Samodzielne układanie płytek krok po kroku

Układanie płytek w łazience nie musi być wcale trudne. Zobacz, jak to zrobić samodzielnie. Poniżej przedstawiamy krótką instrukcję, za pomocą której doskonale poradzisz sobie z zadaniem ułożenia płytek w łazience.

Krok 1:

Zmierz przestrzeń: długość i szerokość podłogi lub ściany, którą chcesz pokryć płytkami. Pomiar jest niezbędny, aby precyzyjnie określić, ile płytek, kleju czy fugi potrzebujesz.

Krok 2:

Przygotuj podłoże. Płytka może być trwale przyklejona tylko do powierzchni, która jest równa, czysta, płaska i konstrukcyjnie solidna. W przypadku nierównej ściany użyj zaprawy tynkarskiej bądź płyty regipsowej odpornej na wilgoć. Jeśli podłoga jest nierówna, użyj wylewki samopoziomującej.

Krok 3:

Wybierz wzór. Wybierając miejsce, od którego zaczniesz układanie płytek, zlokalizuj to, które najbardziej rzuca się w oczy. W przypadku podłogi często będzie to jej środek (centralny punkt). Dzięki temu użyjesz, jak najwięcej pełnych płytek, a zminimalizujesz liczbę tych, które będą musiały być docięte.

Krok 4:

Zaznacz obwód. Użyj poziomicy, żeby zaznaczyć obwód (pozioma linia) pomieszczenia. Zbierz wymiar od linii do sufitu oraz do podłogi i do elementów takich jak: wanna czy sedes (w zależności jaki obszar planujesz pokryć płytkami). To pomoże ci sprawdzić czy płytki graniczne nie wyjdą zbyt cienkie do wycięcia. Dopasuj swój narysowany obwód, przesuwając go w dół lub w górę, w miarę potrzeb. Nigdy nie zakładaj, że linia wanny jest idealnie równa. Ostatnia rzecz, której chcesz to pełna płytka po lewej i szpara, którą trzeba wypełniać, przy płytce po prawej. Zrób próbne ułożenie jednego rzędu płytek na powierzchni poziomej, aby zorientować się, jakiej szerokości wychodzą krańcowe płytki.

Krok 5:

Użyj listwy poziomującej. Przykręć listwę do ściany po linii zaznaczonego obwodu. Będzie to Twój punkt odniesienia. Pamiętaj, rób to dokładnie. Teraz właśnie masz czas na najlepsze dopasowanie płytek. Skuwanie ich później ze ściany jest czasochłonne i mało przyjemne.

Krok 6:

Pokryj ścianę klejem. Użyj specjalnego grzebienia, który pomoże Ci równomiernie pokryć obszar klejem. Pamiętaj, aby ten obszar obejmował mniej więcej 8 płytek (klej szybko wysycha). Ustaw grzebień pod niewielkim kątem do podłoża, tak aby jego ząbki rzeźbiły rowki w kleju. Wykonuj długie płynne ruchy, aby równomiernie nałożyć klej. Najlepiej jest zacząć nakładać klej wzdłuż krawędzi listwy, gdyż układanie pierwszego rzędu płytek wzdłuż prostej powierzchni pomoże upewnić się, że robimy to prosto.

Krok 7:

Przyklej płytkę. Przyłóż płytkę do powierzchni pokrytej klejem, upewniając się, że robisz to równo, wciśnij ją mocno do podłoża. Używaj krzyżyków, które umieszczasz przy krawędziach płytek, aby zachowywać kąty proste. Powtarzaj proces, aż dojdziesz do krawędzi, która będzie wymagać przyciętej płytki.

Krok 8:

Dotnij płytki krawędziowe. Przyłóż płytkę do ściany i zaznacz na niej jak ma być przycięta. Użyj do tego szlifierki kątowej z tarczą diamentową.

Krok 9:

Fugowanie. Odczekaj 24 godziny. Oczyść przestrzenie między płytkami z krzyżyków. Rozmieszczaj fugę zgodnie z instrukcją. Nakładaj ją przy użyciu pacy gumowej. Staraj się wciskać jak najwięcej fugi w szczeliny. Po kilkunastu minutach przemyj gąbką i wodą spoiny. Rób to ostrożnie, aby nie wymyć spoiny.

Źródło: Inspiracją do napisania artykułu były m.in. materiały dostępne na stronie developera Volumetric, oferującego mieszkania i apartamenty w centrum Warszawy: Kamienica Muranów.