Pierwszy raz u fryzjera!

Jeśli włosy Twojego dziecka są już tak długie, że ledwo dostrzegasz spod nich oczy malucha, to znak, że czas wziąć do ręki fryzjerskie akcesoria. Choć często jest to stresujący moment nie tylko dziecka, ale też dla nas – Rodziców, warto sprawdzić czy istnieje sposób na zmniejszenie stresu związanego z tym przełomowym wydarzeniem!

Podcięcie włosów malucha to dla jednych „pikuś”, a dla innych wielki problem. Część dzieci świetnie znosi nerwowe sytuacje, niestety większość z nich podczas pierwszego cięcia płacze i wyrywa się z rąk rodzica. Przez to czujemy się nie jak na fotelu fryzjerskim, ale na fotelu dentystycznym … Na szczęście dziś istnieje wiele możliwości, dzięki którym dziecko nie będzie musiało obawiać się strzyżenia.

Domowe pogotowie fryzjerskie

Na jaką metodę obcinania włosów zdecydować się w pierwszej kolejności? Możesz po prostu iść do salonu i z miną pełną grozy zapytać fryzjera, lub fryzjerki „czy podejmie się tego wyzwania”. Być może wszystko będzie dobrze. Jeśli Twojemu Maluchowi włosy rosną jak szalone na pewno próbowałeś samodzielnie obcinać  je w domu i wiesz jakiej reakcji spodziewać się w salonie.

Wyróżniamy dwie najczęściej spotykane metody samodzielnego obcinania włosów dzieciom: „ile się uda, tyle się obetnie” (dość niebezpieczna, towarzyszy jej szarpanina i uciekanie obiektu, któremu obcina się włosy), oraz „na śpiocha” (dość niewygodna, trzeba bowiem czekać z obcięciem włosów na drugiej połowie głowy, aż dziecko obróci się na drugi bok).

Przed obcinaniem włosów, w zależności od wieku dziecka warto je do tego odpowiednio przygotować:

  • dziecko małe (ok. 1 roku życia) usadzić drugiemu rodzicowi na kolanach i skutecznie czymś zająć,
  • połączyć obcinanie włosów z wizytą „ulubionej osoby” na przykład: babci, lub dziadka,
  • dziecku starszemu, a w szczególności dziewczynce można zorganizować zabawę związaną tematycznie z salonem fryzjerskim (czesanie lalkom włosów, konkurs na najpiękniejszą fryzurę),
  • w niektórych przypadkach może pomóc posadzenie dziecka przed lustrem, w niektórych też może zadziałać wręcz odwrotnie doprowadzając dziecko do histerii,
  • obcinajcie dziecku włosy dopiero kiedy będzie spokojne.

Niestety nie wynaleziono jeszcze metod, które skuteczne byłyby dla wszystkich Maluchów i gwarantowały rodzicowi możliwość spokojnego strzyżenia. Na szczęście na formowanie fryzury przyjdzie jeszcze czas. Pierwsze cięcia umożliwiają jedynie „zagęszczenie się” pierwszych włosków dziecka.

Salon fryzjerski stworzony specjalnie dla malucha

Wybierając się do salonu fryzjerskiego dla dzieci, pamiętaj, że to nie to samo, co fryzjer dziecięcy. Zdecydowanie nie możesz mylić ze sobą tych dwóch pojęć.

źródło: www.vrbusinessbrokers.com

źródło: www.vrbusinessbrokers.com

Salon fryzjerski dla dzieci to miejsce zaaranżowane w ten sposób, by maluch czuł się bezpiecznie i miło. Pomieszczenie zazwyczaj udekorowane jest bardzo kolorowo, z mnóstwem zabawek, a przede wszystkim nie brakuje w nim wyspecjalizowanego sprzętu odpowiedniego właśnie dla dzieci.

  • Zamiast tradycyjnych foteli dzieci siedzą w autach, lub na innych „bajkowych stworach”.
  • Dla mniej odważnych dzieci zamiast luster zamontowane są ekrany, w których skupić mogą się na bajce.
  • W salonie obecne są kąciki zabaw, w których czas spędzić miło może także rodzeństwo, lub inne dzieci czekające w kolejce.

Jeśli uda Ci się znaleźć takie miejsce, możesz udać się tam z maluchem, by dziecko zobaczyło, w jaki sposób odbywa się wizyta. Bardzo dobrze byłoby odwiedzić salon wtedy, gdy fryzjer będzie w tym samym czasie strzygł inne dziecko, dzięki czemu Ty będziesz mógł wytłumaczyć córce, bądź synowi, co się właśnie dzieje (dość niekomfortowa sytuacja ma miejsce wtedy, kiedy dziecko to akurat bardzo płacze, lub chce uciekać, ponieważ i takie przypadki się zdarzają).

Twoją rolą będzie przekonanie dziecka, że to nic strasznego, że następnym razem to ono usiądzie na wysokim fotelu przed ogromnym lustrem, a ta miła pani w fartuchu skróci włoski i ułoży nową, ładniejszą fryzurę. Licz się jednak z tym, że znalezienie takiego salonu będzie bardzo trudne, ponieważ nie są one w Polsce jeszcze tak popularne. Bardzo trudno odnaleźć je przede wszystkim w małych miasteczkach, gdzie taki biznes nie miałby racji bytu.

Wspólne przełamywanie lodów

Inną opcją w takim salonie będzie jednoczesne strzyżenie rodzica i dziecka. Oznacza to, że w tym samym czasie jeden pracownik salonu strzyże włosy Tobie, lub Mamie, a drugi dziecku. Jest to także doskonały sposób na przełamanie pierwszych lodów związanych z wizytami w salonie, bo „skoro Tata i Mama nie płaczą, to czemu ja miałbym płakać?”.

Cena

Wyspecjalizowany salon fryzjerski dla dzieci jest dość kosztowny. O ile cena strzyżenia dzieci u „zwykłego” fryzjera dla dorosłych, to średnio koszt od 15 do 30 zł, o tyle w profesjonalnym salonie fryzjerskim dla dzieci ceny zaczynają się od 30 zł (często jest to cena za ścięcie samej grzywki) i wzrastają nawet do ok. 50 zł. Najtańszą opcją będzie strzyżenie dziecka maszynką (dotyczy to chłopców). Dużo drożej zapłacisz za podcięcie włosków córce, szczególnie, gdy poprosisz również o umycie głowy.

Marta Obłąkowska.