Muzyka łagodzi obyczaje i … pomaga w prawidłowym rozwoju dziecka?

Na temat terapeutycznej roli muzyki pisali już starożytni- Platon, Pitagoras czy Artystoteles. Dostrzegali jej lecznicze działanie,  oczyszczające umysł i ciało. Późniejsze badania  potwierdziły  działanie muzyki na zmysły, funkcjonowanie mózgu czy wyrażanie emocji. Jak możemy wykorzystać tę wiedzę jako przyszli lub obecni rodzice?

Efekt Mozarta

W roku ’94 na łamach New York Times’a ukazał się artykuł dotyczący wpływu muzyki W.A. Mozarta na inteligencję ogólną. Cały świat zelektryzowała wieść o tym, że jej słuchanie czyni człowieka mądrzejszym.  Od tego czasu możemy zaobserwować boom medialny dotyczący propagowania (i sprzedawania) płyt i innych pomocy, które mają uczynić nasze dziecko inteligentniejszym jeszcze przed urodzeniem.

Wielu lekarzy i specjalistów wygłaszało tezy mówiące o tym, iż muzyka tego konkretnie kompozytora leczy zaburzenia takie jak autyzm czy dysleksja. Każda szanująca się wytwórnia płytowa wydała CD z muzyką Mozarta opatrzone zdjęciem uroczych maluchów.  Hmmm podejrzane? Tak. Jak każda terapia, która ma działać na wszelkie schorzenia i problemy.

W istocie, drodzy Ojcowie- zanim pobiegniecie do sklepu z płytami, na wieść o tym, że Wasza partnerka jest w ciąży, usiądźcie spokojnie i przeanalizujcie fakty.

Muzyka klasyczna cechuje się harmonijnym rytmem i strukturą. Nie tylko u Mozarta. Prawdopodobnie to poczucie ładu, harmonii, istnienie ciekawych współbrzmień i rozwiązań metrycznych powoduje większe pobudzenie mózgowe u osób słuchających tej muzyki. Warto więc zastanowić się nad tym, jaki kompozytor czy wykonawca jest przez nas lubiany, jaki głos koi nasze zmysły. Podążanie ślepo za modą nie ma sensu. Nie każdy musi lubić Mozarta, chociaż jego dzieła zachwycają kunsztem i precyzją. Być może Wasza partnerka woli posłuchać piosenek w wykonaniu Kayah. Nic na siłę.

Śpiewajmy!

Tak, śpiewajmy dziecku. Od samego początku. Zostało udowodnione naukowo, że dziecko rozpoznaje głos matki jeszcze przed przyjściem na świat. A każda babcia potwierdzi, że nic nie utuli do snu tak dobrze jak kołysanka zaśpiewana przez mamę.

Mamy i ojcowie! Nie wstydźcie się  śpiewania. Nikt nie prosi Was o wykonywanie arii operowych.

„Aaa kotki dwa” to zaledwie kila prostych interwałów, a dla dziecka znaczy więcej niż kolejna mrygająco- szczekająca zabawka za 100zł. Wiele sklepów muzycznych i edukacyjnych ma w swojej ofercie książki oraz płyty z repertuarem dziecięcym. Warto też sięgnąć pamięcią do melodii tradycyjnych,  których uczyły nas mamy i babcie- to wielka skarbnica pomysłów na spędzenie muzycznego popołudnia z naszymi maluchami.

Dodatkowym atutem będzie oczywiście akompaniowanie na pianinie czy gitarze, jeśli jednak nie mamy takich umiejętności śmiało możemy skorzystać z podkładów na mp3. Większość dzieci bardzo lubi piosenki, w których wykorzystuje się gest takie jak np. „Stary niedźwiedź mocno śpi”, „Ojciec Wirgiliusz” czy „Mam chusteczkę haftowaną”.

Logorytmika- a co to takiego?

Logorytmika jest połączeniem zajęć muzyczno- ruchowych z terapią logopedyczną. Zajęcia są prowadzone w grupie. Dzieci uczą się piosenek oraz rozmaitych ćwiczeń artykulacyjno- oddechowych. Tego typu aktywność wzmacnia ich poczucie własnej wartości, uczy pracy zespołowej i słuchania siebie nawzajem.

Ćwiczenia wspomagają rozwój mowy i poszerzają słownictwo dziecka. Warto skorzystać z tej formy terapii, zwłaszcza u dzieci z problemami językowymi czy artykulacyjnymi.

Poranków muzycznych czar …

W wielu dużych miastach organizowane są poranki muzyczne dla dzieci. Podczas koncertów najmłodsi zapoznają się z rozmaitym repertuarem muzycznym i poszerzają swe horyzonty. Wszystko w formie zabawy! Konferansjerzy i animatorzy wprowadzają w tajemniczy świat opery, teatru czy filharmonii.  Są ubrani w stroje z różnych epok, wciągają małych widzów na scenę- tańcząc i śpiewając. Tego typu audycje odbywają się między innymi w Warszawie i Bygdoszczy.

Jest to dobra okazja, by za niewielkie pieniądze spędzić czas z dzieckiem w trochę odmienny sposób, co zawsze wzmacnia  wzajemną więź !

Iwona Sołtys

logopeda

 

sinus medical