Najczęstsze dolegliwości w ciąży – jak przetrwać je razem?

Okres ciąży – 9 miesięcy intensywnej pracy organizmu każdej Mamy. Chociaż fizjologicznie kobiety przygotowane są do tego wyzwania, ich organizm może reagować różnie. W czasie ciąży kobiecie mogą zatem towarzyszyć różne dolegliwości,  które Ty – przyszły Tata chcąc nie chcąc przeżywać będziesz razem z nią. Czy nie warto więc uzbroić się w wiedzę, która w trudnych chwilach pomoże ratować sytuację dobrą i praktyczną radą? Oczywiście, że warto.

Najpierw trochę teorii … Do najczęstszych wymienianych przez ciężarne dolegliwości należą :

  • zmęczenie
  • poranne nudności i wymioty
  • zgaga
  • wzdęcia i zaparcia
  • bolesne skurcze
  • opuchnięcia kończyn dolnych

Niektóre z nich mogą występować jedynie na początku ciąży, a dzięki odpowiedniej diecie można zniwelować ich intensywność, jednak może zdarzyć się tak, że niektóre z nich będą towarzyszyć kobiecie przez całe 9 miesięcy.

Zmęczenie

nie

Pojawia się bardzo szybko, bo nawet kilkanaście dni po zapłodnieniu, bardzo często kobiety w takiej sytuacji sięgają po słodycze, kawę czy napoje energetyczne, które tylko na krótką chwilę powodują spory wzrost glukozy. Niestety równie szybko także jej spadek.

takKobiety w tym czasie powinny sięgać po produkty o niskim indeksie glikemicznym (produkty pełnoziarniste , warzywa i owoce) oraz jak najwięcej korzystać z chwil relaksu wykorzystując je w 100% na odpoczynek . Dodatkowo należy spożywać produkty bogate w żelazo, cynk, witaminę z grupy B, witaminę C,E oraz kwas foliowy. Znajdziemy je w ugotowanych jajkach, sałacie, szpinaku, cukinii, botwince, papryce, natce pietruszki, żurawinach, czarnej porzeczce, orzechach oraz kakao.

Poranne nudności i wymioty

Najczęściej pojawiają się koło 4 tygodnia ciąży. Zjawisko to może dotykać około 50% kobiet. Przeważnie występują po przebudzeniu, kiedy kobieta jest na czczo, ale mogą pojawiać się także w ciągu dnia w reakcji na stres czy konkretny zapach. Przyczyną jest zwiększone z powodu ciąży stężenie gonadotropiny kosmówkowej (znanego hCG) oraz hormonów płciowych we krwi, wpływających drażniąco na błonę śluzową żołądka. Dolegliwości te nie stanowią zazwyczaj zagrożenia dla ciąży i stopniowo łagodzą się do około 10 tygodnia ciąży, a ustępją około 14 tygodnia z powodu stabilizacji stężenia gonadotropiny kosmówkowej w organizmie kobiety.

takW celu złagodzenia nudności zaleca się spożywanie częstszych a małych posiłków około 5-6 dziennie, aby zmniejszyć obciążenie żołądka i regulację wytwarzania soków trawiennych. Pierwszy posiłek powinien być zjedzony w łóżku, dla wielu kobiet pomocne okazuje się być ciepłe mleko ewentualnie z odrobiną miodu. Mleko można zastąpić ciepłą wodą lub bananem. W ciągu całego dnia wskazane jest chrupanie suchych przekąsek takich jak sucharki, chrupkie pieczywo, suche płatki śniadaniowe czy biszkopty. Ostatni posiłek powinien być zjedzony około 2 godziny przed snem. Powinien składać się przede

nie

wszystkim z białka. (twarożek, jajko na twardo, jogurt, tofu, kilka plasterków wędliny) Napoje, które mogą okazać się pomocne to melisa, rumianek, czy woda niegazowana. Jednak nie zaleca się popijania posiłków. Produkty nie wskazane: napoje gazowane, kawa, ostre przyprawy, potrawy ciężkostrawne, herbata, cytrusy, potrawy smażone.

Zgaga

tak

Objawia się tak samo jak u każdego z nas. Jest to odczucie pieczenia w dolnej części klatki piersiowej za mostkiem. Nie stanowi zagrożenia dla mamy i dziecka. W niwelowaniu jej zaleca się unikanie nadmiernego wypełniania żołądka, małe, częste posiłki. Dolegliwość może złagodzić ciepłe mleko i migdały. Kobieta powinna wystrzegać się ostrych, pikantnych przypraw, tłustych posiłków, słodyczy oraz soków z kartonu.

Wzdęcia

nieWystępują z powodu nadmiernego gromadzenia się gazów z przewodzie pokarmowym, są także wynikiem produkcji hormonalnej(progesteron), wpływającej na rozluźnienie mięśni gładkich. W przypadku tej dolegliwości nie zaleca się spożywania cebuli, czosnku, kapusty, brukselki, potraw smażonych, słodyczy oraz fermentowanych produktów mlecznych. Pośpiech czy stres przy jedzeniu również może okazać się przyczyną wzdęć.

Zaparcia

nieDolegliwość ta dotyka ponad połowę kobiet ciężarnych. Powodem są wydzielane podczas ciąży hormony, ale także ich przyczyną może być mała aktywność fizyczna, dieta uboga w błonnik oraz produkty mleczne fermentowane. Nie należy stosować herbatek i środków przeczyszczających, ponieważ mogą one spowodować skurcze macicy! takPomocne mogą okazać się produkty pełnoziarniste zbożowe, warzywa, owoce, suszone śliwki, wypicie ciepłego mleka z cytryną i miodem po wstaniu, przetwory mleczne oraz odpowiednie ilości wody wypijane prze kobietę 2,5-3 litry wody na dobę.

Podsumowując musimy przede wszystkim pamiętać o zdrowym rozsądku podczas ciąży, rola partnera i wsparcie przez czły okres trwania ciąży jest ogromna, jednak w pierwszej fazie, podczas której kobieta czuje się najgorzej jest kluczowa! Pamiętaj, że ciąża to nie choroba, ale może jej towarzyszyć sporo dolegliwości, w których łagodzeniu możesz pomóc właśnie Ty!

Justyna Popiołek
położna