Pomorze – w jaki rejon wybrać się z dzieckiem i psem?

Pomorze jest długie i szerokie. Można powiedzieć – mamy w czym wybierać. Jednak kiedy stajemy przed wyborem miejscowości, do której chcemy udać się z dzieckiem, czasem też ze zwierzakiem, wciąż wybieramy to samo miejsce. Wybór sprawdzony i bezpieczny. 

Leśne wydmy, szerokie, lub dzikie plaże

Jeśli kochacie lasy cały obszar rozciągający się od Karwii do Rozewia powinien Wam się spodobać. Lasy zmieniają się wraz z kierunkiem na wschód od Karwii. Od iglastych do mieszanych, przejrzystych i tych bajkowych, w których bluszcz ozdabia konary wysokich drzew. Na wysokości Karwii i Ostrona niski brzeg chronią jasne wydmy z średniej wysokości sosnami. Pokręcone konary nadają magii temu miejscu. Za pierwszą, drugą i trzecią górką słychać szum morza. Wiemy gdzie iść, Turyści odcisnęli na piasku stały szlak pieszy. Kierując się nim przez las lub wzdłuż wydm dojdziemy do pięknej szerokiej plaży w Karwii i Ostrowie. Za Ostrowem plaża nieco się zmienia. Zwęża się, brzeg chroniony jest kamiennym falochronem, w końcu pojawiają się dzikie klify podmywane przez morskie fale podczas sztormu.

Jastrzębia Góra wybierana jest najczęściej przez miłośników nadmorskich spacerów. Będzie to wybór nietrafiony dla rodziców z wózkami. Z klifów na plażę prowadzą bardzo strome schody. Jedynie przy głównym, miejskim zejściu znajdziemy utwardzony zjazd z betonu, który jednak dla wielu "wózkowych" okazuje się zbyt stromy.

Na szlaku w Jastrzębiej zobaczyć możemy Gwiazdę Północy i piękny widok plaży z dość dużej wysokości. Z wysokiego brzegu rozciąga się szeroki i piękny widok na morze.

Jastrzębia Góra obfituje natomiast w szlaki rowerowe. Lasy rosnące na wysokim brzegu wyglądają na zamieszkałe przez elfy i skrzaty. Całe runo leśne pokryte jest paprocią i dużą kończyną, konary drzew pokryte są bluszczem. Ten obrazek maluje się zdecydowanie na zielono. W tej wszechogarniającej zieleni natomiast, wśród pagórków i leśnych uskoków buszują entuzjaści wycieczek rowerowych. 

Kierując się na wschód od Karwii i Ostrowa przez lasy w Jastrzębiej Górze, lub spacerując morskim brzegiem dojdziemy do potężnego falochronu w Rozewiu. Rozewie to już inny rodzaj lasu. Spotkamy tam ogromne, trzydziestometrowe buki i znajdziemy ukojenie w cieniu. Jeśli ktoś lubi strome wejścia pod górkę z falochronu do latarnii morskiej wejść może po kamiennych "schodach". W deszczową porę są one jednak śliskie i obficie pokryte błotem. 

Spacerując za falochrontem dojdziemy do Chłapowa, Cetniewa i Władysławowa. Są to już jednak bardziej miejskie rejony, a znajdujące się tam plaże w okresie wakacyjnym oblegane są przez rzesze turystów.

Z psem, czy bez psa?
Choć okres typowo wakacyjny – lipiec i sierpień to kiepski moment na traktowanie plaży jak wybiegu dla psa, to wczesnym czerwcem i we wrześniu psiarze znajdą dla siebie tutaj miejsce. Zarówno Karwia, Ostrowo jak i Jastrzębia Góra przyciąga miłośników czworonogów i nikogo już to nie dziwi. Pamiętajmy jednak o podstawowej zasadzie: sprzątajmy po naszych pupilach. Przy większości wejść znajdziecie kosze na śmieci. Zaschnięta kupa w piasku to przykra niespodzianka dla każdej stopy, jeszcze gorsza dla małych dziecięcych rączek.

Cisza i spokój, a może miejski gwar?
Jeśli szukacie ciszy i spokoju wartymi polecenia będą miejscowości nieco oddalone od Władysławowa. Niepozorne, znajdujące się kilkaset metrów na uboczu Ostrowo Kolonia, Ostrowo, lub dość popularna Karwia będą idealne dla rodzin z dziećmi i osób, szukających oddechu od codziennego zgiełku. 

W Jastrzębiej Górze znajduje się centrum, w którym w okresie wakacyjnym panuje gwar. Jest to jednak miejsce, w którym można dobrze zjeść i wydać fortunę na dziecięce super-potrzebne gadżety w alejkach pełnych straganów z błyskotkami.

Również rejony Rozewia, Chłapowa i Cetniewa w położone są w otoczeniu lasów i panuje tu względny spokój. Kierując się w stronę Władysławowa znajdziemy już typowo miejskie i turystyczne atrakcje.Stragany, większe sklepy, dyskoteki, karaoke i wesołe miasteczko. We Władysławowie znajduje się też port, który warto odwiedzieć z kilkuletnim maluchem. Z portu można wyruszyć na krótki rejs jednym ze statków wycieczkowych.

Udogodnienia

  • Przy wielu wejściach od Karwii, przez Ostrowo, Jastrzębią Górę i Rozewie znajdują się wolno stojące toalety.
  • W Jastrzębiej Górze przez część wybrzeża rozciąga się chodnik, część trasy leśnej można pokonać nawet z wóżkiem po utwardzonym leśnym podłożu. 
  • Od Jastrzębiej Góry do Rozewia rozciąga się chodnik przy głównej ulicy często uczęszczany przez rodziny z dziećmi.
  • Równoległa do w/w chodnika jest trasa leśna, również odpowiednia dla rodzin z wózkami.

Rozewie i latarnia morska

  • Przy latarnii w Rozewiu znajduje się parking płatny  do godziny 20:00 w okresie wakacyjnym.
  • Laternię w Rozewiu możemy zwiedzić tylko  w określonych godzinach jednak cały obiekt ciekawy będzie dla dziecka również nocą. 
  • Do latarnii, późnym wieczorem wybierzemy się na spacer szeroką aleją oświetloną klimatycznymi latarniami. Cały obiekt prezentuje także różne rodzaje morskich boji. 
  • Wstęp kosztuje od kilknastu  do kilkudziesięciu złotych w zależności od liczebności grupy.

red. tatawtarapatach.com