Porażenie prądem – pierwsza pomoc

Wiecie już zapewne, że małe dzieci muszą wejść wszędzie i dotknąć wszystkiego, szczególnie, jeśli jest to zakazane. Są tak doskonałe w swoich pomysłach, że np. próbują za wszelką cenę włożyć paluszki do kontaktu. Porozmawiajmy, więc dzisiaj o porażeniu prądem.

Typowe oznaki porażenia prądem

Zewnętrzne oparzenia w miejscu wejścia i wyjścia prądu,
Silny skurcz mięśni w miejscu dotknięcia źródła prądu,
Przylgnięcie do źródła prądu – dziecko nie może się od niego oderwać,
Skurcze mięśni,
Duszność,
Utrata przytomności,
Kołatanie serca, nawet aż do jego zatrzymania, któremu będzie towarzyszyć zatrzymanie oddechu.

Postępowanie

  1. Przerwij dopływ prądu – wyłącz bezpieczniki, lub jeśli dziecko zostało porażone z jakiegoś urządzenia wyjmij jego wtyczkę z gniazdka. Pamiętaj! Nie wolno Ci dotykać dziecka, dopóki nie przerwiesz źródła prądu.
  2. Jeśli nie udało ci się przerwać źródło prądu spróbuj odsunąć dziecko. Użyj do tego przedmiotu z materiału, który nie przewodzi prądu (drewno, plastik, guma, szkło). Może to być miotła na drewnianym kiju. Jeśli jest to możliwe na czas odciągania dziecka stań na gumowej macie, lub wykorzystaj do tego buty na gumowej podeszwie. Guma pod Twoimi stopami zadziała jak izolator. Pamiętaj! Nie dotkaj dziecka gołymi rękami, ponieważ prąd przejdzie na Ciebie i nie pomożesz ani jemu ani sobie.
  3. Sprawdź stan świadomości, tętno i oddech – jeśli zajdzie nie ma tętna i oddechu wykonaj reanimacje (jej opis znajdziesz w Masaż uciskowy serca). Jeśli dziecko ma funkcje życiowe, ale jest nieprzytomne ułóż je w pozycji bocznej ustalonej – patrz Utrata przytomności – pierwsza pomoc. Jeśli dziecko jest przytomne ułóż je w pozycji przeciwwstrząsowej, czyli z nogami wyżej niż reszta ciała – pamiętaj dziecko musi zostać zbadane przez lekarza.
  4. Natychmiast wezwij pogotowie (jeśli nie udało Ci się zrobić tego wcześniej) – stopień obrażeń dziecka zależy od tego jak długo było ono pod wpływem prądu – może mieć ono tylko drobne oparzenia, jak i oparzenia III stopnia – patrz Oparzenia.
  5. Zaopatrz rany oparzeniowe – na początek dobrze jest ochłodzić miejsce oparzenia – lodem, lub lodowatym okładem. Na rany oparzeniowe połóż sterylny opatrunek. Staraj się opanować emocję, żeby być w stanie uspokoić dziecko. Zapewnij dostęp świeżego powietrza a dziecko okryj kocem – najlepiej termicznym (srebrno – złoty), aby uchronić je przed utratą ciepła.

Katarzyna Półtorak

położna

baner Katarzyna Półtorak położna