Naturalne metody łagodzenia bólu porodowego

Tokofobia, czyli tak zwany strach przed skurczami porodowymi towarzyszy niemal każdej kobiecie – dlatego coraz większa ilość rodzących decyduje się na farmakologiczne metody uśmierzające ból. Warto jednak wiedzieć, że istnieje wiele naturalnych sposobów, które pozwalają zmniejszyć dolegliwości bólowe podczas porodu naturalnego. Jak skutecznie z nich korzystać? I jak ty, jako partner, możesz pomóc swojej kobiecie podczas porodu?  

Dla organizmu kobiety poród jest niezwykłym wyzwaniem. Dlatego ważne jest zapewnienie rodzącej jak najbardziej komfortowych warunków oraz umożliwienie relaksu i okazanie wsparcia.

Wśród niefarmakologicznych sposobów pomocnych przy zmniejszaniu bólu porodowego wyróżnić możemy: 

  • oddychanie – jest naturalne dla każdego z nas, warto jednak pamiętać, że podczas porodu pełni kluczową rolę. Warto zaznaczyć, że kobiety fizjologicznie oddychają tak zwanym torem płucnym, możemy to zauważyć obserwując swobodnie oddychającą kobietę i jej unoszące się łagodnie do góry ramiona, mężczyźni jednak używają toru przeponowego inaczej mówiąc brzusznego , kiedy to podczas oddychania porusza się ich brzuch. Różnica ta jest bardzo ważna, ponieważ podczas porodu kobiecie będzie pomocne i potrzebne używanie toru przeponowego, można oczywiście nauczyć się tej techniki oddychania samemu w domu, korzystając z odpowiednich ćwiczeń lub uczęszczając do szkoły rodzenia. Kulminacyjnym momentem, w którym niezbędne będzie wykorzystanie toru brzusznego jest moment parcia. Odpowiednia technika oddychania zatem pełni niezwykle ważną rolę podczas porodu, ułatwia, przyspiesza poród, pomaga utrzymać odpowiednie natlenowanie dziecka w momentach trudnych dla niego podczas przechodzenia przez kanał rodny. Skupienie się na odpowiednim miarowym oddychaniu pomaga także rodzącej na skupieniu się i odprężeniu.
  • ruch – szczególnie pomocny w pierwszym okresie porodu. Aktywność jest naturalną metodą pomagającą człowiekowi radzić sobie z bólem i rozluźniającą mięśnie, dlatego warto, by kobieta w trakcie porodu nie była bierna.Trzeba pamiętać jednak, że korzystanie z różnych metod powinno być ustalone z położną prowadzącą poród i dostosowane do sytuacji położniczej, w której znajduje się rodząca. Można kołysać biodrami, spacerować, kucać, a nawet tańczyć! Korzystać można także m.in. z piłki gimnastycznej, drabinek, worka sako czy też silnych ramion partnera. Ważne są też:
  • zmiany pozycji – dobierać je można tak, by kobieta czuła się jak najbardziej komfortowo. Jeśli towarzyszysz kobiecie podczas porodu, możesz pomagać jej przy przyjmowaniu dogodnych pozycji. Warto zapoznać się z przykładowymi pozycjami porodowymi, np. na stronie Fundacji Rodzić po Ludzku. 
  • muzyka – podczas porodu istnieje także możliwość słuchania ulubionej muzyki – pozwoli to kobiecie wyciszyć się i skupić na reakcjach swojego ciała,
  • aromaterapia – na sali porodowej możesz postawić świecę, z której unosi się ulubiony zapach twojej kobiety,
  • immersja wodna czyli tak zwane kąpiele – w pierwszym okresie porodu  można brać prysznice lub kąpiele w wannie, ciepłe rozluźniające ,łagodzące ból podbrzusza i lędźwi
  •  masaż – pomocny przy kojeniu bólu. Pamiętaj, by do szpitala zabrać olejek, który pozwoli ci wykonać masaż bolących części ciała – najczęściej kobiety skarżą się na ból w odcinku lędźwiowym, masaż powinien być tak intensywny jak tego potrzebuje kobieta, reakcje bywają różne w zależności od wrażliwości na ból . Warto również pamiętać , że niektóre kobiety nie tolerują masażu, mogę nie chcieć być dotykane. W masażu można wykorzystać takie urządzenie zwane TENS (Transccutaneous Electrical Nerve Stimulation), czyli elektrostymulator,który działa przeskórnie na nerwy. Jest metodą wykorzystywaną przez elektrostymulatory wysyłające impulsy elektryczne o niskiej amplitudzie z elektrod przez skórę do nerwów obwodowych . W praktyce jest to małe urządzenie z kilkoma zazwyczaj samoprzylepnymi elektrodami , które umieszcza się na miejscu objętym bólem. Można dozować sobie siłę działania urządzenia z zależności od potrzeb. Urządzenie czasem jest jednym ze sprzętów wyposażenia sali porodowej, ale również jest łatwo dostępne do zakupu. Koszt jest stosunkowo niewielki – od 100zł -500zł biorąc pod uwagę, iż urządzenie to może być wykorzystywane w łagodzeniu szeregu bóli.
  • okłady – podobnie jak w przypadku masażu – możemy wykorzystać ciepłe lub zimne okłady, najczęściej kładzie się je na dole brzucha, w okolicach kości lędźwiowej, na krocze oraz uda, Warto skorzystać z naturalnych termoforów wykonanych np. z pestek wiśni. Oprócz tego, że są bezpieczniejsze od tradycyjnych wodnych, to dodatkowo po podgrzaniu pięknie pachną wiśniami. Można je bez problemu podgrzać w mikrofalówce znajdującej się w dyżurce położnych ( mogą służyć jako zimne okłady na obrzęki).
  • miła atmosfera w sali porodowej –  kobieta powinna czuć się bezpiecznie i nie być narażona na dodatkowy stres. Warto zadbać, aby w sali porodowej był tylko niezbędny personel. Staraj się także rozweselać swoją kobietę – pomoże jej to w rozluźnieniu się.
  • swobodne wydawanie dźwięków – jeśli pomaga to kobiecie w znoszeniu bólu, zachęcaj ją do wydawania dźwięków! Wiele kobiet krępuje się krzyku podczas porodu, jednak jest to sposób, który pomaga skutecznie „odreagować” i radzić sobie z bólami. Najlepiej jest kiedy podczas porodu kontrolę nad rodzącymi przejmuje tak zwana stara kora mózgu , ta pierwotna odzwierciedlająca pierwotne instynkty. Kobietą rodzi się wygodniej kiedy przestają myśleć o wstydzie czy zażenowaniu a zaczynają kierować się swoimi potrzebami i  tym co czują w danej chwili.

Naturalne sposoby są bardzo pomocne podczas radzenia sobie z bólem porodowym, dlatego nie warto z nich rezygnować. Poród trwa do kilkunastu godzin i jest dla kobiety wysiłkiem zarówno fizycznym, jak i psychicznym, dlatego komfort i obecność kogoś bliskiego będą dla niej nieocenionym wsparciem.

UWAGA! W planie porodu warto zaznaczyć, że chcemy wykorzystywać naturalne metody takie jak masaż czy kąpiel.

konsultacja z położną Justyną Popiołek

Sylwia Kuklińska