Pamięć prenatalna – czy dziecko „z brzucha” coś pamięta?

Zapewne wiele razy słyszałeś o opowieściach ludzi dotyczących ich „poprzedniego życia”… Jednak czy mówiąc do swojego nienarodzonego dziecka pomyślałeś, że doświadczenia z łona matki mogą zostać przez nie zapamiętane i towarzyszyć mu po przyjściu na świat? Okazuje się bowiem, że niemowlę jest w stanie pamiętać momenty z życia płodowego… Zjawisko to nazywane jest „pamięcią prenatalną”.

 

Czym jest pamięć?

Pamięć to „zdolność, predyspozycja umysłu do przyswajania, utrwalania i przypominania doznanych wrażeń, przeżyć, wiadomości”  (SJP -PWN)

Dziecko zaczyna u doskonalać tę zdolność już od szóstego miesiąca po poczęciu.

 

Co jest w stanie zapamiętać nienarodzone dziecko?

 

  1. Rytm bicia serca matki – towarzyszy mu od pierwszych chwil istnienia, więc jest dźwiękiem najlepiej znanym i dającym poczucie bezpieczeństwa. To z tego powodu dziecko uspokaja się położone po narodzinach z główką na klatce piersiowej mamy.
  1. Głosy rodziców – po narodzinach niemowlę rozpoznaje głosy swoich rodziców, do których przez okres ciąży zdążyło już przywyknąć. By ułatwić dziecku zapamiętanie głosu należy jak najczęściej zwracać się do niego w okresie prenatalnym – opowiadać spokojnym głosem o otaczającym świecie, czytać bajki, śpiewać. Po przyjściu na świat dziecko będzie uspokajało się na dźwięk znajomego głosu.
  1. Muzyka oraz dźwięki instrumentów –  dziecko jest w stanie zapamiętać utwory, które słyszało będąc w łonie matki – już wtedy kształtuje się jego gust muzyczny!

 

  1. Smaki i zapachy – przede wszystkim smak i zapach wód płodowych – pamięć o tym pozwala dziecku odróżnić matkę po smaku jej mleka.

 

  1. Pozycja embrionalna – dziecko w łonie matki przebywa w tzw. pozycji embrionalnej – nogi podciągnięte są do brzucha, natomiast ręce przyciśnięte do klatki piersiowej. Tuż po urodzeniu niemowlę przyjmuje właśnie taką pozycje, gdyż pozwala mu ona czuć się bezpiecznie. A może zauważyłeś, że sam często zasypiając tak układasz swoje ciało – „instynktownie”?
  1. Kołysanie – niemowlęta bardzo lubią być kołysane, gdyż pamiętają to miłe uczucie, które w łonie matki zapewniały mu jej ruchy.
  1.  Ograniczona przestrzeń – pod koniec ciąży dziecko ma niewiele przestrzeni, przez co jego ruchy są utrudnione. Po porodzie dziecko najczęściej lubi być ciasno owijane kocykiem – pozwala mu to ponownie czuć się tak, jak w brzuchu mamy.

 

  1. Woda – przebywając przez 9 miesięcy w środowisku wodnym dziecko zapamiętuje je jako miłe. Większości osób kąpiel sprawia przyjemność w ciągu trwania całego życia.

 

  1. Rytm dobowy – w łonie matki dziecko przyzwyczaja się do jej rytmu dnia – zapamiętuje porę czuwania i snu. Prawdopodobne jest to, iż po urodzeniu nadal będzie przestrzegać takiego rozkładu dnia. 

 

Życie płodowe jest nierozerwalną częścią istnienia człowieka, dlatego doświadczenia podczas jego trwania mają wpływ na charakter oraz sposób, w jaki postrzegamy świat po narodzinach. Warto zatem stymulować pamięć prenatalną – zapewniając dziecku bodźce zewnętrzne w postaci dźwięków oraz dotyku.

Sylwia Kuklińska