopeda

sinus medical