Najlepsze zabawki dla niemowlaka

Od samego początku chcemy dawać naszemu dziecku to, co najlepsze. Warto sięgać po zabawki dostosowane do wieku i umiejętności malucha, które w odpowiedni sposób stymulować będą jego zmysły. Które z nich najlepiej zdadzą egzamin w przypadku niemowlaków?

Dotykam, słyszę, widzę

Na pierwszym etapie rozwoju naszym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej stymulacji wszystkich zmysłów maluszka. Pomocne okażą się tutaj różnego rodzaju zabawki, oczywiście jedynie te bezpieczne i dostosowane do wieku dziecka. Postawmy na przedmioty, które posiadają elementy o zróżnicowanej fakturze, błyszczące lusterka czy szeleszczące materiały. Przyciągną one uwagę na długo i będą oddziaływać na wzrok, słuch czy dotyk. Świetnym przykładem są maty interaktywne dla najmłodszych czy też popularne kocyki lub pluszaki. Tego rodzaju zabawki kupimy na Merlin.pl – w jednym z najstarszych polskich sklepów internetowych, oferującym szeroki wybór książek, multimediów, kosmetyków czy właśnie artykułów dziecięcych. Pamiętajmy, że duża liczba różnorodnych bodźców jest niezbędna do prawidłowego rozwoju niemowlaka.

Pierwsze książeczki

Od małego warto czytać dzieciom książki, nawet jeśli mamy wrażenie, że zbyt wiele nie rozumieją. Możemy też dawać maluchom książeczki do zabawy – na rynku dostępnych jest wiele takich produktów, stworzonych specjalnie z myślą o niemowlakach. Są one wykonane zazwyczaj z grubego kartonu bądź miękkiego materiału czy bezpiecznego tworzywa sztucznego. Dzięki temu nie istnieje ryzyko np. skaleczenia się kartką papieru. Część z nich posiada czarno-białe rysunki, dostosowane do rozwijającego się dopiero wzroku niemowlaka. Inne z kolei pełnią funkcję stymulowania zmysłów – na ich stronach zamieszczane są szeleszczące materiały, małe lustereczka lub przyciski wydające różne odgłosy.

Zabawki do kąpieli

Małe dzieci zazwyczaj bardzo cenią sobie beztroskie chwile spędzone w ciepłej wodzie. Urozmaicić je mogą atrakcyjne zabawki – najpierw maluszek będzie tylko obserwował, jak „pływamy” kaczuszką po wodzie, na dalszym etapie sam chętnie zacznie się nią bawić. Warto postawić na wszystkie pływające łódki czy morskie zwierzaki, lecz również na pojemniki i młynki wodne – przelewanie wody to świetna, a jednocześnie bardzo rozwijająca zabawa! Gdy dziecko nieco podrośnie, możemy zakupić specjalne markery do malowania w wannie. Z ich pomocą stworzy ono niezwykłe malowidła na kafelkach, wannie, a nawet na własnym ciele. Oczywiście musi być to w pełni bezpieczny oraz zmywalny produkt.

red.tatawtarapatach; źródło fot: publicdomainpictures.net; Petr Kratochwil