Rozwój fizyczny dziecka w 5 miesiącu życia

Znajomość najważniejszych etapów rozwoju tzw. kamieni milowych jest podstawą do stymulowania prawidłowego rozwoju dzieci. Warto wiedzieć kiedy dziecko powinno samo unosić główkę, obracać się z brzuszka na plecy, siadać, raczkować, wstawać. Znacznie łatwiej jest zrozumieć poszczególne etapy gdy wiemy w jaki sposób wpływają one na dalszy rozwój dzieci.

Wiek w którym dzieci osiągają poszczególne etapy jest orientacyjny. Każde dziecko rozwija się indywidualnie w swoim tempie, w zależności od uwarunkowań genetycznych, środowiskowych, rodzaju porodu, czasu trwania ciąży  oraz jej przebiegu. Dlatego proszę się nie martwić jeśli dziecko jeszcze nie potrafi wykonać jakiejś czynności. Należy wziąć poprawkę  około miesiąca.

Zapoznając się z całą serią opracowaną przez mgr i pasjonatkę fizjoterapii Martę Milczarek dowiecie się nie tylko jak powinien przebiegać prawidłowy rozwój fizyczny dziecka w poszczególnych miesiącach, ale też jak ten rozwój wspierać możecie wy – Rodzice.

powrót do serii: 12 „pierwszych chwil”

Leżenie na plecach

 • Sięga rączkami do stóp! – wyciąga rączki aby dosięgnąć do swoich stóp. W ten sposób poznaje kolejne elementy swojego ciała – stopy. Podczas dotykania swoich stóp unosi do góry całe nogi i prostuje kolana. Jest to pozycja przygotowująca do siadu i niedźwiadka.
 • Zaczyna chwytać stopy po przekątnej (lewa ręka/prawa stopa, lewa stopa/prawa ręka) – dzięki połączeniu tego elementu z wcześniejszym opadaniem na bok dziecko może podjąć pierwsze próby obrotu z pleców na brzuch.
 • Zaczyna obracać się z pleców na brzuch!

Jak wspomóc rozwój w piątym miesiącu życia:

 • Stosować elementy prawidłowej pielęgnacji.
 • Przewracać dziecko z pleców na brzuch zgodnie z prawidłowym wzorcem ruchowym.
 • Kłaść dziecko na podłodze (na kocu lub macie), położyć w pewnej odległości od dziecka 2 lub 3 ciekawe zabawki, tak aby miało motywację to zmiany pozycji i sięgania po nie.
 • Dać dziecku dużo miejsca i swobody na rozwój i obserwowanie otoczenia.

Leżenie na brzuchu

 • „Pływanie” – leżenie na brzuszku i unoszenie rąk i nóg – mimo iż podczas „pływania” pojawia się niechciany wyprost, jest to bardzo ważny element. Polega na uniesieniu nóg i rąk w góę i bujaniu się w przód i w tył. Dziecko przez pewien buja się w tej pozycji po czym opiera dłonie na podłożu i odpycha się. Dzięki temu może pojawić się podpór na dłoniach niezbędny do tzw „wysokiego podporu”.
 • Podpieranie się na jednym przedramieniu – podpór na przedramionach jest już opanowany do perfekcji i dziecko przechodzi do trudniejszego elementu czyli podporu na 1 przedramieniu. Umożliwia mu to sięganie po zabawki (pozycja niezbędna do pełzania w 6/7 miesiącu życia).

Jak wspomóc rozwój?

 • Kłaśc dziecko na podlodze (na kkocu lub macie), połozyc w pewnej odległości od dziecka 2 lub  ciekawe zabawki tak aby miało motywację to zmiany pozycji i sięgania po nie.
 • Dać dziecku duzo miejsca i swobody na rozwój i obserwowanie otoczenia

Marta Milczarek

mgr fizjoterapii

baner marta milczarek