Randka z córką – dlaczego warto na nią iść?

Każdy z nas potrzebuje czasu dla siebie. Bywają chwile, w których odzywa się w nas nasz egoizm i woła o chwile samotności, chwile bez dzieci. Nie ma w tym nic złego jeśli dostrzegamy, że ten sam "egoizm" woła w dziecku o chwile spędzone z rodzicem na wyłączność. Dla małej dziewczynki, a później dla dorastającej kobiety, takie chwile "na wyłączność" tylko z Tatą są szczególnie ważne. Dlaczego?

Bardzo często Tata zajmuje u swojego dziecka odległe miejsce w kreowaniu seksualnych standardów. Ważniejsze często są: presja rówieśników, przekaz mediów, ogólno dostępne w internecie materiały zawierające pornografię. 

Christopher Andersen przywołuje w swojej książce " Father. The  Figure and the Force", badania przeprowadzone na grupie 7 tysięcy kobiet pracujących w barach topless i strip-clubach. Choć na wybór ich zawodowej ścieżki ogromny wpływ miał czynnik ekonomiczny, większość z nich przyznała, że "może szukać uwagi mężczyzn, której zabrakło im w dzieciństwie".

"Ojcowska miłość" (wyd. VOCATIO) – J. McDowell; s. 45

Pomijając aktywność seksualną młodych kobiet, brak bliskiej relacji z ojcem może wpływać także na inne sfery ich życia:

 • zabużoną pewność siebie, 
 • podatność na manipulowanie emocjami, oszustwa, 
 • związek z nieodpowiednim partnerem, popadanie we współuzależnienie etc.

Nastolatki podlegają niezwykle silnym wpływom mediów. Rzadziej niż do tej pory wchodzą w interakcje z dorosłymi, dlatego przyjaciele i wzory przedstawione w mediach mają na nich tak silny wpływ.

"Ojcowska miłość" (wyd. VOCATIO) – J. McDowell; s. 48

Czego nastolatki dowiedzą się z filmów i seriali? Wolna miłość bez zobowiązań, miłość "niebezpieczna", zakazana, pozamałżeńska (np. z żonatym mężczyzną) jest akceptowana. Fabuła pomija zazwyczaj tę część, która dotyczy emocjonalnego spustoszenia np. po romansie, który w przeciwieństwie do filmowej historii najczęściej nie przeradza się w "prawdziwą miłość", złamanego serca, rozbitej rodziny, skrzywdzonych dzieci tego żonatego mężczyzny.

To wszystko jest doskonałym argumentem dla tego, abyście to Wy – Ojcowie rozmawiali ze swoimi dziećmi o seksie i czystości, które oferują różnego rodzaju życiowe sytuacje, różne środowiska. Nie chodzi tu o wzbudzanie strachu, ciągłe przestrzeganie, odłączenie kablówki, czy internetu. Nie chodzi też o wyolbrzymioną kontrolę wszystkiego co robi córka, ale o przedstawienie wzorców, których powinna szukać w swoim życiu w przyszłości, tego, czego powinna oczekiwać od swojego przyszłego partnera.

Głód miłości może mieć wpływ zarówno na rodziców, jak i dzieci, i może prowadzić do stworzenia swojego rodzaju błędnego koła, gdzie spragnieni miłości rodzice, wychowują jeszcze bardziej spragnione miłości dzieci.

"Ojcowska miłość" (wyd. VOCATIO) – J. McDowell; s. 51

Jak okazać uwagę córce?

 • osobiście odbierz ją ze szkoły, 
 • pójdzie na wspólny obiad do restauracji, 
 • po jej lekcjach, zajęciach na uczelni wybierzcie się na wspólny spacer, 
 • z młodszą córką wybierz się na lody, 
 • raz dziennie daj dziecku wyjątkowy prezent: przeznacz 30 minut (na jedno dziecko) i rób z dzieckiem tylko i dokładnie to na co będzie miało ochotę i co samo wymyśli – bądź na jego wyłączność!

​Nikt, a w szczególności dorastające kobiety, nie wyrasta z potrzeby okazywania im czułości. Dlatego czułość taka jak:

 • przytulanie,
 • puszczenie oka,
 • powiedzenie "kocham cię" 

ze strony obojga rodziców jest dla nich tak ważna. 

Syn może nauczyć się od ojca, co to znaczy być prawdziwym mężczyzną i w jaki sposób powinien traktować kobiety. (…) Córka nabierze szacunku do siebie samej i cieszyć się będzie swoją kobeicością. (…) W miarę dorastania będzie miała doskonały przykład według którego oceniać będzie mężczyzn wokół siebie. Będzie mniej podatna na nieczyste zagrania mężczyzn, ponieważ twój autorytet płynący z przykładu i miłości zapewni jej ochronę. Nauczy się, jak odnosic się do przedstawicieli płci przeciwnej.

"Ojcowska miłość" (wyd. VOCATIO) – J. McDowell; s. 53

Josh McDowell, autor książki "Ojcowska miłość" opowiada o "randkach" ze swoją córką Kelly, na które wybierał się z nią, kiedy dziewczyna skończyła 15 lat. Ojciec przyjeżdżał po córkę np. do szkoły, przytrzymywał jej drzwi, zabierał ją do restauracji, odsuwał jej krzesło i rozmawiał na temat jej dnia i zainteresowań. Po kolacji zajmowali się zazwyczaj tym, co córka sama wybrała. Na koniec każdej randki zawsze poświęcał kilka chwil by wyjaśnić córce, że traktował ją przez cały wieczór tak, jak powinien traktować ją chłopak, któremu naprawdę by na niej  zależało, i który by ją szanował.

Literatura: 

"Ojcowska miłość" (wyd. VOCATIO) – J. McDowell

ojcowska miłość-500x500

red. tatawtarapatach