Po czym poznać, że plac zabaw jest odpowiednio przystosowany?

Często przy wyborze placu zabaw jesteśmy skazani tylko na własną intuicję i spostrzegawczość. Dlatego warto wiedzieć, jakie, na pierwszy rzut oka, powinien on spełniać warunki oraz gdzie możemy doszukiwać się ewentualnych uchybień i zaniedbań.

Pierwsze wrażenie

Plac zabaw wygląda na zaniedbany, metalowe huśtawki lata świetności mają już za sobą, a karuzela nie chce się nawet kręcić? Chyba nie trzeba mówić, że z takiego miejsca należy czym prędzej uciec. A jeśli pierwsze wrażenie jest pozytywne? Spójrzmy na szczegóły. Przede wszystkim plac powinien być ogrodzony, dzięki czemu dzieci nie oddalą się w momencie chwilowej nieuwagi mamy lub taty. Ogrodzenie musi być w odpowiednim stanie, w końcu dzieci często się o nie opierają, wspinają się po nim itp.

Po drugie, stan urządzeń. Jeśli na pierwszy rzut oka wyglądają dobrze, podejdźmy bliżej i uważnie sprawdźmy. Czy drewno zastosowane na sprzętach nie pęka, tworząc niebezpieczny obszar mogący pokaleczyć dziecko, czy piaskownica jest czysta, czy zjeżdżalnia, jeśli jest z blachy, nie rdzewieje lub nie ma tnących krawędzi itp. Zwróćmy uwagę także na odpowiednie rozplanowanie terenu, np. dzieci bawiące się na huśtawce nie mogą stanowić zagrożenia dla innych maluchów.

Po trzecie możemy zapytać i dowiedzieć się u administratora terenu np. kiedy była ostatnia konserwacja obiektów. Powinno być to wykonywane regularnie i mamy prawo wymagać, aby dzieci bawiły się na bezpiecznym terenie.

Plac zabaw dla każdego!

Czasy się zmieniają i zaczynamy dostrzegać również potrzeby dzieci niepełnosprawnych. Powoli pojawiają się place zabaw, które zawierają odpowiednie urządzenia, umożliwiające wspólną zabawę wszystkim dzieciom. Dzięki temu nikt nie czuje się odrzucony lub pominięty, a jak doskonale wiemy, niezwykle istotna dla psychospołecznego rozwoju człowieka jest umiejętność funkcjonowania w społeczeństwie, której uczymy się od najwcześniejszych lat. I choć niezwykle trudno o większe konstrukcje z podjazdami (np. wielki, drewniany samochód lub „małpi gaj”), można zainstalować plansze lub altanki. Urządzenia, które można wykorzystać w taki sposób odnajdziemy na stronie www.freekids.pl.

red. tatawtarapatach.com / źródło fot. artmee.pl (CC)