Rodzic Ratownik – mini poradnik pierwszej pomocy dla Rodziców

Udzielanie pierwszej pomocy własnemu dziecku w stanie bezpośredniego zagrożenia życia nie jest proste. Można powiedzieć, że nawet przy doskonałym przygotowaniu merytorycznym i praktycznym, w życiu rodzica może okazać się najtrudniejszym i najcięższym doświadczeniem. Trzeba pamiętać jednak, że poczucie strachu wynika najczęściej z braku wiedzy. Zachęcam zatem do zapoznania się z kilkoma zasadami pierwszej pomocy. Pamiętajmy, każda pomoc, której udzielamy jest bardzo cenna, jednak tylko czynności wykonywane w sposób prawidłowy mogą uratować życie naszym bliskim. Wszystkie czynności ratunkowe powinny być poprzedzone telefonem po karetkę pogotowia! Numer alarmowy 999 lub 112.

Resuscytaja niemowlęcia – Zatrzymanie krążenia

 1. Ułóż dziecko na twardym podłożu – jeżeli dziecko leży w łóżeczku na miękkim materacu, lub przewijaku, wyjmij dziecko połóż je na twardym blacie, lub podłodze;
 2. Udrożnij drogi oddechowe  – w przypadku noworodków/niemowlaków pamiętaj,NIE odchylaj głowy do tyłu jak w wypadku udrożniania dróg oddechowych u starszego dziecka czy osoby dorosłej! Noworodkowi należy jedynie delikatnie unieść brodę!
 3. Oceń sytuację – czy dziecko nie oddycha? Korzystaj z trzech zmysłów wzrok, słuch, dotyk

Jeśli nie oddycha rozpocznij resuscytację

 1. Wykonaj 5 ratowniczych oddechów. (PAMIĘTAJ! ilość wdmuchiwanego przez nas powietrza powinna być dostosowana do poszkodowanego, czyli ,wdmuchiwane przez nas powietrze powinno spowodować jedynie uniesienie się klatki piersiowej). Szczelnie obejmij swoimi ustami usta i nosek dziecka i wdmuchuj powietrze. Jeśli po 5 wdmuchnięciach nie zauważysz  żadnych oznak przejdź do uciśnięć klatki piersiowej.
 2. Przyłóż dwa palce (wskazujący i środkowy) do klatki piersiowej, punkt w którym należy uciskać znajduje się na środku klatki piersiowej noworodka.
 3. Wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej (w niektórych źródłach możesz spotkać się ze stosunkiem uciśnięć 15:2, ten sposób resuscytacji noworodka wykorzystują osoby z wykształceniem medycznym, rodzicom jednak poleca się stosunek uciśnięć 30 do 2 wdechów).
 4. Wykonaj 2 wdmuchnięcia , następnie 30 uciśnięć i prowadź resuscytację , do momentu:
 • przywrócenia krążenia,
 • przyjazdu służb ratowniczych,
 • utraty własnych sił.

Zakrztuszenie i zadławienie

O zakrztuszeniu mówimy wtedy, kiedy jakiś przedmiot blokuje drogi oddechowe. Najczęściej dzieje się to kiedy dzieci zaczynają poznawać świat. Często wtedy chwytają i wkładają różne przedmioty do buzi lub mając problemy z gryzieniem połykają zbyt duże kawałki pożywienia.

 1. Połóż dziecko na swoim przedramieniu twarzą zwróconą w stronę podłogi i 5razy uderz je płaską dłonią( okolicą nadgarstka ) między łopatki.
 2. Przekręć dziecko twarzą w swoją stronę i sprawdź czy przedmiot został usunięty, bądź znajduje się w buzi dziecka.
 3. Jeśli przedmiot nadal tkwi w drogach oddechowych wykonaj 5 uciśnięć klatki piersiowej ( w tym samym miejscu jak w przypadku prowadzenia masażu serca) ale uciski wykonuj wolniej niż masaż serca.
 4. Wykonuj na zmianę uderzenie miedzy łopatki i uciśnięcia klatki piersiowej do momentu aż przedmiot nie zostanie usunięty bądź dziecko przestanie oddychać. Jeżeli dziecko przestanie oddychać udrożnij drogi oddechowe jak w przypadku resuscytacji sprawdź czy przedmiot nie da się usunąć palcami ( UWAGA  nie wpychaj mocno swoich palców , ponieważ możesz przesunąć jeszcze niżej w drogi oddechowe przedmiot)
 5. Jeżeli dziecko nie oddycha podejmij resuscytacje. Wykonaj 5 oddechów ratowniczych na początek, a potem 30 uciśnięć klatki piersiowej w stosunku do 2 oddechów.  ( 30:2)

źródło fot.: CC, flickr, Lisa Rosario

Justyna Popiołek
położna