Na wakacje tylko z tatą…

Rozwodzimy się coraz częściej. Z różnych powodów tysiące dzieci w Polsce wychowywanych jest w niepełnych rodzinach, w których dziecko zwykle zamieszkuje w domu z matką, a ojciec ma prawo do widzeń. W takim wypadku tata może spędzić z dzieckiem więcej czasu tylko w wakacje. Jak je zorganizować w ciekawy, ale jednocześnie bezpieczny sposób?

Rozwodzimy się coraz częściej

Główny Urząd Statystyczny podaje, że w 2013 roku rozwiodło się ponad 66 tys. par małżeńskich. W stosunku do 2012 roku oznacza to wzrost o 1,6 tys. rozwodów. Jednocześnie w Polsce maleje liczba zawieranych małżeństw. W 2013 roku zawarto ich zaledwie 181 tys. Ze statystyk wynika więc, że co trzecia para się rozwiedzie. Wśród rozwodników prawie połowa to rodziny bezdzietne, a 37,7 proc. to rodziny z jednym dzieckiem. Najmniej rozwodów notowanych jest w rodzinach wielodzietnych.

Niepokojące jest to, że rośnie liczba dzieci wychowywanych w rodzinach rozbitych, przy czym na ogół sądy w Polsce orzekają, aby dziecko pozostało po rozwodzie przy matce. W 2012 roku sądy taki wyrok wydały w ponad 60 proc. przypadków. Tylko w czterech na sto przypadków rozwodów opiekę nad dziećmi przyznawano ojcu. Ojciec, pomimo że nie jest pozbawiany swoich praw rodzicielskich, to jednak kontakt z dzieckiem ma ograniczony. Widzi się ze swoją pociechą np. co drugi weekend, tydzień w czasie ferii i dwa tygodnie w ciągu wakacji letnich.

Negatywny wpływ braku ojca na psychikę dzieci

Ojcowie walczący o swoje prawa do wychowywania dziecka po rozwodzie wskazują, powołując się na badania, że nieobecność ojca lub patologiczne ojcostwo w sposób destrukcyjny wpływa na psychikę dziecka i na jego rozwój. Dlatego ojcowie powinni uczynić wszystko, aby jak najczęściej przebywać z dzieckiem i móc wpływać na kształtowanie jego osobowości. Matki sprawujące codzienną opiekę nad nieletnim nie powinny takich kontaktów zabraniać ani ich ograniczać.

Matki często obawiają się o bezpieczeństwo syna lub córki podczas wyjazdu na wakacje z tatą. Ojciec może takie obawy rozwiać, jeśli planując wyjazd z dzieckiem na wczasy, na przykład poza granice Polski, wykupi ubezpieczenie podróżne dla podopiecznego i dla siebie. Takie ubezpieczenie oferowane jest między innymi przez firmę Signal Iduna. Dzięki temu dziecko uzyska ochronę przed ryzykiem, które może pojawić się w czasie wyjazdu.

Na wakacje ojciec z dzieckiem może wybrać się na gorące plaże kurortów Morza Śródziemnego, na zwiedzanie pięknych zakątków Polski albo do wybranego kraju do parków rozrywki. Wszystko zależy od wieku dziecka i jego zainteresowań oraz możliwości finansowych ojca.