Podróże po Polsce? Z Maluchem? Czemu nie!

Co roku, kiedy przychodzi moment planowania wakacji wszyscy rodzice głowią się jakie miejsce wybrać na letni wypoczynek. Rodziny z młodszymi dziećmi: noworodkami, niemowlętami często zastanawiają się nad sensem takiego wyjazdu. Zazwyczaj wiąże się to ze strachem o to, czy te wakacje faktycznie będą dla nich odpoczynkiem…

Pamiętajmy jednak, że każdy wyjazd kształtuje osobowość dziecka, poprawia jego odporność, uczy czegoś nowego. Klimat morski, czy też górski – wpływa pozytywnie nie tylko na rodziców, ale przede wszystkim na dzieci. Od wieku dziecka uzależniony jest natomiast wybór co do miejsc, w których spędzicie Wasze”idealne wakacje”.

Czy istnieje miejsce idealne na wczasy z dzieckiem?

Miejsca idealne nie istnieją. Jest jednak kilka cech jakie powinna posiadać miejscowość, do której wybieracie się na wspólny wypoczynek. Zależy od tego przecież, czy urlop będzie bezstresowy, czy nerwowy, a od tego z kolei, czy Wasze wakacje będą udane. Jeśli boicie się dłuższych podróży, lub jeśli Wasze dziecko źle reaguje na jazdę samochodem warto wybrać się tam, gdzie  jest blisko. Wielu rodziców rezygnuje w takich sytuacjach z miejsc oddalonych o kilkaset, lub więcej kilometrów.

Jakie czynniki najczęściej decydują o wyborze miejsca i sposobie spędzenia wspólnych wakacji?

 • wiek dziecka, 
 • osobowość dziecka,
 • wspólne zainteresowania,
 • udogodnienia w miejscowości, do której się wybieracie,
 • cena.

Choć wielu rodziców często rezygnuje z wczasów z noworodkiem, lub kilkumiesięcznym maluchem chcąc oszczędzić mu stresu związanego ze zmianą miejsca, to właśnie wakacje z tak małym dzieckiem mają szansę być dla nich najspokojniejszymi. Dziecko powyżej 1 roku życia nie będzie już zainteresowane siedzeniem w wózku, a na dłuższe piesze wycieczki może nie mieć jeszcze siły.

Polskie morze

Klimat morski bardzo dobrze służy dzieciom z problemami oddechowymi, alergiami itp. Niektórzy rodzice na początek wybierają zatokę – dzięki płytszej wodzie kąpiele z dzieckiem są wygodniejsze i bezpieczniejsze. Ci, którzy wybierają plaże z dostępem do otwartego morza swój wybór motywują większym zanieczyszczeniem wody w zatokach.

Wybierając nadmorską miejscowość zwróćcie uwagę na kilka szczegółów:

 • czy miejscowość ta posiada twardy deptak nad morzem, którym spacerować będziecie mogli z wózkiem?
 • czy miejscowość jest zatłoczona?
 • czy w pobliżu tej miejscowości znajdują się inne atrakcje turystyczne, z których korzystać będziecie mogli w przypadku złej pogody?
 • czy przy plaży znajdują się bezpłatne toalety?

i-hauck-nosidelko-turystyczne-explorerPolskie góry

Miłośnicy górskich wycieczek powinni wiedzieć, że dziecko wszystko znosi inaczej, niż dorosły. Jeśli wybieramy się na spacer w góry, zdecydujmy się na krótszą trasę, ponieważ dziecko bardzo szybko może się znudzić i zacząć marudzić. Bardzo ważne jest przygotowanie odpowiednich akcesoriów na taką wyprawę. Pogoda w górach lubi płatać figle i szybko się zmienia. Warto zabrać ze sobą nie tylko pieluchy i podstawowe akcesoria, ale także kocyk (aby przewinąć, lub przykryć dziecko), nakrycie głowy, coś na deszcz, zabawki dla znudzonego malucha oraz koniecznie mapy i telefon komórkowy.

Jeśli na wycieczkę wybieramy się z małym dzieckiem, to zamiast wózka weźmy nosidełko turystyczne.

W wózku dziecku może być niewygodnie, ponieważ bardzo często szlaki górskie są kamieniste, a wózek dosłownie ‘podskakuje’ na wyboistej drodze. Jeśli już uprzemy się na taki rodzaj transportu, jakim jest wózek, wybierzmy szlaki łagodniejsze, które znaleźć możemy m.in. w dolinach.

Z większymi dziećmi (3-5 lat) nie wybierajmy się na piesze wędrówki po górach. Dzieci szybko się nudzą i męczą, nie chcą dalej iść. Warto wtedy odwiedzić miejsca bogate w wyciągi, a piesze wyprawy zostawić na wakacje ze starszakiem.

Wybór miejscowości, kwatery, hotelu …

Wybierając miejsce, w którym się zatrzymacie zwróćcie uwagę na to, czy:

 • właściciele bez problemów udostępnią Wam zdjęcia pokojów,
 • czy pokój, który wybieracie ma odpowiednią wielkość by wstawić dziecięce akcesoria np. wózek, łóżeczko turystyczne itp.,
 • czy pokój posiada własną łazienkę,
 • czy właściciele nie mają aktualnie problemów z dostępem np. do bieżącej, czystej wody (częsty problem w przypadku wynajmowania wolno stojących domków letniskowych),
 • znajduje się blisko, czy daleko morza / atrakcji turystycznych/dolin, lub parków przyrodniczych, po których spacerować można z wózkiem?
 • znajduje się w spokojnej okolicy, czy otoczone jest np. barami, ośrodkami kolonijnymi, lub jest blisko deptaku ze straganami, na których do późnych godzin wieczornych może być głośno?

Dorośli się bawią, a dzieci nudzą …

W zależności od tego w jakim wieku jest Wasze dziecko, warto zastanowić się w jaki sposób spędzić z nim czas na wakacjach. Jeżeli Maluch jeździ jeszcze w wózku warto mieć na uwadze to by nie siedział w nim zbyt długo. W trakcie zwiedzenia łatwo jest stracić poczucie czasu, a siedzenie w foteliku samochodowym, lub wózku powinno się przerywać minimum co dwie godziny.

Dla dziecka o wiele większą frajdą może okazać się odwiedzenie pobliskiego placu zabaw, lub raczkowanie i bieganie po łące, czy plaży niż wielogodzinne spacery wśród zabytków. Starajmy się więc w planowaniu dnia osiągnąć kompromis między oczekiwaniami nas – dorosłych i dziecka. W przerwach między zwiedzaniem, czy pieszymi wycieczkami przystańcie na parę chwil w miejscu, z którego dziecko będzie miało prawdziwą radochę!

W sezonie letnim w kurortach i bardziej zatłoczonych miejscowościach obserwuje się także często rodziny z naprawdę małymi dziećmi, które spędzają czas aż do późnych godzin wieczornych na zatłoczonych deptakach, wśród tłumu, najczęściej przy piwie. Zastanówmy się, czy takie warunki są w pełni komfortowe dla naszego malucha (nawet jeśli wtedy śpi).

Gdzie szukać informacji?

Większość rodziców przed zaplanowaniem wspólnych wakacji czerpie informacje z kilku źródeł:

 • doświadczenie rodziny, znajomych;
 • fora internetowe;
 • strony internetowe miejscowości;
 • strony internetowe oferujące opinie o różnego rodzaju zakwaterowaniach.
Wielu z nas wie bowiem, że wyjazd z dzieckiem „w ciemno” to nie jest najlepszy pomysł. 

Anna Mirgos