Rozwój fizyczny dziecka w 6 miesiącu życia

Znajomość najważniejszych etapów rozwoju tzw. kamieni milowych jest podstawą do stymulowania prawidłowego rozwoju dzieci. Warto wiedzieć kiedy dziecko powinno samo unosić główkę, obracać się z brzuszka na plecy, siadać, raczkować, wstawać. Znacznie łatwiej jest zrozumieć poszczególne etapy gdy wiemy w jaki sposób wpływają one na dalszy rozwój dzieci.

Wiek w którym dzieci osiągają poszczególne etapy jest orientacyjny. Każde dziecko rozwija się indywidualnie w swoim tempie, w zależności od uwarunkowań genetycznych, środowiskowych, rodzaju porodu, czasu trwania ciąży  oraz jej przebiegu. Dlatego proszę się nie martwić jeśli dziecko jeszcze nie potrafi wykonać jakiejś czynności. Należy wziąć poprawkę  około miesiąca.

Zapoznając się z całą serią opracowaną przez mgr i pasjonatkę fizjoterapii Martę Milczarek dowiecie się nie tylko jak powinien przebiegać prawidłowy rozwój fizyczny dziecka w poszczególnych miesiącach, ale też jak ten rozwój wspierać możecie wy – Rodzice.

powrót do serii: 12 „pierwszych chwil”

Leżenie na plecach

  • Wkłada stopy do buzi – w 3 miesiącu dziecko łączyło rączki nad klatka piersiową, w 4 dotykało kolan, w 5 dotykało rączkami swoich stóp, a teraz wkłada stopy do buzi. W ten sposób nadal ćwiczy mięśnie brzucha i doskonali prawidłowy, zgięciowy wzorzec ruchu niezbędny do wykonania obrotów na brzuch, czworakowania, pełzania itp.
  • Chwyta zabawki stopami – w piątym miesiącu dziecko poznało swoje stopy. Teraz zaczyna chwytać stopami zabawki. Jest to kolejna okazja do rozwoju stóp.
  • Rotacja obręczy barkowej i miednicy – chwytanie stóp po przekątnej w 5 miesiącu życia było początkiem kolejnej bardzo potrzebnej umiejętności – przekraczanie linii środkowej ciała zarówno nogami jak rękoma. Dziecko w ten sposób ćwiczy rotacje obręczy barkowej i miednicy. Jest ona niezbędna do osiągnięcia obrotu z pleców na brzuch w prawidłowym wzorcu ruchowym. Dzięki temu może zapoczątkować obrót nogą lub ręką. Rotacja obręczy barkowej umożliwia również sięganie przedmiotów leżących po przeciwnej stronie.
  • Swobodnie obraca się z pleców na brzuch. 
  • Stabilne leżenie na boku – dziecko w zasadzie już od 4 miesiąca samodzielnie osiąga pozycję leżenia bokiem (początkowo zupełnie przypadkowo). Przez kolejny okres doskonali utrzymywanie tej pozycji, aby w 6 miesiącu zacząć się w niej podpierać, najpierw na przedramieniu, później na dłoni i w ten sposób przejść do siadu.

Leżenie na brzuchu

  • Podpór na dłoniach – dziecko w 6 miesiącu powinno również opanować tzw. podpór wysoki czyli podpór na dłoniach. Ten element w połączeniu z doskonale opanowanym podporem na przedramionach umożliwia dziecku pełzanie do tyłu. Ponieważ nogi są jeszcze zbyt słabe, nie ma siły odepchnąć się nimi do przodu. Oczywiście ten element nie musi wystąpić i dużo dzieci pełza od razu w przód.
  • Pozycja amfibii – stabilne leżenie na boku pozwala dziecku osiągnąć pozycję amfibii. Jest ona przydatna w przejściu do siadu. Ponad to jest to pozycja w której dziecko po raz pierwszy ma okazję położyć stopę płasko na podłożu.
  • Próby przewrotu z brzucha na plecy. 

Jak wspomóc rozwój?

  • Siadając na podłodze z ugiętymi nogami, opierając się plecami o ścianę położyć dziecko na swoich udach przodem do siebie, tak aby mieć z nim kontakt wzrokowy. Następnie otwieramy rączkę dziecka o jego stopę, kolana lub druga rączkę. W ten sposób dziecko poznaje swoje ciało, utrzymuje symetryczną pozycję.
  • Kłaść na brzuchu na podłodze, macie, kocu.

Marta Milczarek

mgr fizjoterapii

baner marta milczarek