Rozwój fizyczny dziecka w 4 miesiącu życia

Znajomość najważniejszych etapów rozwoju tzw. kamieni milowych jest podstawą do stymulowania prawidłowego rozwoju dzieci. Warto wiedzieć kiedy dziecko powinno samo unosić główkę, obracać się z brzuszka na plecy, siadać, raczkować, wstawać. Znacznie łatwiej jest zrozumieć poszczególne etapy gdy wiemy w jaki sposób wpływają one na dalszy rozwój dzieci.

Wiek w którym dzieci osiągają poszczególne etapy jest orientacyjny. Każde dziecko rozwija się indywidualnie w swoim tempie, w zależności od uwarunkowań genetycznych, środowiskowych, rodzaju porodu, czasu trwania ciąży  oraz jej przebiegu. Dlatego proszę się nie martwić jeśli dziecko jeszcze nie potrafi wykonać jakiejś czynności. Należy wziąć poprawkę  około miesiąca.

Zapoznając się z całą serią opracowaną przez mgr i pasjonatkę fizjoterapii Martę Milczarek dowiecie się nie tylko jak powinien przebiegać prawidłowy rozwój fizyczny dziecka w poszczególnych miesiącach, ale też jak ten rozwój wspierać możecie wy – Rodzice.

powrót do serii: 12 „pierwszych chwil”

Leżenie na plecach

  • Chętnie wyciąga rączki w górę do zabawek – jest  to możliwe dzięki temu że barki i łopatki obniżyły się (widać szyję) w poprzednich miesiącach.
  • Unosi nóżki i miednicę do góry! – umiejętność ta świadczy o prawidłowej pracy mm brzucha. Unoszenie nóg do góry jest dziecku potrzebne w późniejszych etapach rozwoju do wykonania obrotów z pleców na brzuch. (Najpierw uniesie nogi do góry następnie wykona rotację tułowia i obrót na brzuch).
  • Sięga rączkami do kolan! – umiejętność ta jest możliwa między innymi dzięki obniżeniu się łopatek i barków. Poznaje w ten sposób swoje ciało. W pierwszym miesiącu nasze maleństwo potrafiło dotknąć swojej twarzy, w trzecim łączyło rączki i dotykało brzuszka a teraz zaczyna poznawać swoje nogi.
  • Wykonuje mostki – jest to element na który wato zwrócić uwagę. Dziecko powinno prawie wszystkich czynności wykonywać przez zgięcie tułowia, skulenie się w fasolkę. Mostki są elementem w którym obserwujemy odwrotny mechanizm. Dziecko prostuje się i wygina się w druga stronę. W tym wieku (4 miesiące) jest to zupełnie normalne. Jest to okres rozwoju który przechodzi większość prawidłowo rozwijających się dzieci. Opierając się piętami o podłoże przygotowuje je do przyjęcia obciążenia w późniejszym okresie życia (obciążenie pięty – naturalna faza chodu). Jeśli czynność taka występuje wcześniej lub trwa zbyt długo należy zwróci się do pediatry, neurologa lub fizjoterapeuty.
  • Opadanie na bok – dziecko często podnosząc nogi i miednicę do góry przewraca się na bok. Ma na tyle sine mięśnie brzucha aby podciągnąć nogi i miednicę do góry, ale nie potrafi ich jeszcze stabilnie utrzymać w tej pozycji i przewraca się na bok. W ten sposób dziecko zaczyna się dowiadywać co zrobić żeby się obrócić na brzuch. W późniejszym okresie umożliwi mu to obrót w prawidłowym wzorcu – przez zgięcie, a nie przez robienie mostków. Niestety jest jeszcze za wcześnie na pełny obrót.

Leżenie na brzuchu

  • Sięganie jedną ręką po zabawki – podpór na przedramionach osiągnięty w 3 miesiącu życia jest już na tyle stabilny, że dziecko podejmuje pierwsze próby sięgania jedną ręką do zabawki.
  • Wyprostowane nogi.

Jak wspomóc rozwój?

  • Siadając na podłodze z ugiętymi nogami, opierając się plecami o ścianę położyć dziecko na swoich udach przodem do siebie, tak aby mieć z nim kontakt wzrokowy. Następnie otwieramy rączkę dziecka o jego stopę, kolana lub druga rączkę. W ten sposób dziecko poznaje swoje ciało, utrzymuje symetryczną pozycję.
  • Kłaść na brzuchu na podłodze, macie, kocu.

Marta Milczarek

mgr fizjoterapii

baner marta milczarek