Miejsce dla dziecka – ważne czy nieważne?

Choć prawdopodobnie zaraz po narodzinach Ty, lub mama nie będziecie chcieli wypuścić go z rąk, zabierając wszędzie ze sobą, pamiętajcie o tym, że dziecko potrzebuje w domu swojego miejsca. Niezależnie od rozmiarów, jakie ma Wasze mieszkanie, warto już od pierwszych chwil spędzonych w nim razem, przeznaczyć, choćby mały kawałek przestrzeni, właśnie dla malucha i jego rzeczy.

Oczywiście na początku, ze względów praktycznych większość rodziców umieszcza dziecięce łóżeczko w swojej sypialni, lub w pomieszczeniu, w którym spędzają najwięcej czasu. Częste pobudki w nocy na karmienie, przewijanie, czy w celu ukojenia płaczu, skłaniają rodziców do tego, by kącik dziecka był jak najbliżej nich. Do innych powodów należą także te związane z troską o zdrowie maleństwa.

– Nasza Agatka nie odbijała po jedzeniu czasem nawet dwie godziny! Zdarzało się i tak, że odkładając ją do łóżeczka, po paru godzinach słyszeliśmy krztuszenie się. Małej z dużym opóźnieniem odbijało się lub ulewało. – opowiadają młodzi rodzice, którzy kącik córeczki urządzili we własnej sypialni. – przede wszystkim z troski o małą. W drugim pokoju moglibyśmy nie usłyszeć jak się krztusi.

Choć powodów do umieszczania kącika dla dziecka, czy to w sypialni, czy w pokoju dziennym jest wiele, niektórzy robią to także z konieczności.

– Nasze mieszkanie jest za małe, dzielimy je z moimi rodzicami, sami dla siebie mamy właściwie pokój dzienny – tłumaczą rodzice dwumiesięcznego Tobiasza.

Przy małych powierzchniach liczą się więc pomysłowe rozwiązania. Nawet w najbardziej ciasnym mieszkaniu powinno się znaleźć  miejsce nie tylko na łóżeczko, ale także kącik do przewijania malucha. Powinien on znajdować się w pobliżu  łóżeczka – zresztą wszystko co potrzebne, powinno być w zasięgu ręki. Warto zamontować też małą boczną lampkę, by w nocy, w trakcie przewijania niepotrzebnie nie rozbudzać maleństwa. Dziecko nie powinno być narażone, szczególnie w nocy, na nadmiar światła w postaci włączonego telewizora, dużej lampy itp.

Myślisz pewnie – niemożliwe! Nie ma jednak nic prostszego, wystarczy wyposażyć się w kilka niezbędnych akcesoriów.

  • łóżeczko,
  • przewijak twardy kładziony na łóżeczko,
  • organizer wieszany na łóżeczku,
  • baldachim, lub przesuwane rolety.
A teraz spójrz jakie to proste:
Baldachim i boczne ochraniacze montowane przy łóżeczku ochronią Twoje dziecko przed nadmiarem światła w nocy. Organizer zawieszony na bocznej ramie łóżeczka pozwoli Ci trzymać wszystkie niezbędne akcesoria pod ręką – co więcej: w idealnym porządku. Przewijak możesz łatwo położyć na łóżeczku wtedy go potrzebujesz. Nie musisz kupować przy takim rozwiązaniu oddzielnej komody z przewijakiem na górze! Twardy przewijak, widoczny poniżej, możesz położyć zarówno na łóżeczku, jak i na komodzie, którą już masz w pokoju.

 red. DRG