Podstawowe mity na temat opon

źródło fot.: www.oponeo.pl

Choć opony stanowią jeden z podstawowych elementów wyposażenia samochodu, to jednak jest wielu kierowców, którzy mają na ich temat bardzo małą wiedzę. Warto obalić przy tym kilka najpowszechniejszych mitów dotyczących ogumienia.

Po wymianie tylko dwóch opon, powinny się one znajdować z przodu samochodu

Jest to jeden z najczęstszych mitów i błędnych przekonań, co do umieszczania opon na konkretnej osi. To właśnie tylne opony bez względu na rodzaj napędu zapewniają największą stabilność. Dzięki nim droga hamowania staje się znacznie krótsza. Do tego, na mokrej nawierzchni nie może dochodzić do sytuacji, kiedy to ogumienie przednie w lepszym stanie będzie odprowadzać nadmiar wody w kierunku tylnych opon, a te z kolei będą miały ogromne problemy z poradzeniem sobie z nadmiarem wody. W wyniku takiej sytuacji może dojść do groźnego zjawiska aquaplaningu.

Opony całoroczne są wystarczające na każdą porę roku

Ogumienie całoroczne jest rezultatem kompromisu między mieszanką przeznaczoną na zimowe i letnie warunki. Mieszanka zastosowana w takim rodzaju ogumienia nigdy nie zapewni takiego samego poziomu przyczepności, jak opona zimowa, czy też niskich oporów toczenia zagwarantowanych przez letnie opony. Dodatkowo w okresie letnim opony całoroczne ulegają szybszemu zużyciu. W czasie jazdy po mokrej nawierzchni lub zaśnieżonej i oblodzonej jezdni, całoroczne koła nie zapewnią 100% bezpieczeństwa. Zakup odpowiednio dobranych opon na każdy sezon nie jest zresztą trudne, zwłaszcza gdy skorzystamy z serwisu, jak np. Oponeo, gdzie można dokładnie dopasować ogumienie do osobistych potrzeb.

Zimą można stosować każdy rodzaj bieżnika

Niestety jest to kolejny powszechny błąd. Na rynku dostępne są trzy główne rodzaje bieżnika: symetryczny, kierunkowy i asymetryczny. Symetryczny bieżnik jest tym, którego w okresie zimowym szczególnie powinniśmy unikać. Jego budowa nie gwarantuje skutecznego odprowadzania wilgoci spod kół, co wpływa na słabszą przyczepność na jezdni. Bieżnik asymetryczny lub kierunkowy to o wiele lepsze i bezpieczniejsze rozwiązanie na zimowe warunki.

Lepszym rozwiązaniem jest zakup opon używanych

W tym wypadku, jest to bardzo dyskusyjna sprawa, gdyż zakup opon używanych może być niezwykle ryzykowny. Może też stanowić okazję do nabycia dobrego kompletu ogumienia za znacznie niższą cenę. Przed zakupem nie wiemy nic na temat ich wcześniejszego użytkowania czy też przechowywania. Bez fachowej wiedzy lepiej nie kupować samodzielnie używanego kompletu ogumienia.

źródło fotografii: www.oponeo.pl / red. tatawtarapatach