Najwięksi producenci turbosprężarek

Turbosprężarki to urządzenia, które obecnie są montowane w prawie wszystkich silnikach stosowanych w różnego rodzaju pojazdach. Te podzespoły mają wiele zalet, które są wykorzystywane przez producentów samochodów, by usprawnić ich działanie i obniżyć koszty eksploatacji. Tak duże zapotrzebowanie sprawiło, że na rynku pojawiali się nowi producenci turbosprężarek, z których kilku zyskało w ciągu całej swojej działalności bardzo wysoką pozycję rynkową i uznanie klientów. Oto najwięksi producenci turbosprężarek, znani ze swoich produktów na całym świecie.

Honeywell

Amerykański producent turbosprężarek znanych szeroko jako Garrett (dawniej produkcją turbosprężarek zajmowała się firma Garrett AiResearch, jednak na skutek wzajemnego przejmowania udziałów różnych firm obecnie jest ona częścią korporacji Honeywell). Jej doświadczenie w produkcji turbosprężarek sięga lat 30-tych ubiegłego wieku. Obecnie jest dostawcą tych podzespołów do silników niemal wszystkich typów i rodzajów, począwszy od małych jednostek napędzających miejskie samochody, aż do dużych, wyczynowych elementów silników samochodów wyścigowych. Nad wsparciem technicznym oraz ciągłym rozwojem proponowanych przez firmę konstrukcji pracuje sztab inżynierów i konstruktorów, zaś za rozpowszechnianie i sprzedaż produktów odpowiada sieć ponad 400 dystrybutorów w 70 krajach świata.

Holset

Firma powstała w 1952 roku w Wielkiej Brytanii jako fabryka produkująca wyczynowe podzespoły silników. Od początku jej założyciele zwracali uwagę na rosnące zapotrzebowanie na turbosprężarki, dlatego już w 1954 r. wykupili licencję na ich produkcję.

Obecnie firma występuje pod nazwą Cummins Turbo Technologies i jest światowym liderem w produkcji turbosprężarek i ma znaczący wpływ na globalny sukces marki Cummins. Turbosprężarki Holset są seryjnie montowane w pojazdach produkowanych na przykład przez takie firmy jak Scania czy Volvo, a także szeroko wykorzystywane w sportach motorowych.

IHI

Kolejnym z największych producentów turbosprężarek jest wywodząca się z Japonii firma IHI. W ofercie tej firmy znaleźć można turbosprężarki różnych typów i rodzajów, od największych przeznaczonych do statków i elektrowni, po małe, wykorzystywane w samochodach osobowych czy motocyklach. Do tej pory wyprodukowano ponad 40 milionów sztuk turbosprężarek tej firmy. Są one dystrybuowane w wielu krajach świata, głównie w rejonie Stanów Zjednoczonych, Europy, Tajlandii, Chin i Korei.

BorgWarner

Ogólnoświatowe przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkowaniu podzespołów dla branży motoryzacyjnej, w tym w dużej mierze turbosprężarek dla silników niemal wszystkich typów. Na rynku działa od 1928 roku, zaś obecnie w jej skład wchodzi 60 fabryk w 18 krajach świata (w tym jedna w Polsce w mieście Rzeszów). Jest jednym z największych dostawców turbosprężarek dla niemieckiego koncernu samochodowego, Grupy Volkswagen. Również ta firma część swoich wysiłków koncentruje na sportach motorowych, wytwarzając wyczynowe podzespoły dla samochodów sportowych. Od 1936 roku organizuje wyścig Indianapolis 500, którego uczestnicy rywalizują o Puchar BorgWagner, niezwykle cenione wśród kierowców wyścigowych trofeum.

eksperci z firmy Turbor

zajmującej się regeneracją turbosprężarek, wałów pędnych i wtrysków