Podróż z dzieckiem samochodem – praktyczne wskazówki Taty

Akurat jestem bardzo na bieżąco z tym tematem więc mogę śmiało powiedzieć co przydaje się w podróży samochodem z małym dzieckiem. Wypróbowane na półroczniaku i trzylatku. Można westchnąć i stwierdzić, że kiedyś było łatwiej. Cały tył samochodu wykładało się jakimś legowiskiem, rozrzucało się gry, komiksy, zasypywało dzieci cukierkami i nawet najdalsza podróż nie była tak męcząca dla dzieci (znaczy dla rodziców). 

Nocne podróżowanie

Dziś najlepszym rozwiązaniem jest gdy dziecko w podróży… śpi. Kiedy nie śpi trzeba pogodzić się z dość częstymi postojami. Dlatego część rodziców decyduje się na podróże nocne. Dzieci trzeba umyć, ubrać w piżamy, dla siebie zabrać tonę kawy oraz ‚nakręcaczy’ i można zacząć cieszyć się długimi godzinami spokojnej jazdy.

Ma to oczywiście swoje plusy i minusy. Plusy są oczywiste – my jedziemy, dzieci śpią. Największym dla mnie minusem jest jednak zmarnowany następny dzień. Ciężko być na chodzie po nocy w podróży, zwłaszcza gdy jest się kierowcą. Dlatego ja się jeszcze na to nie zdecydowałem i zawsze podróżowaliśmy za dnia.

W tym sezonie z dziećmi przejechaliśmy samochodem na różne wyjazdy wakacyjne ok. 2000km, co przy półroczniaku może być nie lada wyzwaniem. Wszystko w ciągu dnia.

Aby było fajnie na porę wyjazdu można wybrać moment, kiedy dziecko ma (jeśli ma) swoją porę drzemki. W ten sposób udawało nam się przejechać jakieś 2 – 2,5 h na raz. Proponuję wtedy jechać i nie tracić czasu na własne siku, zatrzymywanie się po batonika, tankowanie i inne rzeczy, na które później, kiedy dzieci się obudzą będzie lepsza okazja.

Aha no i ważna rzecz – my zawsze jeździliśmy poza głównymi drogami. Są o wiele ciekawsze, więcej się dzieje i praktycznie wszędzie można się zatrzymać. Główne drogi i autostrady mimo iż szybsze są strasznie monotonne. Poza tym po przejechaniu 30 km autostradą (w Polsce) staliśmy ok 40 minut w cztero-kilometrowym korku do bramek wyjazdowych. Wątpliwa frajda ze znudzonymi dziećmi na pokładzie!

Przydatne akcesoria –  w zależności od wieku

 • ubranie na zmianę (w razie awarii)
 • dużo picia – najlepiej mało słodkie, ale może być różnorodne
 • jedzenie i przekąski – duuużo! chrupki, wafle, pokrojone owoce, krótko mówiąc zapychacze bo to na pewno je (dzieci) zajmie na jakiś czas
 • coś do zakrycia okien przed słońcem – koc, ręcznik, samochodowe zasłonki na okna
 • wszelkie podręczne środki czystości – pieluchy, chusteczki suche i mokre, mydło, woda do mycia, żel antybakteryjny
 • zapasowy kocyk do przykrycia
 • ‚banan’ – poduszka, u nas w wydaniu pluszowym, którą zakłada się na głowę, żeby nie latała na zakrętach
 • oczywiście apteczka, tuningowana pod dziecko

To są najważniejsze ‚techniczne przybory’ małego podróżnika.

Zabawa podczas podróży

 • dla starszych dzieci warto zabrać ulubione słuchowisko
 • gdy wyczujemy, że dziecko nudzi się można wspólnie śpiewać piosenki
 • trzeba ruszyć mózgownicą i wciągać dzieci w gry słowne, zgadywanki
 • dobre jest odwrócenie dziecka uwagi i zaangażowanie go w jakąś prostą zabawę typu policzmy ile krów jest za oknem, itd
 • dla młodszych dzieci dobrze mieć pozawieszane w zasięgu ręki ‚przykuwacze uwagi’ – coś szeleszczącego, smoczki, gryzaczki.

Powyższe nie dotyczą samochodów z DVD.

– Tato, daleko jeszcze?

Typowe pytanie, które pada po pierwszych 6 minutach jazdy. Na pewno potrzeba tu brutalnej szczerości. Nigdy nie mówcie, że jest już niedaleko kiedy wiadomo, że przed nami 400km i jakieś pół dnia jazdy. Korzyść jest chwilowa, a po niej okazuje się co to znaczy ciężkie życie.

red. Tato
tatablog.pl