Orzechy … piorące!

www.ecoshop.com.pl

Orzechy piorące są alternatywą dla wszechobecnej chemii stosowanej w domu. Od wieków stosowane są w Indiach i Nepalu jako naturalny środek piorący. Warto wziąć przykład z mieszkańców tych krajów i zacząć stosować je również w naszych domach!

 

Łupiny orzechów zawierają saponinę (substancję będącą naturalnym detergentem i mającą działanie odtłuszczające), która w kontakcie z wodą tworzy naturalny roztwór mydlany. Dzięki temu z powodzeniem używane są do prania – zarówno w pralce automatycznej, jak i ręcznego. Jest to ich najpopularniejsze zastosowanie, lecz nie jedyne.

 

Do czego i w jaki sposób możemy wykorzystywać indyjskie orzechy?

 

1. Pranie w pralce lub ręczne

W pralce: 5-7 przedzielonych na pół orzechów (lub 2 czubate łyżeczki proszku z orzecha piorącego) należy włożyć do lnianego woreczka lub cienkiej skarpetki, dobrze zawiązać i umieścić w bębnie pralki. Prać można w dowolnej temperaturze. Przy60°C orzechy możemy używać do czterech razy.

Orzechy są odpowiednie nawet do najdelikatniejszych tkanin, jakimi są jedwab i bawełna. Do prania białego oraz trudnych plam można dodać sody, która jednocześnie nie dopuści do szarzenia. Nie ma potrzeby używania dodatkowo płynów do płukania, ponieważ pranie jest wystarczająco miękkie i pachnie neutralnie – jeśli chcemy, żeby miało ono wyraźniejszy zapach, można dodać kilka kropel olejku eterycznego (np. lawendowego czy z drzewa herbacianego) do przegrody na płyn do płukania.

Orzeszki możemy z powodzeniem używać do prania ubranek niemowlęcych oraz pieluszek wielokrotnego użytku – są środkiem naturalnym i nie powodują alergii. Do prania  pieluszek zaleca się używanie dodatkowo olejku lawendowego lub z drzewa herbacianego – mają działanie antybakteryjne.

Ręczne: posób I – 3-4 pokruszone łupiny należy włożyć na ok. 15 min do gorącej wody, którą następnie trzeba schłodzić. Stosujemy jak płyn do prania ręcznego. Sposób II – do saszetki należy włożyć 4-6 przedzielonych na pół orzechów i umieścić ją w misce razem z rzeczami przeznaczonymi do prania. Podczas prania wytworzy się piana. 

2. Zmywanie naczyń w zmywarce 

5 orzechów należy włożyć do koszyczka na sztućce i włączyć podstawowy program. Najlepiej stosować orzechy jedynie do lekko zabrudzonych naczyń.

3. Jako naturalny środek czyszczący, używany podczas sprzątania 

Należy przygotować uniwersalny wywar (10 skorupek przez 5-10 min. gotujemy w 3/4 litra wody, po czym odcedzamy i przelewamy do butelki. W razie potrzeby można dodać szczyptę kwasku cytrynowego). Wywar idealnie nadaje się do sprzątania w kuchni, łazience i toalecie, a także do mycia okien, a nawet auta. Można używać go do czyszczenia rzeczy, które mają bezpośredni kontakt z dziećmi.

3. Szampon do włosów oraz płyn do kąpieli 

Włosy i ciało myjemy za pomocą skoncentrowanego wywaru z łupin orzecha. Ma on bardzo delikatne działanie – może być stosowany również przez dzieci.

4. Czyszczenie srebra i złota 

2–3 skorupki moczymy w 100–150 ml gorącej wody. Następnie należy namoczone skorupki pocierać w ręce do powstania piany. Nakładamy ją na biżuterię i pocieramy ściereczką. Po wyczyszczeniu należy przedmiot opłukać.

5. Pielęgnacja (kąpiel) zwierząt domowych

Wywar z orzechów ma działanie insektobójcze, co daje zwierzętom ulgę, jednocześnie nie podrażniając skóry. Przy kąpieli warto stosować dodatek olejku z drzewa herbacianego, który działa bakteriobójczo i nadaje wywarowi piękny zapach.

6. Pielęgnacja roślin 

Należy spryskiwać rośliny wyciągiem z orzecha. Ułatwia to pozbycie się insektów – wywar jest jednak wolny od chemii, więc roślina nie jest obciążona środkami chemicznymi. Dzięki temu jesteśmy w stanie wyeliminować używanie szkodliwych pestycydów w swoim domu i ogrodzie.

www.ecoshop.com.pl

Gdzie można kupić orzechy i jaka jest ich cena?

Orzechy piorące najłatwiej jest znaleźć w sklepach ekologicznych bądź ich internetowych odpowiednikach. Kilogram orzechów, w zależności od producenta, kosztuje od 30 do 60 złotych.

Produkt ten jest w pełni naturalny i pozwoli nam na dbanie o czystość w domu bez użycia szkodliwych środków chemicznych. Orzechów warto używać, gdyż są wydajne (kilogram orzechów wystarczy czteroosobowej rodzinie do prania na cały rok, przy założeniu 2 prań tygodniowo), tanie, zdrowe i przyjazne środowisku! Używanie orzechów pozwala również na ograniczenie kontaktu dziecka ze składnikami chemicznymi znajdującymi się w powszechnie stosowanych produktach.

Sylwia Kuklińska