Muzyka w okresie prenatalnym

Towarzyszy nam od zawsze, w codziennym życiu, poprawia nastrój, niektórzy mówią nawet, że jednoczy ludzi. Przyszli rodzice często zastanawiają się, czy muzyka, której słuchają, ma wpływ na nienarodzone dziecko.

Od czwartego miesiąca ciąży Wasz maluch słyszy dźwięki otaczającego go świata. Poznanie jak największej ich ilości sprawia, że ma on lepiej wykształcony słuch co w przyszłości ułatwi mu naukę mówienia.  O wyborze muzyki decydują przede wszystkim Wasze dotychczasowe upodobania. Należy jednak pamiętać, że dźwięki powinny być spokojne i relaksująceunikajcie zatem ciężkiego rocka, rapu, techno. Co ciekawe, dziecko już w łonie matki posiada określony gust! Odbierając dźwięki, które mu odpowiadają, serce malucha zmienia rytm bicia i uspokaja się. Natomiast dźwięki, które go denerwują powodują czasem gwałtowne kopnięcia, co może oznaczać, że bobas domaga się zmiany muzyki.

Czy muzyka może mieć jakikolwiek wpływ na inteligencję malucha? Amerykańscy i japońscy naukowcy przekonują, iż słuchanie muzyki klasycznejw trakcie ciąży ma pozytywny wpływ na intelekt dziecka. Dodają też, że ułatwi mu to w przyszłości naukę mowy, języków obcych, matematyki i logicznego myślenia. Szczególnie polecane są utwory Haendla, Vivaldiego, Haydna i Mozarta.

Warto poświęcać chwilę w ciągu dnia na zrelaksowanie się przy dźwiękach ulubionej muzyki. Wpłynie to pozytywnie zarówno na nastrój mamy jak i maleństwa, które w sobie nosi. Badania dowiodły, iż dziecko potrafi zapamiętać ulubioną melodię mamy – już od 20. tygodnia ciąży! Najbardziej zaskakujące jest jednak to, iż dzieci po upływie roku były w stanie  rozpoznać te molodie, które ich mamy słuchały w ciągu ostatniego trymestru! Okazało się także, iż na zapamiętywanie nie miał wpływu rodzaj słuchanej muzyki – dlatego warto słuchać tego, co nam samym sprawia przyjemność. Starajmy się również śpiewać maleństwu – jest to świetna metoda kontaktu z nienarodzonym dzieckiem, która pozwoli mu oswoić się z naszym głosem. Tuż po narodzinach być może i Wasze głosy, i muzyka, której słuchaliście z dzieckiem w okresie ciąży pozwoli na uspokojenie go w płaczu, lub utulenie do snu.

Sylwia Kuklińska