Rozszerzanie diety dzieci karmionych piersią do 1 roku życia

Eksperci do spraw żywienia dziecka uważają, że najlepiej karmić malucha wyłącznie piersią do szóstego miesiąca życia. Po tym czasie nadchodzi już moment rozszerzania diety przy jednoczesnym podawaniu mleka matki. 

Pierwszy pokarm może Wam nie przypominać mleka. Jest to tak zwana siara. Gęsta, o żółtawym kolorze bogata jest w białko, witaminy i przeciwciała, które w pierwszych dniach mają wzmocnić odporność Waszego dziecka oraz przyśpieszyć wydalenie smółki. Przez pierwsze sześć miesięcy karmienie odbywa się na żądanie. Mama nie powinna wyznaczać dziecku stałych godzin karmienia, ale czekać, aż sam upomni się o swoje! Wyjątek stanowią przerwy 4 -5 godzinne w czasie nocy, po których powinno obudzić się malucha na karmienie. Dwanaście razy na dobę maluch zjadać będzie około 30 ml pokarmu, z każdym dniem zwiększając tę porcję o 10ml.

Rozszerzanie diety

Rozszerzaniem diety nazywamy okres, w którym dziecko przechodzi z posiłków wyłącznie mlecznych (mleko modyfikowane, lub mleko mamy), na pokarmy stałe.

Szósty miesiąc

Wraz z nastaniem szóstego miesiąca życia waszego malucha nadchodzi także czas na zmianę żywieniowych przyzwyczajeń.  Dotychczas lekarze zalecali wstrzymanie się z podawaniem potraw zawierających gluten do 10 miesiąca. W szóstym miesiącu możecie jednak wprowadzić pierwszą kaszkę.  Manna zawiera gluten, a wczesne wprowadzanie tego składnika może zmniejszać ryzyko rozwoju choroby trzewnej – celikii.  Rozszerzanie diety o gluten rozpoczynajcie od dodawania 2-3 gramów (połowa małej łyżeczki) kaszki manny do 100 ml mleka lub przecieru z warzyw raz na dzień.  Kleiki spotykane na sklepowych półkach: kukurydziany i ryżowy to produkty bezglutenowe.

Na tym etapie na życzenie mamy możecie zacząć wprowadzać mleko uzupełniające. Do szóstego miesiąca wybierajcie mleko modyfikowane z numerem 1, po szóstym miesiącu to z numerem 2.

Siódmy, ósmy, dziewiąty miesiąc

Jeśli mama kontynuuje karmienie piersią, nadal robi to „na żądanie”. W tym miesiącu wprowadzić do diety malucha możecie już zupę lub przecier jarzynowy z gotowanym mięsem lub rybą. Taki obiadek podać maluchowi możecie raz, lub dwa razy w tygodniu. Zupy nie powinny być gotowane na wywarze. Podawać powinniście je z kleikiem zbożowym i z połową żółtka co drugi dzień. Samodzielnie zupę taką przyrządzisz z marchwii, ziemniaka, kawałka pietruszki – warzywa po obraniu i umyciu, gotujesz. Po ugotowaniu zupy miksujesz ją blenderem by maluch mógł ją swobodnie przełknąć. Jednak jeśli nie masz czasu na przygotowanie takiego posiłku samemu możesz znaleźć gotowe przeciery w sklepach. Jeżeli zupka smakuje dziecku, może jej zjadać od 30/50 do 150/200 ml w dalszych miesiącach. Dla ulepszenia smaku zupki możesz ją osłodzić, lub osolić – pamiętaj jednak, że w okresie niemowlęcym to ty kształtujesz gust kulinarny Twojego dziecka, a zdrowemu brzuszkowi, ani cukier, ani sól nie są potrzebne.

Listę deserów (kleik zbożowy glutenowy, kaszka manna) możesz poszerzyć o kaszkę mleczno – owocową oraz kaszkę na mleku.

W okresie tym, mimo iż dziecko karmione piersią nie musi być „dopajane”, podawaj dziecku także sok owocowy, najlepiej przecierowy, lub przecier owocowy, jednak nie w większych ilościach niż 150 g. Wybierając dla swojego dziecka soki i przeciery owocowe unikaj produktów słodzonych. Pamiętaj, że zawsze warto przeczytaj etykietę związaną ze składem. Jeśli natomiast masz na to kilka chwil – przygotuj samodzielnie deserek dla swojego dziecka. Deser jabłkowy będzie na początek najprostrzy: obierz jabłka, zetrzyj je na dużej tarce, włóż do słoika, a następnie gotuj przez 40 minut. Tak przygotowane owoce możesz trzymać w spiżarni nawet całą zimę. Po otwarciu wystarczy, że zmielisz owoce blenderem, podgrzejesz i podasz maluchowi.

Dziesiąty miesiąc

Mama nadal karmi piersią, lub podajecie maluchowi mleko modyfikowane, ale Wasze dziecko zjada już naprawdę dużo prawda? Obiad dwudaniowy to dla niego nie problem. Oprócz zupy jarzynowej z kaszką glutenową, Twój maluch może już zajadać się jarzynką z gotowanym mięsem, lub rybą (jeden, lub dwa razy w tygodniu). Do posiłków dodawać możesz pół żółtka. Pamiętaj, że Twoje dziecko ciągle się uczy, dlatego konsystencja posiłków powinna stymulować żucie pokarmu. Do kaszek i kleików dochodzą także nowe smakołyki. Do codziennej diety malucha możesz wprowadzić niewielkie ilości pieczywa, biszkoptów, czy sucharków. Soki i przeciery owocowe podawaj bez zmian.

Jedenasty i dwunasty miesiąc

Karmienie piersią odbywa się na żądanie, lub „malec” zjada trzy razy dziennie mleczny posiłek o objętości ok. 220 ml. Do dwudaniowego obiadku dodać możecie już nowe produkty takie jak: ziemniaki, ryż i całe jajko (trzy, cztery razy w tygodniu). Produkty zbożowe łączycie już z produktami mlecznymi, nawet twarożkiem, kefirem, czy jogurtami. Wasze dziecko pić może także coraz więcej soków owocowych, przez co poznaje nowe smaki i kształtuje swoje przekonania kulinarne.

UWAGA! Przy rozszerzaniu diety malucha pamiętać należy o obserwacji jego stanu. Jeśli z dzieckiem nie dzieje się nic niepokojącego (bóle brzuszka, wysypka) bez obaw wprowadzać możecie nowe produkty (jeden nowy produkt na tydzień).

red. DRG