Naturalna pielęgnacja – kąpiel w mleku

Dla wrażliwej skóry niemowlęcia bardzo ważna jest delikatna pielęgnacja. Najlepiej sprawdza się ta naturalna – bez niepotrzebnego używania nadmiaru składników chemicznych, które niekorzystnie wpływają na zdrowie maleństwa. Jednym ze sposobów naturalnej pielęgnacji jest kąpiel z dodatkiem mleka matki. Dlaczego warto stosować tę metodę? 

Mleko matki jest doskonale dostosowane do potrzeb niemowlęcia – pozwala mu się zdrowo rozwijać i zapewnia wszelkie potrzebne składniki odżywcze. Warto jednak wiedzieć o tym, że karmienie nie jest jedynym sposobem, w który możemy wykorzystać mleko dla zdrowia maluszka. Zastosować je również możemy w naturalnej pielęgnacji skóry dziecka.

Zbyt częste kąpiele w wanience nie są zalecane ze względu na to, iż mogą prowadzić do przesuszenia skóry. By utrzymać dziecko w czystości kąpiele możemy stosować zamiennie z myciem dziecka przy użyciu myjki i letniej wody z dodatkiem mleka matki… Mleko jest przede wszystkim naturalne, jednocześnie dostarcza skórze potrzebnych witamin i minerałów. Zapobiega ono również alergiom i podrażnieniom, które często zdarzają się przy użyciu sklepowych kosmetyków. Mleko matki nie wysusza skóry, pozostawiając na niej warstwę ochronną.

W jaki sposób myć niemowlę?

 Należy przygotować:

 • myjkę,
 • dwie miseczki: w jednej powinna znajdować się woda z kilkoma kroplami mleka matki, w drugiej zaś czysta służąca do płukania myjki,
 • szczotkę do włosów z miękkim włosiem,
 • ręczniczek z kapturkiem (należy pamiętać, żeby dziecku przez cały czas mycia było ciepło),
 • maść na brodawki – do posmarowania paznokci u rąk i stóp (działa zapobiegawczo na zapalenie płytki paznokciowej),
 • czyste ubranka i czapeczkę (zakładamy ją na godzinę po kąpieli, ponieważ dziecko traci do 40% ciepła przez główkę) oraz kocyk, którym owiniemy dziecko po kąpieli. Należy wcześniej przygotować również czystą pieluszkę.

Jak myć? 

 1. Mycie dziecka zaczynamy od twarzy, począwszy od oczu – przemywamy je zawsze od zewnątrz do nasady nosa. Następnie myjemy: czoło, policzki, nos, brodę, podbródek. Pamiętajmy o wypłukaniu myjki w czystej wodzie, zanim przejdziemy do dalszych części ciała.
 2. Kolejno: klatka piersiowa, rączki, dłonie, brzuch, nóżki oraz stopy. Szczególnie uważnie należy umyć fałdki, wewnętrzną stronę dłoni oraz przestrzenie między paluszkami u rąk i stóp.
 3. Przewracamy dziecko na brzuszek, by umyć plecy.
 4. Na samym końcu myjemy miejsca intymne. U dziewczynek: od przodu do tyłu, by zapobiec przenoszeniu się bakterii z odbytu. U chłopców: dokładnie czyścimy pachwiny oraz miejsca pod moszną, należy także unikać ściągania napletka.
 5. Należy osuszyć dziecko – nie trzemy, gdyż może to podrażnić skórę, a jedynie delikatnie dotykamy ciała ręcznikiem tak, by pozostało ono suche.
 6. Smarujemy paznokcie maścią na brodawki.
 7. Zakładamy pieluszkę, ubieramy i okrywamy dziecko.
 8. Delikatnie szczotkujemy główkę – wspomaga to ukrwienie skóry.

Higiena niemowlęcia jest bardzo ważna, jednak należy ograniczyć kąpiel w wanience do 2-3 razy w tygodniu, w pozostałe dni dbając o czystość poprzez mycie myjką – najlepiej z dodatkiem mleka matki. Po takim myciu nie musimy już używać środków nawilżających, gdyż mleko mamy pozostawia na skórze naturalną warstwę ochronną.

Sylwia Kuklińska