Przedwczesny wytrysk

Przedwczesny wytrysk to jedno z najpowszechniejszych męskich zaburzeń seksualnych. Szacuje się, że problemy z kontrolą momentu ejakulacji dotykają przynajmniej trzech na dziesięciu mężczyzn. Dowiedz się, co jest przyczyną problemów oraz w jaki sposób mogą zostać one wyeliminowane.

Czym jest przedwczesna ejakulacja? 

Przedwczesny wytrysk jest dolegliwością objawiająca się osiąganiem wytrysku przy stosunkowo niewielkiej ilości stymulacji seksualnej. Choć zdania ekspertów na temat optymalnego czasu trwania stosunku są podzielone, za umowną granicę wyznaczającą „prawidłowy” czas ejakulacji zazwyczaj uznaje się 2 minuty wzwyż od chwili rozpoczęcia stosunku.

Czy przedwczesny wytrysk to powszechna przypadłość? 

Jak wskazują statystyki, sporadyczne incydenty wczesnej ejakulacji przydarzają się ponad 70% mężczyzn. Ponad 30% panów zmaga się natomiast z regularnie powracającymi dolegliwościami. „Praktycznie 1/3 przypadków mężczyzn zgłaszających się do gabinetu seksuologa z powodu jakichś perturbacji w ich życiu seksualnym dotyczy przedwczesnego wytrysku” – mówi znany seksuolog, dr Andrzej Depko. Oszacowanie dokładnego odsetka osób zmagających się z tym schorzeniem jest bardzo problematyczne ze względu na wstydliwość dolegliwości – wielu mężczyzn krępuje się rozmawiać na ten temat nawet ze swoim lekarzem. Istnieje zatem wysokie prawdopodobieństwo, że przedstawione statystyki są  zaniżone.

 Jakie są przyczyny przedwczesnego wytrysku? 

Zdaniem seksuologów przyczyny przedwczesnego wytrysku mogą być zakorzenione w doświadczeniach z okresu dojrzewania.  „U młodego mężczyzny poziom napięcia seksualnego jest bardzo wysoki. Testosteron powoduje, że psychika jest naerotyzowana, a co za tym idzie podatna i wrażliwa na bodźce erotyczne. (…) Mężczyzna dąży więc do szybkiego zaspokojenia i rozładowania tego napięcia. Jeżeli tak się dzieje w okresie inicjacji seksualnej organizm niejako uczy się takiego szybkiego reagowania na sytuacje erotyczną. (…) Na zasadzie warunkowania dochodzi do zakodowania trybu reagowania na sytuację erotyczną.” – mówi Depko.

Na problemy z przedwczesnym wytryskiem narażone są szczególnie osoby nadwrażliwe emocjonalnie, mocno przeżywające problemy dnia codziennego. „Nastawienie lękowe wzmaga napięcie układu wegetatywnego, co sprzyja przyspieszeniu reakcji seksualnych” – mówi Depko.

W grupie podwyższonego ryzyka doświadczenia problemów ze wczesnym wytryskiem znajdują się także mężczyźni prowadzący nieregularne życie seksualne. Im dłuższe przerwy pomiędzy stosunkami, tym wyższe ryzyko doświadczenia problemów w sferze seksualnej.

W niektórych przypadkach przedwczesna ejakulacja, zwłaszcza u mężczyzn po 30 roku życia, może być sygnałem rozwoju szeregu chorób, takich jak m.in. nadciśnienie, niedoczynność tarczycy, cukrzyca, stwardnienie rozsiane lub przerost prostaty. Mężczyźni, którzy zaobserwowali u siebie nagłe problemy z wytryskiem powinny jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Zdaniem specjalistów doświadczenie przedwczesnego wytrysku może być także powiązane z nieprawidłowymi funkcjami układu nerwowego, będącymi przyczyną zbytniej wrażliwości prącia na dotyk. Rozwój dolegliwości może być także spowodowany niskim poziomem hormonu o nazwie prolaktyna.

Jak przedwczesny wytrysk może wpłynąć na związek? 

Pielęgnowane przez telewizję stereotypy dotyczące seksu sprawiają, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety mają nierealistyczne oczekiwania w stosunku do jakości życia erotycznego. Kłopoty w sferze intymnej bardzo często prowadzą do degradacji poczucia własnej wartości oraz obustronnej frustracji seksualnej partnerów. Wielu mężczyzn, w obawie przed rozczarowaniem kobiety, obiera strategię unikania zbliżeń intymnych, nie rozumiejąc, że takie zachowanie może przyczynić się jedynie do pogorszenia relacji z partnerką.

Jak rozwiązać problem przedwczesnego wytrysku? 

Mężczyźni zmagający się z problemem przedwczesnego wytrysku powinni przede wszystkim udać się do gabinetu lekarskiego w celu zdiagnozowania przyczyn dolegliwości. Jeśli problemy z kontrolą ejakulacji mają podłoże psychologiczne bardzo pomocna może okazać się terapia przeprowadzone przez lekarza seksuologa. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić kuracje z zastosowaniem środków farmakologicznych.

Katarzyna Sadowska

absolwentka zdrowia publicznego

konsultantka zdrowotna serwisu Klikmedik.pl