Nawyki, z których warto zrezygnować przy staraniu się o dziecko!

grist.org

Jeśli planujecie założenie rodziny, a starania o dziecko wydłużają się w czasie, warto wiedzieć, z jakich nawyków zrezygnować, by nie utrudniać naturze poczęcia nowego życia. Jakie nawyki zmienić, jakie używki odstawić na bok? Poniżej kilka tych, bez których od dzisiaj musicie nauczyć się (współ-) żyć!

Lubrykanty

Badania wykazały, że dopochwowe lubrykanty są toksyczne dla spermy. W normalnych warunkach, kwasowość wydzieliny pochwowej zabija plemniki. ale zasadowość śluzu szyjkowego, który produkowany jest przed owulacją chroni je. Sztuczne lubrykanty uniemożliwiają przedostanie się spermy do śluzu szyjkowego, co powoduje wyginięcie plemników w środowisku kwasowym. Jak i czym zastąpić sklepowe lubrykanty? Na pewno nie domowymi sposobami (np. białko jajka), które mają podobne działanie. Najlepszym zamiennikiem  stosowania lubrykantu jest więc … przedłużona gra wstępna.

Czy wiesz, że przeciętna kobieta potrzebuje nawet 15 – 20 minut gry wstępnej? Jeśli jednak i to nie wystarczy spróbujcie ciepłej wody, która działa podobnie do lubrykantu, ale nie jest toksyczna dla spermy.

Niektóre leki

Jakie konkretnie? Wszystkie te, które nie są konieczne. Choć to nie zawsze możliwe warto uważać chociaż na te, które szczególnie odradzane są kobietom starającym się o dziecko, ze względu na swój skład, który może być szkodliwy dla płodu.

 • Izotretynoina – substancja stosowana powszechnie w leczeniu uciążliwych form trądziku, prowadzi do upośledzenia metabolizmu mózgu, zwłaszcza neuroprzekaźnika dopaminy. Według naukowców z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill, którzy przeprowadzili badania na grupie osób, izotretynoina zwiększa ryzyko zachorowania na nieswoiste zapalenie jelit (NZJ). Najbardziej znanymi skutkami ubocznymi stosowania kuracji izotretynoinowej jest działanie teratogenne substancji, dlatego w trakcie trwania leczenia i minimum 6 tygodni po jego zakończeniu nie można zajść w ciążę. Przyjmowanie leku jest też wykluczone w trakcie trwania ciąży i karmienia piersią.
 • Tetracyklina – antybiotyki tetracyklinowe używane są w leczeniu trądziku pospolitego. Stosowanie leku w ciąży jest dopuszczalne jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności, gdy zastosowanie bezpieczniejszego leku alternatywnego jest niemożliwe lub przeciwwskazane. Nie stosować w okresie karmienia piersią.
 • Leki przeciwzakrzepowe
 • Kwas walproinowy – stosowany w leczeniu padaczki uogólnionej idiopatycznej (piknolepsja i młodzieńcza miokloniczna) oraz ostrych objawów maniakalnych, Ograniczone dane wskazują na zwiększenie częstości występowania wad wrodzonych u noworodków matek leczonych w okresie ciąży kwasem walproinowym, dlatego stosuje się go jedynie  w sytuacjach koniecznych.  Amerykańska Akademia Pediatryczna dopuszcza stosowanie kwasu walproinowego w okresie karmienia piersią, choć należy wtedy zachować szczególną ostrożność.
 • Inhibitory acetylocholinoesterazy – stosowane w leczeniu Alzheimera
 • Propranolol – stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego (w monoterapii i leczeniu skojarzonym) oraz w zapobieganiu napadom migreny. W czasie ciąży lek przenika przez łożysko – ze względu na brak odpowiednich badań powinien być stosowany tylko w przypadku istnienia bezwzględnych wskazań. Lek przenika do pokarmu kobiecego – podczas stosowania w okresie karmienia piersią powinno się zachować szczególną ostrożność.

Leków, których nie powinno stosować się w czasie starań o dziecko, lub w czasie ciąży wymieniać można jeszcze wiele. Niektóre z nich nie szkodzą w niewielkich ilościach. Najważniejsze jest jednak to by czuć odpowiedzialność za dziecko, które może być już poczęte poza Waszą wiedzą i w trakcie świadomych starań o zajście w ciąże skonsultować z ginekologiem wszystkie zażywane leki. 

Duże ilości kofeiny

Wielu naukowców starało się ustalić, czy spożywanie kofeiny przez kobietę usiłującą zajść w ciążę, ma wpływ na jej płodność… Część z nich uważa, że należy być ostrożnym – badania przeprowadzone na zwierzętach dowiodły, że kofeina może mieć wpływ na nieprawidłowy rozwój jajeczka.

Nawet jeśli podobne badania przeprowadzone na ludziach nie miałyby przynieść oczekiwanych wyników, warto być ostrożnym w spożywaniu dużych ilości kofeiny szczególnie jeśli macie trudności z zajściem w ciążę.

Badania dowiodły, że mniej niż 300 mg kofeiny dziennie nie ma wpływu na kobiecą płodność. U kobiet w ciąży ilości powyżej 200 mg kofeiny na dobę mogą zwiększać ryzyko poronienia. Jakie produkty zawierają kofeinę?

