Odpowiedni fotelik samochodowy dla Twojego dziecka

Podczas podróży samochodem może czyhać na Was i Wasze dzieci wiele niebezpieczeństw, dlatego każdy rodzic powinien zapewnić swojemu dziecku jak największe bezpieczeństwo. Jednym z priorytetów w tej kwestii jest zakup odpowiedniego fotelika samochodowego. Sklepy posiadają bardzo duży wybór fotelików samochodowych, dlatego jeszcze przed narodzinami dziecka warto poświęcić kilkanaście minut i dowiedzieć się o tym, na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Wybierz fotelik samochodowy, który będzie odpowiedni do wagi, wzrostu i wieku Twojego dziecka.

Podczas wyboru fotelika dla niemowlaka:

 • Sprawdź, jak wygląda korpus  fotelika. Musi być twardy, głęboki i masywny, najlepiej dwuwarstwowy,

 • Dobrze, żeby fotelik był wyposażony w system ochrony główki (SPS, Safe Side, ASP, SIP), czyli system umocnionych boków, który dodatkowo chroni głowę niemowlaka przed urazami,

 • Paski powinny być 5-punktowe,

 • Każdy pasek powinien być zabezpieczony warstwą miękkiego materiału, który chroni przed otarciami,

 • Sprawdź, jak wygląda regulacja pasów i czy są proste w obsłudze,

 • Sprawdź, czy fotelik można zamontować w rozkładanych spacerówkach. Czasami umożliwia to specjalny adapter,

 • Sprawdź, czy fotelik posiada specjalną wkładkę dla niemowlaka.

 

Podczas wyboru fotelika dla starszego dziecka:

 • Dziecko często je w samochodzie, może więc pobrudzić fotelik, dlatego ważne, by obicie fotelika można było zdjąć i uprać,

 • Paski powinny być 5-punktowe,

 • Pasy powinny być pokryte miękkim materiałem chroniącym przed obtarciami,

 • Ważne jest, aby siedzisko było szerokie, dzięki temu nawet ubrane w zimową kurtkę dziecko bez problemu zmieści się foteliku,

 • Sprawdź, czy zagłówek posiada możliwość regulacji. Dzięki niej możesz odchylić w tył główkę śpiącego dziecka i sprawić, że jego podróż stanie się bardziej komfortowa,

 • Dobrze, żeby fotelik posiadał kieszenie po bokach, można umieścić w nich butelkę z piciem lub przekąskę.

 • Sprawdź jak dany fotelik wypada w crashtestach, które są przeprowadzane m.in. przez ADAC, OEAMTC, AA Trust i ANWB. Wybieraj tylko te, które osiągnęły we wspomnianych niezależnych testach minimalną ocenę 3.

 • Zanim kupisz fotelik dziecięcy, koniecznie przymierz go w Swoim aucie. Nie każdy fotelik da się poprawnie i stabilnie zamocować w Twoim samochodzie. Analizując testy fotelików wybierz więc dwa lub trzy modele, które przymierzysz. Stabilne mocowanie fotelika jest jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na bezpieczeństwo Twojego dziecka podczas podróży.

 

Foteliki samochodowe są podzielone według pięciu kategorii wagowych:

I. grupa 0:

są to foteliki dla niemowląt ważących do 10 kg, czyli od urodzenia do około 9 miesięcy. Takie foteliki montuje się tyłem do kierunku jazdy. Statystyki wykazują, że używanie fotelików ustawianych tyłem do kierunku jazdy jest dużo bezpieczniejsze. Małe dzieci mają miękki szkielet
i kruchą czaszkę, a więc uraz głowy byłby tym bardziej niebezpieczny
.

II. grupa 0+ :

Foteliki dla niemowląt ważących do 13 kg, (w wieku od 12 do 15 miesięcy).Te foteliki też montowane są tyłem do kierunku jazdy. Niektóre z fotelików posiadają regulację oparcia i specjalną wkładkę dla noworodków i najmłodszych dzieci. W takim przypadku nie trzeba kupować fotelika grupy 0.

Dla niemowlaka przeznaczone są foteliki-kołyski, czyli takie, które po wyniesieniu z auta stają się bardzo praktycznym nosidełkiem. W takim foteliku dziecko leży, a jego nóżki i plecki są delikatnie uniesione w górę. Według lekarzy taka pozycja jest dla niego najbezpieczniejsza i najwygodniejsza.

III. grupa 1:

Foteliki dla dzieci ważących 9-18 kg (w wieku do 4 lat). Takie foteliki montuje się przodem do kierunku jazdy.

IV. grupa 2:

Foteliki dla dzieci ważących 15-25 kg (w wieku od 4 do 6 lat). Foteliki te montuje się przodem do kierunku jazdy.

V. grupa 3:

Foteliki dla dzieci ważących 22-36 kg (w wieku od 6 do 12 lat). Montowane są przodem do kierunku jazdy. Umożliwiają wykorzystanie pasów bezpieczeństwa samochodu. Posiadają możliwość zdemontowania oparcia, dzięki czemu nawet kiedy Twoje dziecko wyrośnie z fotelika, będzie mogło podróżować bezpiecznie na fotelikowej bazie podwyższającej.

Oprócz standardowych grup, na rynku istnieją też grupy łączone. Tak też, grupa 2+3 oznacza, że fotelik jest przeznaczony dla dzieci od 15 do 36 kilogramów, a 1+2+3 – dla dzieci ważących od 9 do 36 kilogramów. używanie podwyższenia bez wysokiego oparcia w przedziale 22-36kg nie jest już obecnie zalecane.

System ISOFIX

Są to specjalne zaczepy umożliwiające zaczepienie fotelika do tylnej kanapy. Dodatkową podporę i umocnienie stanowi opierany na podłodze auta, dolny pałąk. System mocowań ISOFIX już od tego roku, według nowo wprowadzonych w życie przepisów, ma znajdować się w każdym nowo wyprodukowanym aucie, jeśli jednak nie masz nowego auta, sprawdź czy w Twoim aucie jest możliwy montaż fotelika za pomocą ISOFIX.

System ISOFIX poprawia bezpieczeństwo Twojego dziecka, ale równocześnie sprawia, że fotelik jest droższy – za bazę ISOFIX musisz dodatkowo dopłacić około 600 złotych. Poza tym, fotelik z bazą ISOFIX zajmuje więcej miejsca i podnosi wyżej fotel dziecka.

red. MG