Planujesz montaż oczyszczalni biologicznej na posesji? Zrób to z głową!

Oczyszczalnia ścieków na terenie prywatnej posesji to rozwiązanie, które w znaczącym stopniu może wspomóc proces odprowadzania domowych zanieczyszczeń, przyczyniając się tym samym do ochrony środowiska naturalnego. Aby jednak mogło to nastąpić, konieczne jest zamontowanie takiej oczyszczalni, która funkcjonować będzie wyłącznie na zasadach zgodnych z wszelkimi normami ekologicznymi.

Zasady działania oczyszczalni biologicznych

Oczyszczalnie biologiczne, wykorzystujące metody pracy w warunkach tlenowych oraz beztlenowych, stanowią najbardziej nowoczesne rozwiązanie w zakresie ekologicznego usuwania fekaliów.

Pozwalają one skutecznie odprowadzać zarówno zanieczyszczenia sanitarne jak i deszczowe, przy czym poddane ekologicznym procesom utylizacji płyny, mogą być wtórnie wykorzystywane do nawadniania pól uprawnych, czy też bezpiecznie wpuszczane do obiegu rzek. Dzieje się tak również dlatego, że przydomowe oczyszczalnie funkcjonujące na zasadach biologicznych, nie używają do swojej pracy jakichkolwiek toksycznych preparatów chemicznych, które mogłyby następnie przedostać się do ekosystemu.

Metoda beztlenowa opiera na wykorzystaniu zaawansowanych technik grawitacyjnych, nazywanych flotacją oraz sedymentacją i ma miejsce w osadniku wstępnym. Jest to metoda mechaniczna, której zadanie stanowi zwłaszcza doprowadzenie do rozpuszczenia substancji o stałej konsystencji, które przysparzają pod tym względem sporych trudności.

Zasadniczy przebieg metody biologicznej odbywa się jednak już w warunkach silnie tlenowych. W jego trakcie wykorzystuje się naturalne mikroorganizmy, których rolą jest doprowadzenie do skutecznego rozkładu ściekowych substancji o toksycznych właściwościach.

W wyniku tego procesu stosowanego w przydomowych oczyszczalniach, tworzy się specyficzna warstwa osadowa. Całościowy przebieg metody biologicznej odbywa się zatem w sposób całkowicie naturalny i przyjazny środowisku, gdyż rozkładu dokonują wyłącznie żywe bakterie.

Jakimi walorami cechują się nowoczesne oczyszczalnie biologiczne?

Nowoczesne przydomowe oczyszczalnie posiadają wiele walorów, które przyczyniają się do tego, iż ich montaż na terenie prywatnych posesji, pensjonatów, czy też obiektów gastronomicznych staje się naprawdę opłacalny.

Przede wszystkim są one stosunkowo oszczędne i niezawodne, a samo ich działanie przebiega w sposób niemal całkowicie zautomatyzowany. Użytkownicy takich właśnie oczyszczalni ścieków, jedynie kilka razy do roku są zmuszeni usunąć nagromadzony w trakcie pracy osad.

Sporą trwałość i wytrzymałość przydomowych oczyszczalni biologicznych, zapewnia budowa montowanego zbiornika. Powstaje on przy wykorzystaniu włókien ze szkła, co zapewnia sporą odporność na wszelkie niekorzystne czynniki zewnętrzne, takie jak chociażby wpływ temperatury bądź dużej wilgoci.

Bardzo ważną zaletą jest również stosunkowa łatwość ich obsługi oraz bardzo niski poziom wydobywanego hałasu, a ponadto nie doprowadzają one do wydobywania się do powietrza nieprzyjemnych zapachów.

Nie mniej istotnym walorem jest również fakt, że przydomowe oczyszczalnie można łatwo instalować na różnorodnych powierzchniach, nawet w bardzo trudnych warunkach. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest ich zaskakująco mały rozmiar, pozwalający zamieścić je nawet na obszarze niewielkich rozmiarowo posesji.

Warto zwrócić ponadto uwagę na ogromny walor tego typu urządzeń, jakim jest niewątpliwie możliwość wielokrotnego wykorzystywania wtórnego oczyszczonych ścieków. Zgodnie z aktualnie obowiązującym rozporządzeniem Ministerstwa Środowiska, w ten sposób oczyszczone ścieki można bez jakichkolwiek obaw stosować jako środek nawadniający pola uprawne, ogródki i inne grunty, a także wpuszczać do naturalnych cieków wodnych, takich jak rzeki.

Planując zakup przydomowych oczyszczalni należy zatem koniecznie wziąć pod uwagę opisane w artykule ich właściwości. Jedynie oczyszczalnie zapewniające takie właśnie funkcje, mogą okazać się trafioną inwestycją na wiele lat, zapewniającą pracę w cichych, bezpiecznych oraz komfortowych pod wieloma względami warunkach.

Źródłem, z którego korzystano przy pisaniu tekstu

jest Metalbud, firma montująca przydomowe oczyszczalnie

wraz z szeregiem dodatkowych elementów w nich wykorzystywanych.