Rozwój fizyczny dziecka w 3 miesiącu życia

Znajomość najważniejszych etapów rozwoju tzw. kamieni milowych jest podstawą do stymulowania prawidłowego rozwoju dzieci. Warto wiedzieć kiedy dziecko powinno samo unosić główkę, obracać się z brzuszka na plecy, siadać, raczkować, wstawać. Znacznie łatwiej jest zrozumieć poszczególne etapy gdy wiemy w jaki sposób wpływają one na dalszy rozwój dzieci.

Wiek w którym dzieci osiągają poszczególne etapy jest orientacyjny. Każde dziecko rozwija się indywidualnie w swoim tempie, w zależności od uwarunkowań genetycznych, środowiskowych, rodzaju porodu, czasu trwania ciąży  oraz jej przebiegu. Dlatego proszę się nie martwić jeśli dziecko jeszcze nie potrafi wykonać jakiejś czynności. Należy wziąć poprawkę  około miesiąca.

Zapoznając się z całą serią opracowaną przez mgr i pasjonatkę fizjoterapii Martę Milczarek dowiecie się nie tylko jak powinien przebiegać prawidłowy rozwój fizyczny dziecka w poszczególnych miesiącach, ale też jak ten rozwój wspierać możecie wy – Rodzice.

powrót do serii: 12 „pierwszych chwil”

Leżenie na plecach

 • Symetryczna pozycja! – 3 miesiąc to okres w którym ważne jest, aby dziecko potrafiło leżeć symetrycznie tzn. utrzymać głowę w linii środkowej ciała i złączyć rączki nad klatką piersiową. Utrzymywanie się jakiejkolwiek asymetrii (w obrębie głowy lub tułowia) w 3 miesiącu powinno zaniepokoić rodziców.
 • Skupia wzrok na bliskich i otoczeniu –  dziecko już nie tylko utrzymuje wzrok, lecz potrafi śledzić wzrokiem i podążać głową za przemieszczającymi się przedmiotami i osobami.
 • Powoli zaczyna unosić nóżki nad podłoże – jest to dowód rozwijających się i sprawnie pracujących mięśni brzucha. Praca mm. brzucha pozwala na bardzo ważną antygrawitacyjną (ponieważ każdy nasz ruch  wymaga pracy mięśni aby przeciwstawić się sile grawitacji i nie upaść, podnieść rękę , nogę itp.) pracę nóg i miednicy co jest podstawą do późniejszych umiejętności np. obroty z pleców na brzuch, uniesienie nóg i złapanie ich rękami (tzw. pozycja siadu w leżeniu na plecach).
 • Łączy stopy nad brzuszkiem – pociera stopą o stopę, co sprzyja rozwojowi stopy i jest jedną z pierwszych aktywności przygotowujących stopy do funkcji podporowej. Umiejętność ta świadczy również o prawidłowo rozwijającej się pośrodkowej osi ciała.
 • Delikatnie unosi główkę! – w 3 miesiącu ważne jest aby dziecko potrafiło kontrolować główkę w każdej pozycji (leżenie na brzuchu oraz na plecach). Przy wszelkich czynnościach pielęgnacyjnych nie powinniśmy już podtrzymywać głowy dziecka. W leżeniu na plecach dziecko starając się unieść główkę do góry powinno przyciągać brodę do mostka – klatki piersiowej. Sprzyja to obniżaniu się łopatek, obniżeniu ramion i odsłonięciu szyi. Jest to ważny element, ponieważ gdy nie dojdzie do obniżenia ramion i łopatek dziecku trudno będzie wyciągnąć rączki do góry i bawić się zabawkami. Dodatkowo umiejętność ta świadczy o prawidłowej pracy mięśni brzucha niezbędnej do osiągnięcia wielu umiejętności w kolejnych miesiącach.

Jak wspomóc rozwój w trzecim miesiącu życia?

Nad łóżeczkiem umieścić JEDNĄ zabawkę tak aby znajdowała się kilkanaście centymetrów nad pępkiem. W ten sposób motywujemy dziecko do unoszenia nóżek do góry, łapania zabawki i łączenia rączek w linii środkowej ciała. Zabawka nad pępkiem motywuje również dziecko do delikatnego unoszenia główki.

Zmieniać pozycję dziecka w łóżeczku (zamieniać główkę z nóżkami), aby podchodzić do dziecka z różnych stron, co zapobiega powstaniu asymetrii ułożeniowej.

Układać dziecko w leżeniu na lewym i prawym boku.

Stosować elementy prawidłowej pielęgnacji.

Leżenie na brzuchu

 • Podpór na przedramionach! – w tej pozycji bardzo ważne jest aby dziecko jeszcze bardziej wysunęło ręce do przodu. Umożliwia mu to tzw „podpór niski” – na przedramionach. Należy zwrócić uwagę na to, aby łokcie znajdowały się przed linią barków. Dzięki temu obniżają się barki i łopatki (o czym mowa w poprzednim akapicie). Taka pozycja sprzyja również wysokiemu uniesieniu głowy i  obserwacji otoczenia.
 • Obserwuje otoczenie – wysokie uniesienie głowy i stabilny podpór na przedramionach umożliwiają obserwowanie otoczenia i dostrzeganie większej ilości zjawisk i przedmiotów.
 • Pocieranie stopami – podobnie jak w leżeniu na plecach, dziecko pociera stopą o stopę.

Jak wspomóc rozwój?

 • Często układać dziecko na kocu lub macie w leżeniu na brzuszku. W wieku 3 miesięcy należy zwrócić uwagę aby w podporze na przedramionach, łokcie były wysunięte przed linię barków.
 • Kłaść dziecko jak najczęściej na kocu lub macie. Blisko dziecka połozyć 2 lub 3 ciekawe zabawki, tak aby mogło po nie sięgnąć lub je obserwować.
 • W podporze nieskim zachęcać dziecko do rozglądania się na boki, zwracając uwagę na jednakową pracę głowy w stronę lewą jaki i prawą.
 • Stosować elementy prawidłowej pielęgnacji.

Marta Milczarek

mgr fizjoterapii

baner marta milczarek