Pierwsze trzy miesiące – cykl dobowy

1-3 miesiąc rytm dniaDziecko dopiero co pojawiło się na świecie. To oczywiste, że przed jego narodzinami i Ty i mama mieliście swój rozkład dnia, swoje przyzwyczajenia. Nie każdy chce je zmieniać, dlatego macie dwie opcje do wyboru:

  • narzucić mu własny rytm dnia,
  • przystosować się do rytmu dziecka.

Obserwujcie zachowanie oraz potrzeby dziecka próbując wykorzystać je na swoją korzyść! Noworodek zazwyczaj przesypia większość dnia. Poświęćcie ten czas na odpoczynek – później będzie go coraz mniej. Często kobiety po porodzie, starając się być dobrymi matkami, żonami, gospodyniami stają na uszach, wykorzystując chwile, w których dziecko śpi na sprzątanie, gotowanie, nie rzadko także pracę. Wytłumacz partnerce, że wypoczęta mama to szczęśliwa mama i szczęśliwy maluch. Dziecko doskonale wyczuwa Wasze zniecierpliwienie i zmęczenie rodzica. Może być wtedy bardziej marudne na przykład wieczorną porą, przy zasypianiu. Postarajcie się więc w każdej wolnej chwili „ładować baterie” właśnie na takie trudne chwile.

Już od pierwszych chwil starajcie się także organizować pewne czynności, które wykonujecie przy dziecku o tych samych, ustalonych porach, szczególnie jeśli chodzi o:

  • kąpiel,
  • zabawę (bawcie się np. po zmianie pieluszki)
  • karmienie,
  • zasypianie (śpiewajcie, lub czytajcie dziecku przed snem, później będzie kojarzyć te czynności z zasypianiem).

Czasami bywa jednak ciężko i rodzicom nie udaje się trzymać stałych pór dnia w opiece nad dzieckiem Przy karmieniu piersią na przykład, dziecko samo decyduje kiedy chce jeść, dlatego narzucenie mu stałych pór karmienia (szczególnie uwzględniając fakt, że eksperci zalecają „karmienie na żądanie”) może być trudne. Sztywny plan dnia oznacza także, że nie będziecie mogli wyjść z domu zawsze, kiedy macie na to ochotę.

Nie odczuwajcie jednak porażki, jeśli dziecko nie będzie chciało dostosować się do rytmu dnia, który wybraliście Wy – rodzice.

plan dnia

Wielu specjalistów odradza wybudzanie dziecka  z drzemki (w przypadku porannej drzemki 15 minutowej) dlatego możecie też pozwolić dziecku na spanie w dzień tyle, ile będzie miało ochotę.

red. DRG