„Mrówka Andy. Przygoda w cyrku” – mądra opowieść o przyjaźni i nie tylko!

 „Mrówka Andy. Przygoda w cyrku” to wspaniała opowieść o dwojgu przyjaciół: małego chłopca i mrówki stworzona na bazie pomysłu Lawrence’a W. O’Nana. Poruszane w niej tematy staną się powodem do refleksji nie tylko dużych, ale też mniejszych miłośników literatury. Historia opowiadana z perspektywy kilkuletniego chłopca to tylko początek wielu ciekawych rozmów z Waszymi dziećmi.

Przygoda Andy’ego i Joeya rozpoczyna się pewnego ranka. Przyjaciele dowiadują się o nagrodzie, którą przygotował Tata Joeya za to, że syn pomógł mu w sprzątaniu podwórka. Nagrodą miała być długo wyczekiwana wycieczka do cyrku. Zarówno chłopiec, jak i jego mały kompan zabaw wyruszają pełni podniecenia wraz ze swoimi opiekunami: Andy z wujkiem Andrew, a Joey z Tatą – dla bezpieczeństwa! Pyszną zabawę, pokazy tresowanych zwierząt i wygłupy klownów przerywa im niespodziewany wypadek: chłopiec wypuszcza z rąk napój, na którego brzegu siedziały dwa małe, tak bliskie mu stworzenia. Przerażony malec nie mógł nawet ruszyć im na pomoc! Jak niby wytłumaczyć Tacie, że musi zejść, zupełnie sam ze schodów po upuszczoną lemoniadę z powodu dwóch mrówek! Mały Joey poczuł się bezradny, ale przypomniał sobie, że jest ktoś, kto może mu pomóc. Kto? To zagadka, na którą odpowiedzieć mogą mali i duzi po przeczytaniu tej krótkiej historii.

grafika andy i joey

Zmęczony nadmiarem atrakcji chłopczyk, pod koniec dnia na swój sposób analizuje ciąg ekscytujących wydarzeń dochodząc do wniosków, które pomogą Wam – Rodzicom rozpocząć z Maluchem kilka ciekawych rozmów:

  • czy dorośli są dzieciom potrzebni?,

  • w jakich sytuacjach możemy potrzebować dorosłych (np. Mamy lub Taty?),

  • dlaczego Andy i Joey czuli się w cyrku bezpiecznie?

  • dlaczego powinniśmy troszczyć się o mniejszych i słabszych od siebie?

  • dzięki komu historia skończyła się szczęśliwie?

  • kto opiekuje się dziećmi i dorosłymi podobnie jak Tobą opiekuje się Mama i Tata?

Krótka historia dwojga przyjaciół ilustrowana przez Normana McGarego to doskonała uczta nie tylko dla „małego ucha”, ale także dla „małych oczu”. Obrazki szczegółowo odwzorowują przebieg zdarzeń. Plan osiedla, na którym widnieją domy Joeya i jego sąsiadów, zaraz przy osiedlu podziemnych domów mrówek rozbudzi wyobraźnię malucha o tym, co niewidoczne gołym okiem. Umieszczone na końcu książki portrety rodziny Andiego i Joeya z pewnością zachęcą Waszego malca do narysowania własnego portretu rodzinnego: ciekawe, kto się na nim znajdzie!

IMG_9281

IMG_9282

IMG_9283

red.DRG

Książka recenzowana dzięki uprzejmości wydawnictwa „VOCATIO”

źródło grafiki i zdjęć: artmee.pl

jasne-werka-1024x502