 • kawa, 
 • mocna herbata,
 • napoje energetyczne,
 • napoje gazowane,
 • lody kawowe,
 • czekolada,
 • niektóre leki na przeziębienie (zwiększa efektywność działania przeciwbólowego paracetamolu),
 • niektóre zioła (np. guarana).

Rtęć 

Uznawane są za główne źródło kwasów tłuszczowych omega 3, białka, pomagają obniżyć poziom cholesterolu  Ponadto w czasie ciąży ich spożywanie jest szczególnie istotne ze względu na rozwój mózgu i wzroku dziecka. Niestety niektóre zawierają także rtęć, która w nadmiernych ilościach może zakłócać rozwój układu nerwowego Waszego malucha.

Skąd bierze się rtęć w rybach? Rtęć, która dostała się do środowiska wodnego, zostaje związana w formę organiczną – metylortęć. Ta forma rtęci dostaje się do organizmu ryby bezpośrednio poprzez skrzela. Istnieje jeszcze inna droga, a jednocześnie główny sposób przedostawania się rtęci do organizmu ryby – pokarm. Rtęć mama tendencję do kumulowania się w ciele ryby dlatego tak ważne jest czy spożywa się starsze ryby, oraz czy spożywane ryby należą do tych żywiących się mniejszymi rybami.

Jak można zminimalizować ilość rtęci wprowadzanej do organizmu? Przed spożyciem ryby należy ją oczyścić i wypatroszyć ponieważ rtęć kumuluje się we wnętrznościach (najczęściej w wątrobie) Metody przygotowania ryb takie jak pieczenie, czy  grilowanie, polegające na wytopieniu tłuszczu, w przypadku rtęci nie skutkują (wiąże się ona wyłącznie w mięśniach ryb).

Przykładowa zawartość rtęci:

 • dorsz świeży (filet ze skóry) – 4,5 ug / 100 g,
 • dorsz wędzony – 5,0 ug / 100 g,
 • karp świeży  – 2,5 ug / 100 g,
 • makrela wędzona – 2,5 ug / 100 g,
 • pstrąg świeży – 7,0 ug / 100 g,
 • śledź świeży – 5,0 ug / 100 g,
 • śledź solony – 4,0 ug / 100 g,
 • śledź w oleju – 5,0 ug / 100 g,
 • śledź w pomidorach – 4,0 ug / 100 g,

Najmniej rtęci znajduje się w:

można je spożywać 2-3 razy w tygodniu

 • anchois,
 • zębaczu,
 • krabach (skorupiaki),
 • flądrze,
 • śledziu,
 • makreli,
 • ostrygach,
 • łososiu,
 • sardynkach,
 • krewetkach,
 • pstrągu.

Alkohol

Nawet niewielkie ilości spożywanego alkoholu mogą mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu. Dodajmy do tego fakt, iż wielu rodziców o zapłodnieniu przez pierwsze parę tygodni nie wie. Stąd często ilości spożywanego alkoholu nie są też najmniejsze. Jeśli staracie się o dziecko, najważniejsze dla kobiety to nie spożywać nadmiernych ilości alkoholu w drugiej połowie cyklu, ponieważ wtedy właśnie może być w ciąży jeszcze o tym nie wiedząc!

Palenie

Dlaczego warto zrezygnować z palenia w czasie starań o dziecko? To chyba oczywiste – jeśli dojdzie do zapłodnienia i Mama, i dziecko wdychać będą dym nikotynowy.

Stres

Nie bez powodu wielu ludzi dookoła powtarza: „odpuście sobie, a w końcu się uda!”. Stres jest jednym z głównych czynników uniemożliwiającym Wam starania o dziecko.  Przewlekły stres, na który coraz częściej jesteśmy narażeni, zaburza prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Dodatkowo, dość częstą przyczyną niepłodności jest niepłodność psychiczna. U jej podłoża leży nadwrażliwość emocjonalna, która zaburza prawidłowe życie płciowe. Problem ze stresem dotyczy jednak w równym stopniu obojga partnerów. Oddziaływanie stresu na podwzgórze, które jest ośrodkiem preferencji seksualnych w mózgu, może być przyczyną destabilizacji równowagi hormonalnej w organizmie.Wysoki poziom stresu podnosi jednocześnie poziom  prolaktyny hormonu, którego nadmiar może wpłynąć na bezpłodność. Podwzgórze odpowiada za hamowanie wydzielania prolaktyny poprzez produkcję innego hormonu – dopaminy. Jeżeli ów mechanizm nie działa sprawnie, może nastąpić podwyższone stężenie prolaktyny we krwi. Owocem tego są u kobiet m.in. cykle bezowulacyjne, międzymiesiączkowe krwawienia, a nawet zanik miesiączki.

Sauna, gorące kąpiele i wiele, wiele innych …

Z niej zrezygnować powinni szczególnie mężczyźni. Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego jądra znajdują się „na zewnątrz” Waszego ciała? Tak, potrzebują chłodniejszego środowiska. Produkcja plemników zostaje zatrzymana, gdy temperatura w jądrach mężczyzny zaczyna wzrastać.

Na co jeszcze należy uważać? Jazdę na rowerze oraz … zbyt ciasne bokserki …

Nikt nie mówił, że będzie łatwo!

red. DRG