Rozwój fizyczny dziecka w drugim miesiącu życia

Znajomość najważniejszych etapów rozwoju tzw. kamieni milowych jest podstawą do stymulowania prawidłowego rozwoju dzieci. Warto wiedzieć kiedy dziecko powinno samo unosić główkę, obracać się z brzuszka na plecy, siadać, raczkować, wstawać. Znacznie łatwiej jest zrozumieć poszczególne etapy gdy wiemy w jaki sposób wpływają one na dalszy rozwój dzieci.

Wiek w którym dzieci osiągają poszczególne etapy jest orientacyjny. Każde dziecko rozwija się indywidualnie w swoim tempie, w zależności od uwarunkowań genetycznych, środowiskowych, rodzaju porodu, czasu trwania ciąży  oraz jej przebiegu. Dlatego proszę się nie martwić jeśli dziecko jeszcze nie potrafi wykonać jakiejś czynności. Należy wziąć poprawkę  około miesiąca.

Zapoznając się z całą serią opracowaną przez mgr i pasjonatkę fizjoterapii Martę Milczarek dowiecie się nie tylko jak powinien przebiegać prawidłowy rozwój fizyczny dziecka w poszczególnych miesiącach, ale też jak ten rozwój wspierać możecie wy – Rodzice.

powrót do serii: 12 "pierwszych chwil"

Leżenie na plecach

  • Dziecko często potrafi już na chwilę utrzymać głowę w linii środkowej ciała– ułatwia mu to fiksowanie wzroku na bliskich osobach i otoczeniu. Rodzice wtedy często mówią, że dziecko w końcu zaczęło ich zauważać.
  • Powoli zaczyna unosić rączki  (odrywać od podłoża) i coraz częściej otwiera dłonie. 
  • Zaczyna chwytać zabawki – nie oznacza to jednak, że samodzielnie złapie zabawkę. Nadal jest to wynik odruchu. Gdy dotkniemy zabawką jego dłoni – automatycznie zaciśnie rączkę na przedmiocie.
  • Nóżki z czasem coraz bardziej się prostują – wykonuje coraz więcej ruchów i znacznie częściej rozprostowuje nóżki.

Jak wspomóc rozwój w drugim miesiącu życia?

  • Zachęcać dziecko do skupiania wzroku na różnych przedmiotach lub osobach – pokazywać zabawki lub przedmioty w bardzo kontrastowych kolorach (najlepiej czerwony, biały, czarny).
  • Zachęcać dziecko do utrzymywania główki w linii środkowej ciała – nad łóżeczkiem umieścić karuzelę z JEDNĄ zabawką (najlepiej w kontrastowych kolorach – czerwony, biały, czarny) tak, aby zabawka znajdowała się nad pępkiem dziecka (nie nad głową).
  • Zachęcać dziecko do chwtania różnych zabawek i przedmiotów.

Marta Milczarek

mgr fizjoterapii

baner marta milczarek