Pieluszki wielorazowe – odeszły do lamusa?

Okres pieluszkowania trwa około dwóch lat i jest istotną częścią pielęgnacji dziecka.  W dzisiejszych czasach najbardziej rozpowszechnione są pieluszki jednorazowe– korzysta z nich blisko 90% rodziców. Coraz częstszym wyborem stają się jednak pieluszki wielorazowe. Jakie są zalety tej metody pieluszkowania? Co wpływa na to, że coraz częściej decydujemy się na tę ekologiczną alternatywę?

Rodzaje pieluszek wielorazowych 

zdjęcia pochodzą ze strony sklepu www.pieluszkarnia.pl

Kieszonki. Pieluszka składa się z dwóch warstw. Wewnętrzna jest uszyta z mikropolaru, który odprowadza wilgoć do środka, dzięki czemu pupa dziecka zawsze pozostaje sucha. Zewnętrzna uszyta jest z PUL (oddychający poliester) – warstwa ta ma za zadanie ochronę ubranka przed zamoczeniem. Razem warstwy tworzą kieszonkę, w której umieszczamy wkład chłonny (bawełniany, bambusowy, a nawet zwykłą tetrę). Najpopularniejszy jest rozmiar One Size, gdyż pozwala on na używanie pieluszki podczas całego okresu pieluszkowania – dzięki możliwości łatwego dostosowywania rozmiaru do rosnącego dziecka. Zaletami pieluszek z kieszonką jest łatwość użytkowania, szybki czas schnięcia oraz możliwość używania różnych wkładów, dzięki czemu możemy dostosować chłonność do potrzeb naszego dziecka.

Otulacze. Są to majteczki wykonane z PUL, wełny lub polaru. Niezbędne, gdy używamy pieluszek formowanych albo składanych. Pieluszki tego typu są szczególnie bezpieczne pod względem ryzyka zamoczenia ubranka – pierwszym zabezpieczeniem jest wybrana pieluszka, a drugą sam otulacz. Do wyboru mamy wiele rozmarów otulaczy, przystosowanych do wielkości i wagi dziecka, oraz rozmiar One Size. Dostępne w wielu kolorach i wzorach. 

Pieluszki formowane. Przypominają wyglądem pieluszki jednorazowe. Przy ich wykonaniu zszywa się w kilku warstwach różne materiały. Mogą być wykonane m.in. z bawełny, bambusa, konopi, czy mikrowłókna. Zapinane są na rzepy, napy lub wiązane na troczki. Wymagają dodatkowo użycia otulacza.

Pieluszki składane. Do tej grupy zaliczamy m.in. znane wszystkim pieluszki tetrowe, a także pieluszki flanelowe, muślinowe, frotowe, bawełniane. Po odpowiednim złożeniu pieluszki, by ochronić ubranko przed zamoczeniem, nakładamy otulacz.

AIO (All In One). Przypomina pieluszkę z kieszonką, jednak jej wkład jest wszyty na stałe. Używanie jej jest tak proste, jak pieluszki jednorazowej. Minusem może być brak regulacji chłonności oraz dłuższy czas schnięcia.

Jaki rodzaj pieluszek wybrać?

Rodzaj pieluszek wielorazowych możemy dobrać do naszych wymagań. Jeśli oczekujemy przede wszystkim wygody używania doskonale sprawdzą się pieluszki z kieszonką i AIO. Dla osób, które cenią naturalność materiałów najlepszym wyborem będzie używanie pieluszek składanych lub formowanych, w połączeniu z wełnianymi otulaczami. Warto wypróbować więcej niż jedną metodę, tak żeby wybrać sposób, który odpowiada zarówno nam jak i maleństwu!

Ile pieluszek wielorazowych potrzebujemy?

Ilość potrzebnych pieluszek jest uzależniona od częstotliwości, z jaką chcemy je prać oraz wieku dziecka (miesięczne niemowlę zużywa więcej pieluszek niż np. sześciomiesięczne).

Przy założeniu, że pranie odbywać się będzie co 2-3 dni: w przypadku używania otulaczy – wystarczy nam około 5 otulaczy i spora ilości wkładów (podczas zmiany pieluszki wymieniamy najczęściej tylko wkład, a sam otulacz co kilka zmian); natomiast w przypadku pozostałych rodzajów wielorazówek – będziemy potrzebować około 15-20 pieluszek. 

Zdrowotne zalety pieluszek wielorazowych

  1. wykonane z naturalnych materiałów,
  2. nie uczulają,
  3. nie zawierają szkodliwych substancji występujących w pieluszkach jednorazowych (np. środki konserwujące i zapachowe), dzięki czemu są zdecydowanie zdrowszym wyborem dla dziecka,
  4. są przewiewne, przez co zmniejsza się ryzyko odparzeń,
  5. ograniczamy ryzyko przegrzania jąder u chłopców.

Ekonomiczne zalety pieluszek wielorazowych

  1. pieluszki wielorazowe są zakupem jednorazowym i wystarczają na cały okres pieluszkowania, dzięki czemu nie ponosimy kosztów nieustannego kupowania nowych opakowań, tak jak w przypadku jednorazówek,
  2. po zakończeniu użytkowania pieluszki możemy zatrzymać dla kolejnego dziecka bądź odsprzedać. 

Ekologiczne zalety pieluszek wielorazowych

  1. podczas całego okresu pieluszkowania dziecko zużywa około 6000 pieluszek – tymczasem każda z nich rozkłada się aż 300-500 lat! Pieluszki wielorazowe w znaczym stopniu wpływają na ograniczenie ilości śmieci – zwłaszcza, jeśli wykorzystujemy je ponownie dla innego dziecka.
  2. uświadamiamy dzieci, jak ważne jest wielokrotne używanie rzeczy, przez co zyskuje ono świadomość ekologiczną,
  3. produkcja papieru potrzebnego do jednorazówek, dla jednego dziecka, wymaga poświęcenia 4-5 drzew.

Dodatkową zaletą używania pieluszek wielorazowych jest to, że zawsze znajdują się pod ręką, nie trzeba zatem martwić się o to, czy nie skończyły nam się pieluszki jednorazowe… Warto również zwrócić wagę na to, jak wyglądają wielorazówki – są wykonane z miłych materiałów, a kolorowe, często wręcz bajeczne wzory, na pewno przypadną dzieciom do gustu!

 Gdzie można kupić pieluszki? 

Obecnie jest wiele stron internetowych, na których znajdziecie duży wybór pieluszek wielorazowych. Oto niektóre z nich:

Obecne czasy dają nam możliwość wyboru opcji pieluszkowania. „Wielorazówki” są opcją, którą warto rozważyć – są zdrowe dla maluszka, a używanie ich jest tańsze niż korzystanie z jednorazówek. Używanie pieluszek wielorazowych pokazuje również, że jesteśmy świadomi ekologicznie.

Sylwia Kuklińska