Plamy z potu nie będą już twoim problemem!

Każdy z nas, bez względu na wiek i płeć, na co dzień wydziela określoną ilość potu. Ta naturalna wydzielina może osadzać się na ubraniach, powodując nieestetyczne, żółte plamy. Jak się ich pozbyć?

Zwiększony wysiłek fizyczny, stres i różnorodne choroby powodują zwiększanie wydzielania potu. Nadmierna potliwość jest problemem natury estetycznej. Odbiera on pewność siebie i powoduje, że wszystkie nasze ubrania są przesiąknięte nieprzyjemnym zapachem. Na domiar złego mokre plamy z potu pod pachami, na plecach i w innych miejscach na całym ciele są nieestetyczne i odbarwiają tkaniny. W efekcie nasze ulubione bluzki i koszulki czy sukienki na ramiączkach są w praktyce do wyrzucenia. Usunięcie wżartych plam z potu, w kolorze żółtym albo nawet brązowym nie jest proste, choć nie można powiedzieć, aby było to kompletnie niemożliwe.

Plamy z potu powstają w rzeczywistości wtedy, gdy składniki stosowanego przez daną osobę antyperspirantu mieszają się z solami fizjologicznymi wchodzącymi w skład potu. Sole aluminium, redukujące wilgotność, wchodzące w skład kulek, sztyftów czy innego rodzaju antyperspirantów, w połączeniu z naturalnymi składnikami potu odpowiadają za powstawanie żółtych plam na ubraniach, które z czasem pojawiają się na tkaninach, zwłaszcza pod pachami. Wyjściem z sytuacji na pewno nie będzie rezygnacja z wykorzystywania skutecznych antyperspirantów, które redukują potliwość i zabijają przykry zapach. Po prostu korzystajmy z nich w odpowiedni sposób.

Usuwanie plam z potu

Uciążliwe plamy z potu często powodują, że zmuszeni jesteśmy rozstać się z naszą ulubioną bluzką lub koszulą. Nie musi to być koniecznością, jeśli na plamy z potu użyjemy odpowiedniego środka, jak np. płyn Vanish Oxi Action.

Nanosimy go bezpośrednio na plamę i pozostawiamy na 5 minut. Aktywne cząsteczki tlenu wnikną w nią i przyczynią się do jej usunięcia w praniu zwykłym – ręcznym lub automatycznym, do którego należy dodać jedną miarę, tj. 60 ml płynu.

Jeśli plamy z potu są uporczywe i zaschnięte, zaleca się ich namaczanie w ciepłej wodzie z dodatkiem miarki odplamiacza w płynie. Pamiętajmy jedynie, że tkaniny kolorowe można namaczać maksymalnie przez godzinę, a tkaniny białe przez 6 godzin. Po tym czasie ubrania wkładamy do pralki i pierzemy tak jak zwykle, pamiętając o ich dokładnym wypłukaniu i odwirowaniu. Vanish tak samo dobrze radzi sobie z zaschniętymi plamami z potu, jak ze świeżymi.

Aby nie dopuszczać w przyszłości do powstawania kolejnych plam z potu, warto po użyciu dezodorantu lub innego antyperspirantu odczekać chociaż pół minuty i dopiero wtedy założyć bluzkę czy koszulę. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko pozostawiania na ubraniach śladów przez wilgotny kosmetyk.