Podłoga, mata, koc – najlepsze miejsca dla rozwoju ruchowego malucha

Mata lub koc położony na podłodze daje dziecku największe możliwości rozwoju. Im większa swoboda ruchu w różnych pozycjach, tym lepiej dla Twojego maleństwa. Ważne jest, aby dziecko miało możliwość samodzielnej zabawy i częstej zmiany pozycji.

Zabawa na podłodze!

Już od pierwszych tygodni można przyzwyczajać dziecko do spędzania czasu na podłodze. Między 2 a 4 miesiącem życia, gdy nie potrafi się jeszcze obracać można zamontować nad nim stojak z zabawką. Należy jednak zwrócić uwagę aby nie wieszać zbyt dużo przedmiotów. Niemowlęta przez pierwsze tygodnie nie dostrzegają dużej ilości przedmiotów dlatego lepiej powiesić jedną zabawkę (kolor czerwony lub czarno – czerwony) która będzie przyciągała wzrok dziecka, motywując jednocześnie do sięgnięcia po nią rączkami lub nóżkami. Z czasem gdy odkryje swoje nowe możliwości można położyć w pobliżu 1 lub 2 zabawki. Zachęcimy je w ten sposób do podjęcia próby przemieszczania się. Silna motywacja powoduje że dziecko zaczyna wykonywać ruchy dzięki którym będzie mogło przedostać się do zabawki.

Jest to najbezpieczniejsze miejsce dla malucha. Nie trzeba cały czas pilnować, żeby nie spadło z fotela czy kanapy, żeby się nie przewróciło, o nic nie uderzyło. Na podłodze nic mu nie grozi.

Leżenie na brzuchu

Warto również pamiętać o tym, że powinniśmy stwarzać dziecku możliwość do zabawy w leżeniu na brzuchu. Jest to niezmiernie ważna pozycja w rozwoju każdego dziecka. Nawet jeśli nie lubi tej pozycji to podłoga, a dokładniej mówiąc zabawy na podłodze  mogą być idealnym rozwiązaniem w tej sytuacji. Schodząc do poziomu dziecka możemy poprzez proste, ale atrakcyjne zabawy zachęcać je do zmiany pozycji, turlać się, przewracać, bawić najróżniejszymi przedmiotami codziennego użytku, przyjmując przy tym różne pozycje. Dzięki takim formom dziecko z każdym dniem będzie w stanie coraz dłużej leżeć na brzuszku.

Punkt widzenia dziecka

Podsumowując, maty lub kocyki nie ograniczają widoczności przez co dziecko cały czas może obserwować bliskich. Położone na otwartej przestrzeni ma również większą swobodę ruchu.

Pozostawianie dziecka w nosidełku …

… nie daje tej możliwości. Dziecko może jedynie biernie obserwować otoczenie. Nie ma możliwości obrócenia się na boki, uniesienia głowy, zmiany pozycji, przez co nie uczy się nowych czynności motorycznych.

Nie ograniczajmy dziecku możliwości rozwoju, niech samodzielnie próbuje się turlać, przewracać na brzuch, przemieszczać do zabawki. Niech kombinuje na wszystkie sposoby, jeśli mu się uda z pewnością zechce to powtórzyć i w ten sposób nauczy się wielu nowych czynności.

Marta Milczarek

mgr fizjoterapii

baner marta milczarek